Szanghaj: 10 miliardów rmb na wsparcie rozwoju nowych technologii

2 tygodni temu

W czasie szanghajskiego 2024 PuJiang Innovation Forum (chin. 2024浦江创新论坛), które odbyło się w drugim tygodniu września br., władze metropolii ogłosiły utworzenie kolejnego wielomiliardowego funduszu Shanghai Future Industry Fund (chin. 上海未来产业基金). Fundusz nazwano Patience Capital (chin. 耐心资本), a jego kapitał w wysokości 10 mld RMB (ok. 5,54 mld PLN) zostanie przeznaczony na inwestycje w technologie przyszłości.

Fundusz w swoim działaniu będzie kierował się rządowymi wytycznymi, które w ostatnim czasie obejmują tolerancję dla niepowodzeń. Fundusz koncentrować się będzie na przełomowych, multidyscyplinarnych innowacjach na początkowym etapie ich rozwoju. Fundusz ma zwiększyć zaufanie inwestorów do rynków inwestycji technologicznych na wczesnym etapie oraz promować transformację innowacyjnych osiągnięć w praktyczne rozwiązania przemysłowe i komercyjne.

Kapitał funduszu jest w pełni finansowany z budżetu miasta. Okres obowiązywania funduszu wynosi do 15 lat, z możliwością przedłużenia o dodatkowe 3 lata w zależności od okoliczności. Zarządzany będzie przez Shanghai State Investment Corporation (chin. 上海国投公司). Wiadomym jest, iż branże przyszłości to głównie branże zaawansowanych technologii, które wymagają długoterminowych inwestycji kapitałowych i stabilnego wsparcia politycznego. Dlatego też takie fundusze mają najważniejsze znaczenie dla rozwoju od podstaw nowej jakości produktywności.

Drogą podobną do szanghajskiej idą i inne duże miasta Chin. Jest to zgodne z wydanymi na początku bieżącego roku wspólnymi zaleceniami:

  • Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych (chin. 工业和信息化部),
  • Ministerstwa Nauki i Technologii (chin. 科学技术部),
  • Komisji Nadzoru i Administracji Aktywów Państwowych Rady Państwa (SASAC, chin. 国务院国有资产监督管理委员会) oraz
  • ośmiu innych ministerstw.

Zalecenia opublikowano celem promowania innowacji przemysłowych, rozwoju i wdrażania do produkcji nowych materiałów, badań przestrzeni kosmicznej i energii, opieki zdrowotnej, projektów naukowych oraz technologicznych. Instytucje państwowe zachęcają wiodące przedsiębiorstwa do tworzenia konsorcjów innowacyjnych oraz systematyczne wspieranie finansowe i niefinansowe badań i rozwoju technologii. Taka polityka ma zachęcać także banki i instytucje finansowe do zwiększenia inwestycji, tworzenia specjalnych funduszy dla przyszłych branż. Ma zachęcać międzynarodowe korporacje i zagraniczne instytucji badawcze do tworzenia centrów badawczo-rozwojowych dla najnowocześniejszych technologii w Chinach.

Na podstawie:

  • 24h.jrj.com.cn;
  • finance.sina.com.cn;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału