Działalność Kolei Małopolskich, rozwój infrastruktury kolejowej, sukcesy Małopolskich Linii Dowozowych, ważne inwestycje transportowe oraz perspektywy rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego – to główne zagadnienia omawiane podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Małopolski oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego, Mundurowej Służby Zdrowia, Rehabilitacji i Gmin Uzdrowiskowych.
W spotkaniu z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Łukaszem Smółką wzięli udział Posłowie na Sejm RP: Patryk Wicher – przewodniczący Parlamentarnego Zespół ds. Rozwoju Małopolski i Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego, Mundurowej Służby Zdrowia, Rehabilitacji i Gmin Uzdrowiskowych, Anna Paluch, Urszula Rusecka, Józefa Szczurek-Żelazko, Łukasz Kmita, Mariusz Krystian i Władysław Kurowski.
Transport kolejowy w Małopolsce – priorytet dla regionu
„Małopolska wyróżnia się na tle Polski, jeżeli chodzi o rozwój kolei. Cieszy fakt, iż ten kierunek jest wspierany przez parlamentarzystów i mieszkańców. Chcemy go kontynuować, choć wymaga to dużych nakładów finansowych. Liczymy na dalsze rządowe wsparcie, m.in. poprzez Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych” – podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Marszałek dziękował parlamentarzystom za zaangażowanie w rozwój infrastruktury transportowej oraz chwalił współpracę z małopolskimi posłami i senatorami.
Poseł Patryk Wicher zwrócił uwagę na szybki rozwój Kolei Małopolskich: „Małopolskie Linie Dowozowe przewiozły w ubiegłym roku 4 miliony pasażerów. To imponujący wynik, który pokazuje, jak skutecznie budowana jest sieć dowozowa. Rozmawialiśmy także o planowanym zakupie nowego taboru kolejowego oraz o wyzwaniach związanych z otwarciem rynku kolejowego w 2031 roku.”
Z kolei poseł Urszula Rusecka mówiła o linii Podłęże – Piekiełko: „To inwestycja, która skomunikuje tereny w tej chwili wykluczone kolejowo, jak gminy Niepołomice i Gdów. Mamy zapewnienie, iż budowa tej linii nie jest zagrożona, co bardzo nas cieszy.”
Poseł Anna Paluch podkreślała, jak ważne są inwestycje kolejowe dla turystyki i mieszkańców Podhala: „Modernizacje tras północ-południe, jak Nowy Targ – Zakopane, znacząco ułatwiają życie mieszkańcom oraz turystom.”
Rozwój lecznictwa uzdrowiskowego w Małopolsce
Ostatnim punktem spotkania była dyskusja o lecznictwie uzdrowiskowym. Jak wskazał poseł Patryk Wicher, wiele gmin w regionie dąży do utworzenia uzdrowisk lub stref ochrony uzdrowiskowej. Takie inicjatywy mogą znacząco wpłynąć na rozwój lokalnej gospodarki oraz poprawę jakości życia mieszkańców.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko zwróciła uwagę na sukcesy Małopolski w rozwoju komunikacji: „Doceniamy inwestycje w lokalne połączenia kolejowe i modernizacje przystanków. Troska o komunikację lokalną to klucz do poprawy jakości życia naszych mieszkańców.”
Spotkanie podkreśliło strategiczne znaczenie transportu i lecznictwa uzdrowiskowego dla rozwoju Małopolski. Dzięki zaangażowaniu władz regionalnych i parlamentarzystów Małopolska umacnia swoją pozycję jako jeden z najlepiej skomunikowanych i dynamicznie rozwijających się regionów w Polsce.
Źródło i fot.: UMWM