Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec spotkają się z nowym przywódcą Syrii.
Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec Jean-Noël Barrot i Annalena Baerbock przybyli dzisiaj (3 stycznia) do Damaszku, by spotkać się z obecnym przywódcą Syrii Ahmedem al-Sharaa reprezentującym islamistyczną grupę Hayat Tahrir al-Sham, która doprowadziła do obalenia dotychczas rządzącego krajem Baszara al-Assada. Jest to pierwsza wizyta tak wysokich rangą przedstawicieli państw UE w Syrii od czasu obalenia poprzedniego reżimu w ubiegłym miesiącu.
– Moja dzisiejsza wizyta, z moim francuskim odpowiednikiem i w imieniu Unii Europejskiej, jest jasnym sygnałem dla Syryjczyków: nowe polityczne otwarcie między Europą a Syrią i między Niemcami a Syrią jest możliwe – stwierdziła szefowa niemieckiego MSZ.
Baerbock zapowiedziała również, iż Niemcy będą chciały pomóc Syrii stać się „funkcjonującym państwem, z pełną kontrolą nad swoim terytorium” i „bezpiecznym domem”, dla wszystkich obywateli.
W podobnym tonie wypowiedział się również Barrot, który stwierdził, iż Francja i Niemcy „wspierają obywateli Syrii” i mają nadzieję, iż Syria stanie się „suwerennym, stabilnym i pokojowym” państwem.
Barrot i Baerbock rano odwiedzili więzienie Sednaya – kompleks, w którym przez lata przetrzymywani byli przeciwnicy reżimu al-Assada. Przez lata dochodziło w nim do egzekucji bez wyroku sądu oraz tortur na więźniach. Ministrowie mają również spotkać się z przedstawicielami syryjskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Obalenie Baszara al-Assada
Reżim Baszara al-Assada został obalony 8 grudnia przez rebeliantów z grupy Hayat Tahrir al-Sham. Sam dyktator z rodziną uciekł z kraju do Rosji, gdzie otrzymał azyl.
Szybka ofensywa rebeliantów zaskoczyła świat, ale przez Syryjczyków została przyjęta z ogromną radością. Obalenie dotychczasowego reżimu daje bowiem nadzieję na zakończenie trwającej w kraju od 13 lat wojny domowej.
Również świat liczy na to, iż zmiana władzy w Syrii doprowadzi do stabilizacji sytuacji w tym kraju. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza dla państw europejskich, które na skutek wojny, przyznały azyl tysiącom Syryjczyków. Od momentu obalenia al-Assada część państw wstrzymało czasowo rozpatrywanie wniosków azylowych obywateli Syrii w nadziei, iż przyznanie im ochrony nie będzie konieczne i będą oni mogli wrócić bezpieczenie do swojego kraju.