"Trump naciska na Danię w sprawie Grenlandii – FT Duński premier odbył „okropną” rozmowę z prezydentem USA na temat przejęcia wyspy, poinformowali urzędnicy w gazecie"

grazynarebeca.blogspot.com 6 dni temu

FILE PHOTO. US President Donald Trump speaks on the phone. © Getty Images

Prezydent USA Donald Trump poważnie myśli o przejęciu Grenlandii i agresywnie forsował ten pomysł w napiętej rozmowie telefonicznej z premier Danii Mette Frederiksen, poinformował Financial Times w piątek, powołując się na źródła.
Przywódca USA odbył 45-minutową rozmowę z Frederiksenem w zeszłym tygodniu przed swoją inauguracją, anonimowi urzędnicy europejscy powiedzieli gazecie, przyznając, iż „poszło bardzo źle”. Opisali ton Trumpa podczas rozmowy jako konfrontacyjny i „bardzo stanowczy” po tym, jak Frederiksen rzekomo powtórzył stanowisko Danii, iż wyspa nie jest na sprzedaż, ale iż jest otwarta na rozmowy o rozszerzonej współpracy wojskowej. „To było okropne” - powiedziało źródło FT, a inne nazwało rozmowę „zimnym prysznicem”, dodając, iż „wcześniej trudno było to traktować poważnie.

Ale myślę, iż jest to poważne i potencjalnie bardzo niebezpieczne”. Jeden z urzędników powiedział FT, iż strona duńska była „całkowicie przerażona” wymianą zdań, która rzekomo obejmowała groźby ukierunkowanych taryf przeciwko Danii.

Według raportu europejscy urzędnicy wcześniej zakładali, iż oświadczenia Trumpa o przejęciu Grenlandii były jedynie taktyką negocjacyjną mającą na celu zwiększenie wpływów w Arktyce i powstrzymanie Rosji i Chin, ale rozmowa z Frederiksenem zniweczyła te nadzieje. Grenlandia jest domem dla około 60 000 osób i amerykańskiej bazy wojskowej.

Jest to autonomiczny region w Danii, który jest samorządny od 1979 r.

Terytorium to ma duże znaczenie strategiczne dla NATO ze względu na swoje najważniejsze położenie w Arktyce, co pozwala na kontrolę pobliskich szlaków żeglugowych. Trump rzucił pomysł kupna Grenlandii w 2019 r. podczas swojej pierwszej kadencji, ale inicjatywa nie doszła do skutku, ponieważ zarówno Dania, jak i rząd wyspy ją odrzuciły.

Jednak od tego czasu ożywił ten pomysł, powołując się na znaczenie Grenlandii dla bezpieczeństwa narodowego USA. Premier Grenlandii Mute Egede powiedział, iż chociaż wyspa jest otwarta na współpracę z Waszyngtonem, „nie chcemy być Amerykanami.

Nie chcemy być częścią USA”.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/611610-trump-squeezing-denmark-greenland/

Idź do oryginalnego materiału