Pani Paytongtarn, która w piątek otrzymała 319 głosów za i 145 głosów przeciw, jest czwartą członkinią klanu Shinawatra, która została premierem w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Pozostała trójka, w tym jej ojciec Thaksin i ciotka Yingluck, zostały usunięte w wyniku wojskowych zamachów stanu lub orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
W środę ten sam sąd odmówił powołania do swojego rządu Thavisina, byłego prawnika, który przebywał wcześniej w więzieniu.
Po nominacji na stanowisko premiera Paytongtarn powiedziała w czwartek reporterom w siedzibie partii Pheu Thai, iż podziwia pracę pana Srithy i uważa, iż jego zwolnienie było niefortunne.
Kształciła się w elitarnych szkołach w Tajlandii i na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii, przez kilka lat pracowała w Rindi Hotel Group należącej do rodziny Shinawatra, gdzie jej mąż jest wiceprezesem ds. inwestycji.
Dołączyła do Partii Pheu Thai w 2021 r., a w październiku 2023 r. została jej przywódczynią.
Nominacja pani Paitongtarn wnosi nową energię do kierownictwa wyższego szczebla w Tajlandii. Członkowie Pheu Thai mogą też żywić nadzieję, iż pomoże ona ożywić polityczny los partii.
Thaksin objął stanowisko premiera w 2001 r., ale jego druga kadencja zakończyła się nagle po obaleniu jego rządu w wyniku wojskowego zamachu stanu w 2006 r. Wrócił do Tajlandii po 15 latach na wygnaniu w październiku ubiegłego roku, zaledwie kilka godzin przed panem Sritą został wybrany na prezydenta w imieniu ministrów.
Pozwolono mu wrócić w ramach wielkiego układu ze swoimi dawnymi konserwatywnymi wrogami, którzy w tej chwili dołączyli do koalicji z partią Phu Thi.
W czerwcu postawiono mu zarzuty znieważenia monarchii. Jest najwybitniejszą postacią, której postawiono zarzuty na mocy cieszącego się złą sławą tajlandzkiego prawa o lese majeste, stosowanego wobec przeciwników politycznych.
Środowa decyzja o zwolnieniu pana Srithy została również powszechnie zinterpretowana jako ostrzeżenie dla pana Thaksina, który przez cały czas dominuje w partii Pheu Thai, aby pohamował swoje ambicje.
W 2011 r. pani Yingluck odniosła miażdżące zwycięstwo wyborcze, ale później sądy zdyskwalifikowały także ją, a drugi zamach stanu obalił jej rząd. w tej chwili żyje na emigracji.