Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wygłosił nagłe oświadczenie, w którym poinformował o złożeniu zawiadomienia dotyczącego podejrzenia popełnienia przestępstwa zamachu stanu. Wskazał, iż dotyczy ono m.in. premiera Donalda Tuska.
– Nie jest to klasyczny zamach stanu, który polegałby na użyciu sił zbrojnych. Mamy do czynienia z procesem stopniowej, ustrojowej zmiany państwa – podkreślił Święczkowski.
Prezes TK wyjaśnił, iż od momentu objęcia stanowiska dążył do nawiązania dialogu z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej, których działania – jego zdaniem – są niezgodne z prawem i prowadzą do zmian w ustroju państwa.
– Wysyłałem listy, apelowałem o rozmowy, ale nie spotkało się to z żadną reakcją – powiedział.
W związku z tym, jak wyjaśnił, uznał za konieczne podjęcie kroków prawnych.
– W dniu 31 stycznia podpisałem obszerne, 60-stronicowe zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczy ono premiera, członków rządu, marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów koalicji rządzącej, prezesa Rządowego Centrum Legislacji, a także niektórych sędziów, prokuratorów i innych osób – poinformował. Śledztwo w tej sprawie wszczął prokurator Michał Ostrowski.
Lista zarzutów jest długa i poważna. Zdaniem Święczkowskiego, od 13 grudnia 2023 roku w Warszawie i innych miejscach w Polsce doszło do działań zorganizowanej grupy pod wodzą Donalda Tuska, mających na celu zmianę ustroju państwa oraz uniemożliwienie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Według prezesa TK, działania te obejmowały podważanie statusu prawnego sędziów oraz orzeczeń SN, a także zaprzestanie publikowania wyroków TK przez RCL.
Donald Tusk
Święczkowski stanowczo określił tę sytuację jako zamach na konstytucyjny porządek państwa.
– To nie jest przewrót siłowy, ale stopniowe, systemowe przejmowanie instytucji – podkreślił.
Do sprawy odniósł się również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wyraził zadowolenie z podjętych działań.
„Z satysfakcją przyjmuję inicjatywę Prezesa TK oraz decyzję o wszczęciu śledztwa przez Zastępcę Prokuratora Generalnego. Od dawna wskazywałem na konieczność kwalifikowania działań obecnej władzy jako przestępstwa określonego w art. 127 Kodeksu karnego. Bezprawne przejęcie mediów publicznych, Prokuratury Krajowej czy blokowanie funkcjonowania TK i KRS to jawne naruszenia prawa i Konstytucji” – napisał Kaczyński w serwisie X.