To była największa tego typu impreza organizowana przez Powiat Sokólski, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Powiatowy Dom Kultury w Sokółce. Podlaski Piknik Rodzinny był świętem naszego powiatu i jednostek podległych, a przede wszystkim świętem mieszkańców. Odbył się w minioną sobotę, 3 września. Przyciągnął tłumy.
– Chciałbym podziękować bardzo serdecznie pani Wiesławie Burnos, członkowi Zarządu Województwa Podlaskiego, panu Arturowi Kosickiemu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego, panu Pawłowi Wnukowskiemu, radnemu Sejmiku Wojewódzkiego i innym osobom, które nas wspierały. Dziękuję także wszystkim tym, którzy ciężko pracowali podczas organizacji Pikniku – mówił na otwarciu pikniku Piotr Rećko, Starosta Sokólski.
Wyraził on także euforia z tego, iż w każdym miejscu imprezy znajdowało się coś, co zostało wytworzone w powiecie sokólskim: rękodzieło, rzeźby czy rysunki. Na przybyłych gości czekało mnóstwo pyszności przygotowanych m.in przez Koła Gospodyń Wiejskich. Czas spędzony pod starostwem umilały występy sceniczne, w których trakcie zaprezentowało się wiele lokalnych zespołów i grup artystycznych, w tym Studio Poezja oraz Zespół Taneczny Studio Poezja pod kierownictwem Krzysztofa Zalewskiego, Rafała Supińskiego i Anny Kędyś-Arent. Można było też posłuchać: grupy Ad Rem z Dąbrowy Białostockiej, Retro Bandu, Kapeli u Mundka, zespołu Exit z Krynek czy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli. Wystąpił też Jakub Jackiewicz „Abir” – chrześcijański artysta rapujący. Ze swoim popisem fire show zaprezentowała się grupa artystyczna Cyrkplozja. Gwiazdą imprezy był zespół JORRGUS, który porwał publiczność do wspólnej zabawy.
Miłośnicy filmów i relaksu na świeżym powietrzu mogli skorzystać z kina plenerowego. Wyświetlone zostały dwa filmy: „W 80 dni dookoła świata” i „Narodziny gwiazdy”.
Imprezę swoją obecnością uświetnili: Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski, Mariusz Gromko, senator Rzeczypospolitej Polskiej, Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski i Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego. Była to okazja do porozmawiania z samorządowcami.
– Na co dzień zajmujemy się funduszami, które możemy pozyskać dla Powiatu Sokólskiego. Z tego realizowane są bardzo ważne inwestycje: od edukacyjnych, przez sportowe, po infrastrukturalne i drogowe. To bardzo dobrze nam się udaje, ale dziś jest również moment, żeby w nieco luźniejszej atmosferze spotkać się z państwem, porozmawiać o kolejnych potrzebach, które możemy zaspokajać, o inwestycjach, które możemy realizować wspólnie dla dobra naszego Powiatu. Bardzo się z tego cieszę – mówił senator Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Gromko.
Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski, w pięknych słowach wypowiedziała się o rodzinie. Wyraziła przekonanie, iż gdyby zapytała kogokolwiek z obecnych, co jest najważniejsze w życiu, większość powiedziałaby, iż rodzina. Dodała, iż właśnie dlatego należy dbać o rodzinę w każdym znaczeniu tego słowa, wspólnie się cieszyć, bawić i przeżywać radości.
W trakcie pikniku rozstrzygnięto kilka konkursów, w tym kierowany do dzieci, polegający na stworzeniu prac plastycznych, którego hasło przewodnie brzmiało: „Najpiękniejsze miejsce w Powiecie Sokólskim”. Zainicjował go Piotr Rećko, Starosta Sokólski. Konkurs miał na celu zaktywizowanie dzieci, oderwanie ich od urządzeń mobilnych i pokazanie piękna miejsca, w którym żyjemy. Nagrody małym twórcom ufundował Zarząd Powiatu Sokólskiego oraz Urząd Marszałkowski. W kategorii klas 0-4 I miejsce zajęła Julia Joszczyk, II – Jakub Szyszko, a III – Wiktoria Kiejko. W klasach 5-8 I miejsce przyznano Kacprowi Szyszko, II – Kornelii Matuk, a III – Paulinie Czaplejewicz. Nagrodę specjalną za najpiękniejszą pracę otrzymała Barbara Iłendo.
Rozstrzygnięto też konkurs dedykowany Kołom Gospodyń Wiejskich. I miejsce w kategorii na najlepszą babkę ziemniaczaną zdobyły ex aequo: KGW w Wojnowcach „Wojowniczki”, KGW w Cimaniach „Magiczne Cimanie” i KGW w Racewie. Pierwszą nagrodę w konkursie na najpyszniejszy bigos przyznano: KGW w Klimówce, KGW w Boguszach i KGW w Kwasówce „Warkocze i Falbanki”.
Podczas imprezy Starosta Sokólski wręczył grupie Studio Poezja nagrodę specjalną – statuetkę „Sokoły 2022”. Honorowe „Sokoły 2022”. trafiły także do wójta Kuźnicy, Pawła Mikłasza za owocną współpracę z powiatem.
– Cieszymy się, iż na pikniku pojawiło się tak wielu mieszkańców powiatu sokólskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie bawili się przy muzyce, dobrym jedzeniu, brali udział w konkursach i integrowali się na tej wyjątkowej imprezie – mówił Starosta Sokólski.
Kamila Białomyzy
fot. Powiat Sokólski