TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” – 23.07.2025 r. Wołają o pamięć – 82. rocznica „krwawej niedzieli”

klubygp.pl 2 dni temu

W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA, w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat. Kluby „Gazety Polskiej” w wielu miastach zgromadziły się, by wspólnie oddać hołd Polakom pomordowanym na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. W modlitwie, wspomnieniu i pamięci – Polska po raz kolejny mówi: „Nie zapomnimy”.

TYCHY | Na cmentarzu Wartogłowiec uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Całość wydarzenia poprowadził Janusz Jabłoński, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach. Obok klubowiczów obecni byli przedstawiciele tyskiego Klubu Konfederacji, radny PiS Marek Gołosz, członkowie Stowarzyszenia represjonowanych w stanie wojennym, a także mieszkańcy miasta – świadomi pamięci o ludobójstwie na Wołyniu. Zgromadzeni oddali cześć ofiarom pod pomnikiem poświęconym pomordowanym na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich. W przejmującym przemówieniu dr Andrzej Drogoń przypomniał ogrom tragedii, porównując ją do sytuacji, jak gdyby w jednym miejscu spoczywało 10 tys. ludzi. Z kolei Antoni Wilgusiewicz przywołał postać Gozdyry z poematu Tarasa Szewczenki, podkreślając ślepą nienawiść, jaka doprowadziła do tamtych zbrodni. Modlitwę poprowadził Tadeusz Czaja, a wzruszający wiersz Kazimiery Głogowskiej-Gosz, poświęcony Zygmuntowi Rumlowi – rozszarpanemu przez konie banderowców, zapadł głęboko w pamięć uczestników. Uroczystość zakończyła Teresa Małek, dzieląc się swoimi refleksjami z wizyty na Wołyniu. Mówiła nie tylko o bólu przeszłości, ale także o trudnym pojednaniu i historii, która przez cały czas dzieli wielu Ukraińców.

WROCŁAW | Pod pomnikiem Pomordowanych na Kresach we Wrocławiu zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele instytucji oraz delegacje patriotycznych środowisk. W tym symbolicznym miejscu wieńce złożyli m.in. przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” z Wrocławia i Długołęki. Wspólna modlitwa i refleksja łączyły tych, dla których Wołyń to nie tylko historia, ale także bolesna część losów rodzinnych.

PABIANICE | Pabianicki Klub „Gazety Polskiej” oddał hołd ofiarom przy pamiątkowej tablicy na miejscowym cmentarzu. Symboliczny gest i chwila zadumy – tak Pabianice uczciły tych, którzy zginęli tylko dlatego, iż byli Polakami.

RYPIN | Klub „Gazety Polskiej” w Rypinie wraz z lokalnymi władzami, w tym burmistrzem Pawłem Grzybowskim i przedstawicielami powiatu, upamiętnili ofiary rzezi. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Rypin Kazimierz Mroczyński przypomniał genezę zbrodni, plan „oczyszczenia” przyszłego państwa ukraińskiego z Polaków. Zwrócił również uwagę na opór władz ukraińskich wobec ekshumacji, która wciąż nie może dojść do skutku, mimo upływu 82 lat. Burmistrz jednoznacznie podkreślił: „Tej zbrodni nie możemy zapomnieć. Pamięć musi trwać”.

OLSZTYN | Pod Kolumną Orła Białego mieszkańcy Olsztyna wraz z Klubem „Gazety Polskiej” Olsztyn zapalili znicze i złożyli kwiaty, upamiętniając ofiary zamordowane na Wołyniu.

ELBLĄG | W Elblągu uczestnicy uroczystości wzięli udział we Mszy św., po której członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Elbląg wspólnie ze Stowarzyszeniem gen. Bolesława Nieczui Ostrowskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.

NOWY SĄCZ | Ulicami miasta przeszedł X Marsz Wołyński, zorganizowany przez lokalne środowiska patriotyczne. Klub „Gazety Polskiej” im. Jana Olszewskiego z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem był jego aktywnym uczestnikiem. Cytując prezydenta elekta Karola Nawrockiego: „Nie o zemstę oni wołają. Wołają o grób. Wołają o pamięć”, organizatorzy apelowali do ukraińskich władz o zgodę na ekshumację i godny pochówek ofiar. Uczestnicy wyrazili nadzieję, iż nowa prezydentura przyniesie przełom w tej sprawie.

KŁODZKO | W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa z inicjatywy senatora Aleksandra Szweda zostały zorganizowane uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich w Kłodzku, podczas których zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd wszystkim Kresowianom pomordowanym w latach 1939–1947. W uroczystościach uczestniczyli członkowie i sympatycy Klubów „Gazety Polskiej” z Kłodzka, Polanicy Zdroju i Lądka Zdroju.

LĄDEK-ZDRÓJ | W Lądku Zdroju odsłonięto tablicę poświęconą obywatelom polskim zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich OUN-UPA. W uroczystościach uczestniczyli członkowie i sympatycy Klubów „Gazety Polskiej” z Kłodzka, i Lądka-Zdroju.

GORZÓW WIELKOPOLSKI | Przedstawiciele Klubu „GP” z Gorzowa Wielkopolskiego uczcili pamięć w Marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na obywatelach II RP przez ukraińskich nacjonalistów.

DOMOSTAWA | W Domostawie przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej przedstawiciele m.in. Klubu „Gazety Polskiej” z Opola, Krakowa, Perth (Australia) oddali cześć pomordowanym. Wśród nich byli potomkowie ocalałych oraz tych, którzy zginęli z rąk UPA. Zwrócono uwagę, iż ofiary przez cały czas leżą w bezimiennych dołach śmierci, a temat ich ekshumacji nie może być pomijany w relacjach polsko-ukraińskich.

KIELCE-CENTRUM | Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum po Mszy św. wziął udział w Marszu Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, który przeszedł przez Kielce na Cmentarz Partyzancki. W rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu, na Cmentarzu Partyzanckim odsłonięto obelisk upamiętniający Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

ŻARY | Klub „Gazety Polskiej” Żary uczcił 82. rocznicę rzezi wołyńskiej na cmentarzu komunalnym w Żarach. Uczestnicy przypomnieli, iż w lipcu 1943 roku UPA zaatakowała ponad 150 polskich miejscowości.

POZNAŃ | W Poznaniu klub „Gazety Polskiej” zorganizował obchody 82. rocznicy „krwawej niedzieli”, oddając hołd ofiarom i modląc się o prawdę, pokój oraz sprawiedliwość. Wołyń – słowo, które budzi ból, ale też poczucie obowiązku. Obowiązku pamięci, prawdy i szacunku wobec ofiar. We wszystkich miastach, w których odbyły się uroczystości, wybrzmiewało to samo przesłanie: nie ma zgody na przemilczenie, nie ma zgody na zapomnienie. Tych, którzy zginęli, nie możemy wskrzesić, ale możemy zapewnić im godne miejsce w historii i w sercach współczesnych Polaków.

ŁÓDŹ II | Setki osób, w tym kibice obu łódzkich klubów sportowych, przedstawiciele wielu organizacji, w tym klubowicze „Gazety Polskiej” Łódź II, przemaszerowały ulicami Łodzi w proteście przeciwko nielegalnym imigrantom. Marsz zakończył się przed urzędem miasta.

GDAŃSK | Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II uczestniczył w proteście przed Ratuszem Głównym w Gdańsku w odpowiedzi na wystawę pt. „Nasi chłopcy”. Uczestnicy wyrazili sprzeciw wobec kłamliwej ekspozycji w Ratuszu Głównym Miasta.

CZĘSTOCHOWA | Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa oraz Jeleśnia uczestniczył w wizycie w Parlamencie Europejskim w Brukseli na zaproszenie europosła Patryka Jakiego. Głównym punktem programu była wystawa pt. „Dekalog”, poświęcona błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce.

KIELCE-CENTRUM | Po raz drugi Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum wziął udział w Pielgrzymce Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę. XXXIV edycja wydarzenia zgromadziła liczne grono pielgrzymów z całej Polski, którzy przybyli do Częstochowy, by wspólnie modlić się, dziękować i prosić o potrzebne łaski.


NOWE KLUBY „GP”, ZMIANY, REAKTYWACJE


MIERZĄCZKA DUŻA – powstał 537. klub „Gazety Polskiej”. Przewodniczącym został Tomasz Kmin, tel. +48 792 045 141, [email protected]

JĘDRZEJÓW – powstał 538. klub „Gazety Polskiej”. Przewodniczącym został Tomasz Olszewski, tel. +48 606 150 729, e-mail: [email protected]

OPOCZNO – nowym przewodniczącym został Rafał Skoczylas, tel. +48 661 975 459, [email protected] (nowy e-mail). Panu Wojciechowi Turek dziękujemy za dotychczasową współpracę.

ZAPROSZENIA KLUBOWE


MILANÓWEK – obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia (sobota), g. 15 – Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej, ul. Szkolna 7. Po nabożeństwie uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach powstańców warszawskich.


KLUBY „GAZETY POLSKIEJ”
Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

————————————————————————————

Wesprzyj naszą wspólną działalność, serdecznie zapraszamy do dokonywania darowizn na rzecz Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”.
Każda kwota ma znaczenie!

DANE DO PRZELEWU W POLSCE – FUNDACJA KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ ul. Bracka 15 I piętro 31-005 Kraków
NUMER KONTA – 74 2490 0005 0000 4500 8274 0046

DANE DO PRZELEWU Z ZAGRANICY
NUMER KONTA – PL 41 2490 0005 0000 4600 2469 2784 SWIFT CODE – ALBPPLPW

TYTUŁEM – DAROWIZNA

Dziękujemy za wsparcie!

Idź do oryginalnego materiału