Wystawa “Poznaj herb Poznania” powraca na Wolny Dziedziniec z nowymi elementami

2 godzin temu

Wystawa, której autorem jest Aleksander Bąk, heraldyk i weksylograf, była już dostępna do zwiedzania w sierpniu, ale tym razem pojawiła się w poszerzonej wersji.

Pierwotnie składała się z 21 plansz, które były podzielone na siedem sekcji tematycznych. Każda z nich prezentowała szczegółowo różne aspekty herbu Poznania, takie jak jego historia, struktura, a także symbole, takie jak orzeł Królestwa Polskiego, patroni miasta, mury miejskie czy klucze św. Piotra. Nowe elementy wystawy to sześć dodatkowych plansz, które przedstawiają poznańskie symbole, w tym sztandar miasta, łańcuch prezydenta oraz miejskie wyróżnienia i nagrody. Zaktualizowana ekspozycja oferuje także wprowadzenie samego autora, który wyjaśnia główne założenia projektu.

Wystawa, oprócz historycznego kontekstu, dostarcza odwiedzającym informacji o ewolucji herbu Poznania na przestrzeni wieków. Pierwszy znany wizerunek herbu pochodzi z dokumentu z 1344 roku. Jego wygląd zmieniał się wielokrotnie w zależności od okresu historycznego. Na przykład w XIX wieku, podczas zaboru pruskiego, niemieckie władze zmieniły kolorystykę herbu, zastępując białego orła czarnym na złotym tle. W okresie II RP, herb został zatwierdzony w 1936 roku, a w 1997 roku Rada Miasta przyjęła współczesną wersję autorstwa Jerzego Bąka, ojca Aleksandra Bąka.

Wystawie towarzyszy także książka prof. Pawła Stróżyka, historyka i specjalisty w dziedzinie heraldyki, pt. “Herbowny kleynot szlachetnego miasta. Z herbem Poznania przez wieki”. Publikacja, wydana przy współpracy z Wydawnictwem Miejskim Posnania, szczegółowo opisuje historię herbu Poznania oraz inne symbole miejskie. Album zawiera także reprodukcje najstarszych miejskich pieczęci, monet oraz innych przedmiotów, na których przez wieki pojawiał się herb miasta. Książkę można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej oraz online.

Wystawa “Poznaj herb Poznania” będzie dostępna do 31 października 2024 roku, a wstęp na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta jest bezpłatny. Organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów do odwiedzenia ekspozycji i zgłębiania historii symboli, które przez wieki kształtowały tożsamość Poznania.

Idź do oryginalnego materiału