Tylko w 2024 r. koncern energetyczny zamontował w polskich miastach i mniejszych miejscowościach aż 24 tysiące energooszczędnych opraw w technologii LED.
TAURON zarządza oświetleniem ulicznym na terenie 600 gmin na południu Polski. Koncern jest właścicielem łącznie ok. 600 tysięcy punktów świetlnych. W sieci oświetleniowej należącej do spółki TAURON Nowe Technologie już niemal co czwarta oprawa oświetleniowa posiada LED-owe źródło światła.
Oświetlenie LED-owe – bezpieczniej i taniej
W ostatnich miesiącach TAURON zakończył modernizację oświetlenia w gminach Głogówek, Wyry, Korfantów i Bierawa. W tych czterech lokalizacjach energetycy wymienili w sumie prawie 5 tys. opraw oświetleniowych, a w całym 2024 r. w różnych lokalizacjach – łącznie 24 tys. opraw.
Ełk kupuje elektryczne autobusy
Jak podkreśla Marcin Styrna, wiceprezes TAURON Nowe Technologie, rozsądne gospodarowanie energią elektryczną to dziś podstawa ekonomicznego bytu samorządów. A mając świadomość obciążeń, z którymi muszą mierzyć się polskie gminy, proponujemy samorządom takie rozwiązania, które realnie poprawiają ich bilans ekonomiczny. Dla przeciętnego mieszkańca modernizacja oświetlenia to też istotna zmiana, bo powoduje wzrost komfortu życia, a przestrzeń publiczna staje się bezpieczniejsza i bardziej przyjazna po zmroku – mówi Styrna.
Dlaczego warto wymieniać oświetlenie? Bo to się po prostu opłaca. Technologia ledowa pozwala na redukcję zużycia energii elektrycznej o ok. 50% i to tylko przy wymianie przestarzałych opraw sodowych na nowoczesne LED-y.
TAURON zwraca uwagę, iż jeszcze większe oszczędności można uzyskać stosując systemy sterowania oświetleniem, które pozwalają redukować moc urządzeń w porach, w których ruch w miejscach publicznych jest najmniejszy.
Trwałe rozwiązanie
Oświetlenie typu LED przynosi jednak więcej korzyści. Lampy produkowane w technologii są znacznie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, w przypadku uszkodzenia oprawy nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery, a wyeksploatowane urządzenia można poddać łatwemu recyklingowi. Szacuje się, iż żywotność żarówki sodowej, używanej w oświetleniu ulicznym, wynosi od 6000 aż do 8000 godzin. Tymczasem trwałość LED-a jest choćby dziesięciokrotnie większa.