Trzy kroki do… oceny wodnoprawnej

4 dni temu
Zdjęcie: oceny wodnoprawnej


Czy dla każdej działalności wymagana jest ocena wodnoprawna? Czy jest ona obowiązkowa? A o ile tak, to w jakich przypadkach? W tym wydaniu kilka słów o ocenie wodnoprawnej dla usług wodnych, a w następnym o ocenach wodnoprawnych dla obiektów budowlanych oraz innych działań, w tym również prac utrzymaniowych prowadzonych przez Wody Polskie.

Krok I. Zanim przystąpisz do realizacji swojego zamierzenia

Jeżeli planujesz wystąpienie o pozwolenie wodnoprawne dla zamierzenia czy działalności o dużej skali, możesz spodziewać się, iż organ poprosi cię o przedłożenie oceny wodnoprawnej. Z rozporządzenia w sprawie ocen wodnoprawnych wynika, iż uzyskania jej wymaga 10 rodzajów inwestycji i działań. W tym wydaniu skupimy się na zamierzeniach związanych z usługami i korzystaniem z wód, w kolejnym z obiektami, budowlami i innymi przedsięwzięciami.

W zakresie korzystania z usług wodnych oceny wodnoprawnej wymagają pobory:

  • wód podziemnych w ilości co najmniej 1 mln m3/rok;
  • wód podziemnych w ilości co najmniej 100 tys. m3/rok, o ile pobór jest dokonywany w jednolitej części wód podziemnych zagrożonej nieosiągnięciem celów środowiskowych z uwagi na stan ilościowy zgodnie z planem gospodarowania wodami na obszarze dorzecza;
  • wód powierzchniowych w ilości co najmniej 2,5 mln m3/rok.

W zakresie długotrwałego obniżenia poziomu zwierciadła wody podziemnej oceny wymaga obniżenie wynikające z odwodnienia zakładu górniczego.

W zakresie piętrzenia wody podziemnej oceny wymaga piętrzenie dokonywane w celu powiększenia zasobów wód podziemnych lub zahamowania ich przepływu wód podziemnych powyżej naturalnego poziomu zwierciadła tych wód.

W zakresie rekultywacji wód powierzchniowych lub podziemnych oceny wymaga rekultywacja dokonywana w celu poprawy stanu jednolitych części wód w sposób przywracający ich pierwotne cechy hydrobiologiczne, gospodarcze lub rekreacyjne.

Oceny wymaga też wprowadzanie substancji hamujących rozwój glonów do śródlądowych wód powierzchniowych.

Krok II. Niezbędne dokumenty

Jeżeli zatem planujesz wykonanie jednej z powyższych czynności, przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego musisz wystąpić o wydanie oceny wodnoprawnej.

Od tej procedury istnieje jednak odstępstwo. Nie musisz występować ponownie o ocenę wodnoprawną, o ile dla swojej działalności uzyskałeś wcześniej decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Pamiętaj!
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zastępuje ocenę wodnoprawną.

Brak konieczności występowania o ocenę wodnoprawną dotyczy zatem inwestycji lub działań, które są jednocześnie przedsięwzięciem, o którym mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W takim przypadku tzw. ocena wodnoprawna dokonywana jest w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W pozostałych przypadkach ocenę wodnoprawną wydaje na wniosek zainteresowanego dyrektor zarządu zlewni lub dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Opłata wynosi 1274,47 zł.

Do wniosku o wydanie oceny wodnoprawnej należy dołączyć:

  • charakterystykę planowanych inwestycji lub działań wraz z podstawowymi danymi technicznymi i opisem planowanej technologii robót;
  • mapę sytuacyjno-wysokościową pobraną z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego lub inną mapę uwierzytelnioną przez organ prowadzący ten zasób albo kopie tych map potwierdzone przez wnioskodawcę za ich zgodność z oryginałem, z naniesionym schematem planowanych obiektów lub robót;
  • opis wpływu planowanych inwestycji lub działań na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych, o których mowa w art. 56, art. 57, art. 59 oraz w art. 61 ustawy – Prawo wodne;
  • poświadczenie dokonania opłaty za wydanie oceny wodnoprawnej.

Krok III. Roboty i eksploatacja

Po uzyskaniu oceny wodnoprawnej należy wystąpić o wydanie adekwatnego pozwolenia wodnoprawnego.

Pamiętaj!
Organ nie działa z urzędu i sam z siebie nie wyda pozwolenia wodnoprawnego na twoją działalność. Musisz wystąpić o nie odrębnym wnioskiem.

Pobierz w pdf

Idź do oryginalnego materiału