To już nieuchronne! Czterodniowy tydzień pracy wprowadzają kolejne firmy w Polsce!

2 godzin temu

Rząd obiecał, iż postara się, by do końca kadencji wprowadzić 7-dniowy tydzień pracy. Tymczasem są już w Polsce firmy, które wprowadzają czterodniowy tydzień pracy.

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

  • Redukcja tygodniowego wymiaru pracy z 40 do 35 godzin.
  • Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.

Możliwe jest również rozwiązanie łączące oba podejścia – 35-godzinny tydzień pracy realizowany w ciągu czterech dni. Ministerstwo Pracy rozpoczęło analizy mające zweryfikować, czy skrócenie czasu pracy poprawi wydajność pracowników.

Badania opinii publicznej wskazują na rosnące poparcie Polaków dla idei czterodniowego tygodnia pracy, choćby kosztem wydłużenia dziennego czasu pracy. Według badania Panelu Ariadna, aż 63% respondentów opowiada się za takim rozwiązaniem, a 73% jest gotowych pracować 10 godzin dziennie przez cztery dni w tygodniu, aby zachować obecne zarobki.

Według zapowiedzi rządu, ewentualne zmiany w Kodeksie pracy mogłyby wejść w życie najwcześniej od 1 stycznia 2027 roku. Decyzja o ostatecznym kształcie nowych regulacji ma być poprzedzona szerokimi konsultacjami ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Te firmy już wprowadziły czterodniowy tydzień pracy

Niektóre polskie firmy już teraz podejmują inicjatywy związane ze skróceniem tygodnia pracy:

  • Herbapol – Firma zapowiedziała wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy od 1 stycznia 2025 roku. Herbapol postrzega to rozwiązanie jako sposób na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy i przyciągnięcie najlepszych specjalistów.
  • InPost – W czerwcu 2022 roku firma kurierska zapowiedziała testowanie czterodniowego tygodnia pracy dla pracowników biurowych. Była to jedna z pierwszych dużych firm w Polsce, która wprowadziła tę inicjatywę. Eksperyment miał trwać przez trzy miesiące, aby sprawdzić wpływ na efektywność i satysfakcję pracowników.
  • Zortrax – Producent drukarek 3D z Olsztyna również zdecydował się na testowanie czterodniowego tygodnia pracy. Zmiana miała poprawić efektywność pracy oraz zapewnić lepszy balans między życiem zawodowym a prywatnym.
  • Nozbe – Firma specjalizująca się w narzędziach do zarządzania czasem i projektami. Już w 2020 roku wprowadziła czterodniowy tydzień pracy, twierdząc, iż w ten sposób pracownicy są bardziej skoncentrowani, a ich praca efektywniejsza.
  • ReaktorX – Ten akcelerator startupowy również przeszedł na model czterodniowego tygodnia pracy, skupiając się na zwiększeniu produktywności oraz satysfakcji z pracy.

Oprócz wymienionych firm, rośnie liczba mniejszych przedsiębiorstw, które eksperymentują z tym modelem pracy. W większości przypadków celem jest zwiększenie produktywności, zmniejszenie wypalenia zawodowego pracowników oraz poprawa ich dobrostanu. Niemniej jednak czterodniowy tydzień pracy wciąż jest nowością na polskim rynku i nie pozostało szeroko stosowany.

Choć na razie kilka firm zdecydowało się na tak odważny krok, rosnące zainteresowanie tematem wśród pracowników może skłonić więcej przedsiębiorstw do rozważenia podobnych rozwiązań w przyszłości.
Rząd zapowiada, iż ostateczne decyzje w sprawie skrócenia czasu pracy będą podejmowane po dokładnych analizach i konsultacjach z partnerami społecznymi, w tym z organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi. Celem jest wypracowanie rozwiązania, które będzie korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla polskiej gospodarki.

Idź do oryginalnego materiału