Oświadczenie sekretarza generalnego NATO: We wtorek 14 stycznia Mark Rutte na konferencji w Finlandii mówił o tym, iż "bezpieczeństwo infrastruktury na Bałtyku ma pierwszorzędne znaczenie". - Chodzi nie tylko o energię, ale ponad 95 proc. ruchu internetowego jest zapewniana przez połączenia podmorskie. (...) Pewne siły próbują zdestabilizować nasze społeczeństwa. Część tych działań jest wymierzona w niszczenie infrastruktury podwodnej. Są powody do wielkiego niepokoju - przyznał i ogłosił rozpoczęcie misji "Baltic Sentry". Poinformował również o tym, iż NATO powoła Straż Bałtycką. Do jej zadania będzie należało zapewnienie bezpieczeństwa na Bałtyku. Straż ma korzystać z fregat, samolotów patrolowych, dronów i innych rodzajów uzbrojenia.
REKLAMA
Rutte o wojnie hybrydowej: Szef Sojuszu zapewnił, iż w przypadku tradycyjnej wojny, NATO jest bezpieczne. - Sojusz jest w stanie walczyć z każdym, kto spróbuje nas zaatakować. (...) Najbardziej martwię się tym, iż za 4, 5 lat tak nie będzie, jeżeli nie zainwestujemy więcej w naszą obronność i produkcję przemysłową - przyznał Rutte. W odniesieniu do tzw. floty cieni, która ma przeprowadzać akcje dywersyjne na Bałtyku, sekretarz podkreślił, iż "NATO jest zaangażowane w zabezpieczenie infrastruktury podmorskiej". - Kraje NATO przestrzegają międzynarodowego prawa morskiego. Jednak w ramach prawa możliwe jest podjęcie działań przeciwko flocie cieni - dodał Rutte.
Zobacz wideo Donald Tusk: Polska będzie silna jak nigdy, a Bałtyk dobrze chroniony
Szczyt NATO w Finlandii: Tematy wtorkowych rozmów to bezpieczeństwo regionu i strategicznej infrastruktury podmorskiej na Bałtyku. W listopadzie ubiegłego roku uszkodzone zostały dwa podmorskie kable łączące Finlandię z Niemcami oraz Szwecję z Finlandią. W grudniu doszło do zniszczenia kabla pod Zatoką Fińską oraz kilku kabli transmisji danych między Finlandią, Estonią i Niemcami. W spotkaniu uczestniczyli sekretarz generalny NATO Mark Rutte, premier Polski Donald Tusk, premier Danii Mette Frederiksen, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Łotwy Edgars Rinkevics, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, premier Szwecji Ulf Kristersson oraz wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen.
Czytaj również: "Zagrożenia na Bałtyku. "Prymitywne, ale skuteczne". Tusk leci na szczyt NATO"
Źródło: NATO News/YouTube