Zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Alaski i Hawajów. Według agencji AP Donald Trump zdobył dotychczas 214 głosów elektorskich, zaś Kamala Harris 179. „New York Times” prognozuje prawdopodobne zwycięstwo Trumpa.
O godz. 5 czasu polskiego głosowanie zakończyło się w trzech stanach zachodniego wybrzeża – Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie, a także pobliskim Idaho, zaś o godz. 6 zakończy się w dwóch pozostałych stanach – Alasce i Hawajach.
Zdaniem AP, Harris pewna jest zwycięstwa w swojej rodzimej Kalifornii i Waszyngtonie, a Trump – w Idaho. Po tych rozstrzygnięciach Trump ma 214 głosów elektorskich, a Harris 179. Oznacza to, iż Trumpowi do wygranej brakuje 54 głosów.
Mimo iż nie rozstrzygnęły się jeszcze wyścigi w żadnym z siedmiu kluczowych stanów, według „New York Timesa” Trump jest faworytem we wszystkich z nich. W Georgii prowadzi stosunkiem 51-48 po spłynięciu 89 proc. spodziewanych głosów, w Karolinie Północnej – 50,7-49,9 (spłynęło 86 proc. głosów), w Pensylwanii – 51,1-47,9 (76 proc.), w Wisconsin – 50,3-48,1 (63 proc.), a w Arizonie – 49,6-49,5 (51 proc.). Harris prowadzi jedynie w Michigan 50,2-48, ale tam nie podliczono jedynie 33 proc. głosów. Głosy z Nevady nie zaczęły jeszcze spływać.
1. Trump wygrał w Utah i Montanie
Zarówno Utah, jak i Montana należą do najbardziej konserwatywnych stanów i zwycięstwo Trumpa nie jest niespodzianką.
O godz. 4 czasu polskiego zakończyło się głosowanie w Nevadzie, ostatnim z „wahających się” stanów. Choć w żadnym z siedmiu kluczowych stanów wyścig się jeszcze nie rozstrzygnął, w większości wygrywa Trump.
W Georgii po podliczeniu ok. 82 proc. głosów kandydat Republikanów wygrywa stosunkiem 52-47 proc., w Karolinie Północnej po zliczeniu 83 proc. głosów – 51-48, a w Pensylwanii – 51-48 po podliczeniu 53 proc. głosów. W Arizonie po przeliczeniu nieco ponad połowy głosów Trump przewodzi o 0,2 punkty procentowe, a w Michigan, gdzie spłynęło 23 proc. – o 0,4 proc. Harris prowadzi tylko w Wisconsin, ale zaledwie o 0,1 proc. (zliczono tam 51 proc. głosów).
„New York Times” ocenia w tej chwili szansę Trumpa na zwycięstwo na 83 proc.
2. Harris wygrała m.in. w Wirginii i New Hampshire, Trump m.in. w Ohio i Teksasie
Według prognoz AP, Harris jest pewna zwycięstwa w Wirginii, Delaware, Nowym Jorku, Dystrykcie Kolumbii, New Hampshire, Illinois i Kolorado. Trump zapewnił sobie wygraną w drugim największym stanie, Teksasie oraz Ohio, a także konserwatywnych stanach południa, zachodu i środkowego zachodu: Luizjanie, Arkansas, Wyoming, Dakocie Północnej i Południowej oraz zdobył co najmniej cztery z pięciu głosów elektorskich Nebraski, co łącznie składa się na 187 głosów elektorskich.
Spośród dotychczasowych rozstrzygnięć, wszystkie ułożyły się według prognoz wyborczych, chociaż wyniki w Wirginii i Teksasie wskazują na zwrot elektoratu w prawo względem roku 2020. Żaden z sześciu kluczowych „wahających się” stanów nie został jeszcze rozstrzygnięty. W Georgii po podliczeniu 73 proc. głosów Trump prowadzi 53-47 proc., a w Karolinie Północnej po podliczeniu 43 proc. głosów prowadzi 52-47 proc. W Pensylwanii wygrywa dotąd Harris stosunkiem 59-40 proc. (podliczono 20 proc.), w Michigan 53-46 (11 proc.).
Z pozostałych rozstrzygnięć, wiadomo już, iż gubernatorem Karoliny Północnej ponownie zostanie kandydat Demokratów, Josh Stein, który wygrał z targanym skandalami Republikaninem Markiem Robinsonem.
3. Trump wygrał w Wirginii Zachodniej
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Wirginii Zachodniej, jednym z najbardziej konserwatywnych stanów – ogłosiła agencja AP na podstawie pierwszych spływających wyników. Zgodnie z przewidywaniami wybory do Senatu wygrał tam również kandydat Republikanów Jim Justice.
AP ogłosiła zwycięzcę w Wirginii Zachodniej tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Położony w Appalachach stan jest w tej chwili jednym z najbardziej konserwatywnych w kraju, a w 2020 r. Trump wygrał tam z przewagą niemal 30 punktów procentowych. Ostatnim Demokratą, który wygrał tam w wyborach prezydenckich, był Bill Clinton w 1996 r.
W wyniku tego zwycięstwa Trump otrzyma 4 głosy elektorskie, Kamala Harris – 3.
Według AP wyścig o mandat senatora w Wirginii Zachodniej zgodnie z oczekiwaniami wygrał też kandydat Republikanów i gubernator stanu Jim Justice. Zastąpi on Joe Manchina, który startował jako Demokrata, ale później opuścił partię.
4. Trump zwycięzcą na Florydzie i czterech innych stanach Południa, Harris – w czterech północnych
Floryda z 30 głosami elektorskimi jest największą dotychczas zdobyczą wieczoru, a wstępne wyniki sugerują kontynuację obserwowanego od 2016 r. trendu na korzyść prawicy. Po podliczeniu 83 proc. głosów Trump wygrywa tam stosunkiem 56-43 proc., podczas gdy w 2020 r. wygrał z Joe Bidenem czterema punktami procentowymi.
W referendach na Florydzie dotyczących zapewnienia prawa do aborcji i legalizacji marihuany większość głosów wygrali zwolennicy obydwu obozów, ale nie zdobyli wymaganej większości 60 proc. głosów, by zmienić prawo.
5. Trump zwycięzcą wyborów w Kentucky, Karolinie Południowej i Indianie, Harris w Vermont
Agencja, powołująca się na prognozę firmy Edison Research, ogłosiła Trumpa zwycięzcą wyborów w obu stanach tuż po zamknięciu lokali wyborczej o godz. 19 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce). Zwycięstwa w tych stanach dają łącznie Trumpowi 28 głosów elektorskich (11 w Indianie, 9 w Karolinie Południowej i 8 w Kentucky), zaś zwycięstwo w Vermont w Nowej Anglii daje Harris 3 głosy elektorskie.
Kandydaci Republikanów wygrywali w Indianie niemal za każdym razem od 1964 roku, z wyjątkiem wyborów 2008 r., kiedy zwyciężył tam Barack Obama. Ostatnim Demokratą, który wygrał w Kentucky, był natomiast Bill Clinton w 1996 r. Vermont jest stanem, gdzie Joe Biden wygrał z największą przewagą.
Grafiki znajdziecie pod polecanym artykułem