Środki z KPO na bardziej pilne cele?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozważa zmianę przeznaczenia części funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Jak poinformowała Paulina Hennig-Kloska, priorytetem może stać się termomodernizacja szkół, ponieważ to inwestycje gotowe do szybkiej realizacji.
– „Byłabym gotowa przesunąć pieniądze z dopłat do samochodów na termomodernizację szkół, bo mamy tu gotowe projekty, które są w stanie wydać pieniądze do połowy 2026 roku” – zaznaczyła.
Termomodernizacja szkół zamiast dopłat do e-aut?
Aktualnie środki z KPO wspierają m.in. program „NaszEauto”, który oferuje dopłaty do zakupu lub leasingu samochodów elektrycznych – maksymalnie do 40 tys. zł. To rezultat wcześniejszej rewizji KPO, zastępujący planowane wdrożenie podatku od aut spalinowych. Jednak, jak wskazuje szefowa MKiŚ, na e-mobilność można znaleźć alternatywne źródła finansowania, np. fundusze krajowe.
Busiki i wiejskie szkoły – nowe priorytety?
Minister Hennig-Kloska zapowiedziała także starania o poszerzenie katalogu celów KPO – np. o zakup busów dla dzieci z terenów wiejskich. Jej zdaniem to istotna potrzeba społeczna, którą można skutecznie zrealizować przy wsparciu unijnych środków. Pomysł zyskał już wstępne poparcie ze strony resortu funduszy, co potwierdził wiceminister Jan Szyszko cytowany przez Business Insider.
Zobacz również:- 100 mln dla szkół. 11 gmin otrzymuje środki na termomodernizacje
- Najpierw termomodernizacja, potem ETS2 – polski rząd apeluje o zmianę harmonogramu
- Raport MIWO: Termomodernizacja budynków w Polsce obniży straty energii o 40%
Źródło: PAP