Tradycji stanie się zadość. Dzisiaj w Jedlińsku Kat zetnie głowę Śmierci

mojradom.pl 1 miesiąc temu

fot. archiwum

Swoim rodowodem sięga ono XVII stulecia i jest przez cały czas kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 r. Badacze twierdzą, iż na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560 - 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630 - 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę, poprzez co stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.

Upiła się i zgubiła kosę

Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to np. diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do adekwatnej części wydarzenia jakim jest „Ścięcie Śmierci”.

Legenda głosi, iż w zapustny wtorek do mieszkańców miasteczka dotarła wieść przekazana przez kościelnego Kantego. Miał on zapewniać, iż Śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach. To wtedy ludzie pojmali ją i doprowadzili przed sąd. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia Śmierć życia.

Wydarzenie jest żywiołową zabawą, która wyzwala najlepsze wartości społeczne. Jest ono zwierciadłem regionu i miejscowości. W ostatni wtorek karnawału pojawiają się w Jedlińsku przedstawiciele prasy, telewizja, historycy i etnografowie, jak również turyści z całego kraju. Tego dnia Jedlińsk odwiedza wiele osób z całej Polski. W wydarzeniu jako odbiorcy bierze udział około 1000 osób (rotacyjnie).

Program

godz. 13 - Przejęcie władzy od wójta Gminy Jedlińsk.

godz. 13.10 - Występy zespołów i kapel ludowych: Zespół Czerwona Jarzębina i Kapela Henryka Giedyka, Zespół Wólczanki, Zespół Czerwone Korale, Zespół Ludwiczanki i Kapela Urbańczyków, Zespół Bierwiecka Biesiada, Klub Seniora w Jedlińsku.

godz. 15.15 - Powitanie gości.

godz. 15.40 - Widowisko obrzędowe ,,Ścięcie Śmierci”.

godz. 16.50 - Zabawa z zespołem muzycznym.

Idź do oryginalnego materiału