Szefowa KE wskazała najważniejsze wyzwania dla Europy. "Trwają dyskusje ws. nowego porządku"

3 tygodni temu
Europa musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości geopolitycznej – stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Zeit". Jej zdaniem Zachód, jaki znaliśmy dotychczas, już nie istnieje, a Unia Europejska ma dziś szansę odegrać kluczową rolę.


Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, iż świat zmienia się dynamicznie, a Unia Europejska musi dostosować się do tej transformacji. Jak stwierdziła, rosnące wpływy Chin, napięcia handlowe oraz zmiany w relacjach transatlantyckich skłaniają Europę do refleksji nad własną pozycją.

– Historia wróciła, podobnie jak geopolityka – powiedziała Ursula von der Leyen w wywiadzie z "Die Ziet". Wskazała, iż UE musi wzmocnić zarówno swoje zdolności obronne, jak i konkurencyjność gospodarczą. Przypomniała, iż państwa członkowskie zgodziły się przeznaczyć 800 mld euro na rozwój wspólnych zdolności wojskowych – co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia.

Nowa rola Unii Europejskiej? "Zachód, jaki znaliśmy, już nie istnieje"


Von der Leyen zaznaczyła w wywiadzie, iż UE zyskuje coraz większe znaczenie jako stabilny i przewidywalny partner na arenie międzynarodowej. – Europa znana jest ze swojej przewidywalności i niezawodności, co w tej chwili znów zaczyna być postrzegane jako coś bardzo cennego – wskazała szefowa KE.

Jednocześnie przyznała, iż świat wkroczył w nową epokę, a dotychczasowy ład się rozpadł. – Zachód, jaki znaliśmy, już nie istnieje. Świat stał się sferą geopolityczną – powiedziała. Jej zdaniem Europa musi odgrywać bardziej aktywną rolę w kształtowaniu nowego porządku świata.

Szefowa UE ujawniła, iż w tej chwili prowadzi liczne rozmowy z przywódcami z całego świata – od Islandii po Nową Zelandię – którzy chcą współpracować z Unią przy tworzeniu "nowego porządku międzynarodowego" Jej zdaniem nie chodzi wyłącznie o wymianę gospodarczą, ale również o wspólne wartości i zasady.

Nie tylko Ameryka – świat chce Europy


Chociaż von der Leyen deklaruje silne poparcie dla więzi transatlantyckich, zauważyła też, iż światowy handel wykracza daleko poza relacje z USA. – 13 procent światowego handlu przypada na Stany Zjednoczone. To dużo. Jednak 87 procent stanowi handel między innymi krajami świata – podsumowała.

W jej opinii Europa powinna teraz wykorzystać ten moment, by rozszerzać kontakty handlowe i polityczne z państwami o podobnych wartościach. – Wszyscy chcą przewidywalności i niezawodnych zasad. Europa może to zapewnić – podkreśliła.

Cały wywiad z szefową KE w niemieckim tygodniku można przeczytać TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału