Transformacja energetyczna zagrożeniem dla 120 tys. brytyjskich pracowników

enerad.pl 1 dzień temu

Zielony zwrot kontra realia sektora ropy i gazu

Jak informuje Politico, brytyjski rząd pracuje nad ambitnym planem transformacji energetycznej, w ramach którego do 2030 roku zamierza odejść od paliw kopalnych na rzecz OZE. Plan zakłada zakaz wydawania nowych licencji na odwierty w Morzu Północnym oraz wyższe opodatkowanie firm z branży ropy i gazu.

Choć politycy Partii Pracy, w tym minister energii Ed Miliband, obiecują, iż transformacja stworzy nowe miejsca pracy dla „armii czystej energii” – inżynierów, techników, spawaczy – to rzeczywistość wygląda inaczej. Eksperci i doradcy rządowi ostrzegają, iż brakuje jasnego przekazu oraz realnego przygotowania pracowników do zmian.

Pracownicy w Aberdeen nie zdawali sobie sprawy, iż ropa i gaz się kończą” – mówi cytowana przez Politico Emma Pinchbeck z Climate Change Committee. „Zabrakło komunikacji o nadchodzącej transformacji”.

Szkocja w ogniu niepewności

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się mieszkańcy północno-wschodniej Szkocji — tradycyjnego bastionu przemysłu naftowego. Według Ann Pettifor z Just Transition Commission, pracownicy popadają w „lukę komunikacyjną”, a zarówno rząd w Edynburgu, jak i Westminster nie przygotowują ich na nadchodzącą zmianę.

Z danych cytowanych przez Politico wynika, iż transformacja może dotknąć choćby 120 tys. osób zatrudnionych bezpośrednio lub pośrednio w sektorze wydobywczym. Zdaniem niektórych ekspertów realna liczba zagrożonych miejsc pracy może być nieco niższa, ale i tak oznacza to ogromne konsekwencje społeczne i gospodarcze.

Polityczny chaos i brak spójności

Polityka energetyczna Partii Pracy budzi kontrowersje choćby w jej własnych szeregach. Szkoccy politycy tej partii publicznie wspierają kampanie związkowe na rzecz dalszego wydawania licencji w Morzu Północnym – co stoi w sprzeczności z deklaracjami władz centralnych.

Anas Sarwar, lider szkockiej Partii Pracy, stwierdził: „Jeśli wybór sprowadza się do drogiego importu od reżimów takich jak Rosja albo do krajowej produkcji, wybór jest prosty – potrzebujemy nowych źródeł ropy i gazu”.

Z kolei Richard Hardy z Just Transition Commission zwraca uwagę, iż ciągłe „przerzucanie się decyzjami” (jak w przypadku pola Rosebank) wywołuje dezorientację wśród pracowników. „Ludzie nie wiedzą, co dalej” – cytuje Politico.

Reform UK i Farage w natarciu

W próżnię informacyjną wchodzą partie populistyczne. Jak zauważa Politico, Nigel Farage i jego Reform UK zyskują na chaosie i niepewności. Obiecują kontynuację wydobycia „do ostatniej kropli” i otwarcie krytykują politykę „net zero”, nazywając ją „katastrofą”. Według sondaży YouGov, Reform UK zajmuje drugie miejsce w Szkocji, wyprzedzając Partię Pracy i Konserwatystów.

Reform celuje w przekaz prosty i bezpośredni: „Zostaliście oszukani, a wasze miejsca pracy wyrzuca się do kosza” – mówi cytowany przez Politico Richard Tice, zastępca Farage’a.

„Wiatrowa iluzja” kontra realia offshore

Eksperci podkreślają, iż nowe miejsca pracy nie będą w stanie w pełni zastąpić tych utraconych w sektorze offshore.

Platforma to jak mała wioska – pracują tam ludzie od produkcji, logistyki, bezpieczeństwa” – mówi Richard Hardy. „A wiatrak? Jeden pracownik w sterowni”.

Co więcej, jak zauważa Steve Akehurst z Persuasion UK, obietnice o nowych zielonych miejscach pracy nie przekonują opinii publicznej.

To nie brzmi wiarygodnie. Dla ludzi nie jest intuicyjne, iż polityka net zero obniży rachunki i stworzy miejsca pracy”.

Podsumowanie i perspektywy

Zielona transformacja Wielkiej Brytanii postępuje, ale chaos komunikacyjny i brak spójnej polityki narażają dziesiątki tysięcy pracowników na utratę pracy bez wsparcia i przygotowania.

Jak podaje Politico, choćby jeżeli tylko 1% pracowników sektora ropy i gazu nie znajdzie miejsca w nowej gospodarce – w regionach takich jak Aberdeen może to oznaczać powtórkę z deindustrializacji z lat 80. Bez szybkich działań rządu, konsekwencje społeczne mogą być poważne — a polityczny kapitał z tego chaosu zbiorą populiści.

Zobacz również:

  • Raport Wood Mackenzie: opóźnienie transformacji energetycznej to 30% więcej wydatków na ropę i gaz
  • Nieodnawialne źródła energii – co to i jakie są?

Źródło: Politico

Idź do oryginalnego materiału