System kaucyjny w Polsce od 2025 r. Jak będzie wyglądać?

5 miesięcy temu
Zdjęcie: System kaucyjny w Polsce od 2025 r. Jak będzie wyglądać?


W Warszawie ruszył pilotaż systemu kaucyjnego. To przymiarka do systemu, który ma zacząć obowiązywać w naszym kraju od 1 stycznia przyszłego roku.

System kaucyjny, to sposób gospodarowania opakowaniami jedno- lub wielorazowego użytku, za które pobierana jest kaucja. Kolejno trafia ona do konsumenta po oddaniu opakowania do punktu zbiorczego.

System kaucyjny obejmie trzy frakcje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, puszki metalowe do 1 litra i szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra. Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać zwrot tych opakowań.

Do systemu obowiązkowo zostaną włączone duże sklepy o powierzchni powyżej 200 m kwadratowych, które będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Mniejsze placówki będą mogły odbierać opakowania dobrowolnie, choć będą musiały kaucję pobierać.

Samorządy podchodzą do tej daty ostrożnie. – System kaucyjny to bardzo duże wyzwanie – powiedziała Aneta Boroń, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta w Kielcach. Ministerstwo co jakiś czas ogłasza jego małe elementy, mówi o operatorach, o ich działalności, zdradza pewne szczegóły, jednak samorządy mają obawy, czy uda się wdrożyć złożony system w ciągu 4,5 miesiąca.

Z kolei operator systemu kaucyjnego PolKa, czyli Polska Kaucja jest gotowy do jego wprowadzenia. Kinga Rotkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko poinformowała, iż operator ma gotowe rozwiązania, które w tej chwili są testowane. Zaprasza sieci handlowe i producentów do współpracy, by 1 stycznia 2025 roku system w naszym kraju mógł ruszyć.

System kaucyjny zmieni nasze podejście do segregacji odpadów. Jego hasło brzmi „nie wyrzucaj, nie zgniataj, oddaj w punkcie zakupu i odbierz kaucję”. Do tej pory Polacy byli zachęcani do zmniejszania objętości odpadów, poprzez zgniatanie butelek i puszek. Wraz z wejściem systemu kaucyjnego klienci otrzymają zwrot kaucji wyłącznie w przypadku oddania do sklepów opakowań niezgniecionych, z czytelnym kodem kreskowym.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska, kaucja za butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra wyniesie 1 złotówkę, a za butelkę PET do 3 litrów i puszkę metalową do jednego litra – 50 groszy. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.


Idź do oryginalnego materiału