Za nami największe wydarzenie w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyciągnął tłumy uczestników, samorządowców, ekspertów, przedstawicieli branż związanych z rolnictwem oraz znakomitych gości specjalnych. Dyskutowano o wielu ważnych kwestiach dotyczących obszarów wiejskich i społeczeństwa żyjącego na wsi.
Kongres odbył się w dniach 8-10 maja w czterech pawilonach na Międzynawowych Targach Poznańskich. Bardzo bogaty i interesujący program był okazją i miejscem ważnych rozmów, prezentacji pomysłów oraz rozważań o obszarach wiejskich i ich przyszłości. Pierwszy dzień Kongresu odbył się pod hasłem „Dzień Wielkopolski, rozwoju lokalnego i młodzieży”. Tematami tego dnia był rozwój lokalnego rolnictwa oraz wsparcie dla młodzieży. W jego programie znalazły się debaty poświęcone relacjom między samorządami, Unią Europejską a bankami, a także dyskusje dotyczące zdrowia mieszkańców wsi w kontekście zmian demograficznych. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski opowiedział również o Wielkopolskim Fenomenie Odnowy Wsi, był także moderatorem dyskusji „Odnowa i rozwój wsi na przykładzie regionów partnerskich Województwa Wielkopolskiego”.
– Rozpoczynamy wydarzenie w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, które z pewnością będzie historyczne. Przed kongresem są stawiane konkretne cele – przyjechaliśmy tu po to, żeby wspólnie wypracować plany na przyszłość dla obszarów wiejskich w Europie, w Polsce i w naszym regionie. Wieś się zmienia w sposób zasadniczy, widzimy to bardzo mocno. W Wielkopolsce wdrażamy wiele programów związanych z rozwojem obszarów wiejskich, zauważamy też, iż mieszkańcy miast wyprowadzają się na wieś i chcą żyć w godnych warunkach. Cały czas pracujemy nad tym, żeby żyło się im jeszcze lepiej. Kongres ma pokazać, w jaki sposób można to zrobić. – mówił podczas otwarcia kongresu Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Na zakończenie pierwszego dnia wydarzenia, Goście udali się specjalnym pociągiem Kolei Wielkopolskich do Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, gdzie mogli z bliska poznać historię rozwoju rolnictwa w naszym regionie i kraju.
Drugiego dnia Kongresu – „Dnia Europy” podczas otwarcia, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił – Rozwój obszarów wiejskich to jeden z tematów, który na forum Unii Europejskiej pojawia się często i jest troską polityków oraz samorządowców. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, iż szereg problemów dotyczy nie tylko największych miast i metropolii, ale również obszarów peryferyjnych i wiejskich, i trzeba na nie odpowiadać. Jesteśmy jednak pełni obaw co do przyszłości interwencji w obszarach wiejskich. Zdajemy sobie sprawę, iż wyzwania dla europejskiego budżetu koncentrować się będą wokół zabezpieczenia stabilności bezpieczeństwa i utrzymania pokoju. 9 maja jednym z Gości panelistów kongresu był były Prezydent Polski Bronisław Komorowski.
W tym dniu odbyło się także pierwsze zdalne posiedzenie koalicji AgriRegions, zrzeszającej regiony zaangażowane w nowoczesne, odpowiedzialne rolnictwo w Europie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Komisarz ds. Rolnictwa i żywności UE Christophe Hansen, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman oraz Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak oraz ministrowie rolnictwa m.in. z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. Podczas briefingu prasowego Komisarz ds. Rolnictwa UE Christophe Hansen powiedział – Znajdujemy się dzisiaj w sercu polskiego sektora rolnego i dla mnie osobiście było niezwykle ważne, aby spotkać się tutaj z moimi przyjaciółmi. Być może jestem jedynym komisarzem, który Dzień Europy spędza poza swoim krajem pochodzenia, ale tak ważne dla mnie było to żeby spędzić go właśnie tu, gdzie dziś spotykają się ważni przedstawiciele sektora rolnego. W duchu współpracy chcemy określać cele i ścieżkę ku zasobnej, zrównoważonej i inkluzywnej przyszłości obszarów wiejskich na całym kontynencie. Dziś, w Dniu Europy, świętujemy naszą jedność, nasze wartości i nasze wspólne wysiłki na rzecz budowania lepszej przyszłości.
W sobotę 10 maja, ostatniego dzień kongresu – „Dnia Polskiego”, który otworzyli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Tego dnia z uczestnikami spotkał się także m.in. Aleksander Kwaśniewski – były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Obrady w ramach Dnia Polskiego były okazją do podsumowania 20 lat polskiej wsi w Unii Europejskiej. Nie zabrakło także rozmów o wyzwaniach współczesności, takich jak gospodarka, środowisko, przestrzeń, klimat, energia, bezpieczeństwo. Podsumowania i zakończenia trzech dni kongresu dokonali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Warto również zaznaczyć iż w tym czasie nie zabrakło licznych atrakcji dla odwiedzających wydarzenie: warsztatów, pokazów kulinarnych, pokazów sprzętu wojskowego oraz degustacji regionalnych potraw. Na scenie i stoiskach wystąpiły zespoły ludowe z różnych zakątków kraju. Odbyła się także „Bitwa Regionów”, czyli rywalizacja Kół Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski.
Bartosz Zalas

















