Dotacje dla firm w 2025 roku: Jakie są dostępne programy i jak skutecznie się ubiegać?

tarnobrzeg.info 3 godzin temu

W 2025 roku przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia, które umożliwią im realizację wybranych projektów badawczo-rozwojowych, modernizacyjnych, inwestycyjnych, technologicznych czy ekologicznych. w tej chwili jako priorytet traktuje się przedsięwzięcia ukierunkowane na innowacyjność. Dla polskich firm szczególnie korzystne są dotacje unijne, które pozwalają na częściowo bezzwrotne dofinansowanie projektu. Aby jednak otrzymać takie środki, należy znaleźć odpowiedni program oraz spełnić niezbędne wymagania.

Dofinansowanie w ramach Ścieżki SMART

W 2025 roku dotacje unijne na badania i rozwój wciąż dotyczą głównie Ścieżki SMART, w której ramach zaplanowany jest kolejny nabór dla konsorcjów. Wsparcie udzielane będzie przedsiębiorstwom na prowadzenie prac B+R, a także wdrażanie wyników takich działań we własnej działalności. W ramach dotacji jest też dostępne fakultatywne wsparcie modułów, które są związane bezpośrednio z infrastrukturą badawczo-rozwojową, wspieraniem kompetencji, promocją zagraniczną czy cyfryzacją firmy. Duże znaczenie mają również działania dotyczące transformacji przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju czy gospodarki o obiegu zamkniętym. Warunkiem pozyskania dotacji jest złożenie wniosku z wymaganymi załączniki w ramach naboru. Na 2025 rok zaplanowano przede wszystkim rozwój firm z sektora MŚP, jednak wsparcie uzyskają również duże przedsiębiorstwa.

Automatyzacja i robotyzacja w MŚP

Dotacje dla firm 2025 obejmą też program Automatyzacja i robotyzacja w MŚP, który dotyczy dotacji na technologie cyfrowe. Wsparcie to pozwala na cyfryzację działalności firm w oparciu o przeprowadzony audyt technologiczny lub diagnozę dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa. najważniejsze znaczenie ma też wdrożenie działań, których rezultatem będzie uzyskanie innowacji w procesie produkcji. Dofinansowanie na cyfryzację i automatyzację jest przeznaczone dla firm z sektora MŚP w Polsce Wschodniej. Koszty podlegające dofinansowaniu obejmują m.in. wydatki na usługi doradcze związane z wykonaniem audytu, szkoleniami, robotami, wdrożeniem niezbędnej mapy drogowej dla przedsiębiorstwa czy tez nabyciem środków trwałych, nieruchomości czy różnych wartości prawnych i niematerialnych.

Dotacja w formie Kredytu Ekologicznego

W 2025 roku powraca również dobrze znany Kredyt Ekologiczny, czyli wsparcie udzielane na zielone inwestycje. Z dotacji tej mogą skorzystać przedsiębiorstwa z sektora MŚP, włącznie z firmami działającymi jako small mid-caps oraz mid-caps. Kredyt Ekologiczny skupia się na wspieraniu projektów modernizacji infrastruktury już posiadanej przez dany podmiot (np. budynków czy linii technologicznych), głównie poprzez termomodernizację czy instalację OZE. Warunkiem kluczowym dla zdobycia dofinansowania jest konieczność uzyskania minimalnego progu 30% oszczędności energii pierwotnej. Projekt musi zatem spełniać obligatoryjny rezultat, czyli wzrost energooszczędności procesów produkcyjnych w firmie. Premia ekologiczna udzielana jest na spłatę części kredytu, który przedsiębiorca uprzednio zaciąga w banku komercyjnym. Aby sprawnie przejść wszystkie etapy pozyskiwania dotacji, warto skorzystać z usług ekspertów. Ofertę w tym zakresie posiada firma InnovaTree, która obsługuje liczne programy wsparcia dla przedsiębiorców.

Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP

Pozyskiwanie dotacji unijnych w 2025 roku dotyczy również Gospodarki o obiegu zamkniętym w MŚP, która także dotyczy zielonych inwestycji. W pierwszym etapie wsparcie przedsiębiorstw obejmie rozwój i przygotowanie modelu biznesowego, bazującego na rozwiązania z zakresu GOZ. W kolejnych fazach przedsiębiorcy zyskają możliwość zdobycia środków na wdrożenie takiego modelu. Dla firm dostępna jest też opcja wstępnego zakupu usług doradczych, które stanowią główny koszt kwalifikowany. Wsparcie polega na zaprojektowaniu i wdrożeniu prac dostosowawczych, zakupie lub zaprojektowaniu nowych technologii czy różnych działaniach inwestycyjnych i szkoleniowych. Dotacje te wymagają złożenia dwóch odrębnych wniosków

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału