Uczynił Tarnów miastem. Zaułek króla Władysława Łokietka

tarnow.ikc.pl 2 miesięcy temu

Na skwerze usytuowanym po wschodniej strony ulicy Wałowej, niedaleko Sali Lustrzanej, znajduje się Zaułek Łokietka. Zaciszne miejsce, z którego jak na tacy zobaczymy stare fortyfikacje Tarnowa biegnące tyłem kamienic z placu katedralnego, mieści prawie 3-metrowy pomnik króla, który uczynił z niewielkiej średniowiecznej wsi miasto, jakie znamy dziś.

Zaułek Łokietka to idealne miejsce dla tych, którzy chcą przystanąć na chwilę, szukając inspiracji i refleksji. Rzeźba z brązu w środku skweru przedstawia króla Władysława Łokietka, który nadał Tarnowowi prawa miejskie 7 marca 1330 roku. Zaprojektował go Czesław Dźwigaj. Pomnik mieszkańcy ujrzeli po raz pierwszy w 2008 roku.

Ci, którzy odwiedzą Zaułek Łokietka porankiem, usłyszą o godzinie 10:00 z głośników najstarszą Polską pieśń religijną, czyli „Bogurodzicę”. Wśród odwiedzających pomnik wykształciła się tradycja dotknięcia buta króla prawą ręką. Ma to przynieść szczęście oraz spełnienie marzeń.

Władysław Łokietek od 2024 roku nie jest jedyną rzeźbą w zaułku. Znajduje się tam również Maszkaron Trefniś, wykonany przez tarnowskiego artystę Stanisława Chmiela i wchodzący w nową turystyczną atrakcję Tarnowa, „szlak maszkaronów”.

#zmiloscidomiasta

Opr. na podstawie przewodnika „Tarnów i okolice. Szlakiem tajemnic i ciekawostek” Wiesława Ziobry.

Idź do oryginalnego materiału