Święta w górach? Tym Zakopane oddycha na co dzień [ZDJĘCIA]

1 rok temu

Góry są najczęstszym kierunkiem świątecznych i sylwestrowych wypraw Polaków. W tym roku zainteresowanie jest szczególnie duże. Większa szansa na śnieg i możliwość posłuchania góralskich kolęd na żywo – to wszystko sprawia, iż turyści wybierają Zakopane nie oglądając się na smog. Tymczasem mit czystego górskiego powietrza możemy póki co włożyć między bajki – kontrują ci, którzy znają jakość powietrza na Podhalu.

– zwykle przedświąteczne weekendy nie obfitowały w turystów pod Tatrami, ale w tym roku jest zupełnie inaczej. Spodziewamy się również najazdu turystów w święta i tradycyjnie, w Sylwestra – zachwalał Zakopane Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zakopane droższe niż w wakacje, smog w gratisie

Dane serwisu nocowanie.pl potwierdzają wyjątkowe zainteresowanie. Niemal połowa Polaków, którzy wyjeżdżają gdzieś na święta – wybiera Małopolskę. Za dużym zainteresowaniem idą też ceny. Noclegi w Zakopanem kosztują o 30 proc. więcej niż w wakacje. Coraz trudniej również znaleźć nocleg w odpowiednich warunkach.

Okazuje się jednak, iż obiegowa prawda o czystym powietrzu z dala od miasta nie ma wiele wspólnego z prawdą. – Turyści chętnie przyjeżdżają do nas na białe święta z widokiem na Tatry. Do tego panuje przekonanie iż nic tak dobrze nie robi jak górskie powietrze. I tu zaczyna się problem… Jakość powietrza w górskich miejscowościach jest fatalna. jeżeli nie wieje, normy od razu są przekroczone o kilkaset procent. Lekarze mówią wprost iż oddychanie takim powietrzem jest dla wszystkich niebezpieczne a mit czystego górskiego powietrza możemy póki co włożyć między bajki – tłumaczy czytelnikom SmogLabu Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Stan powietrza w Małopolsce na poranek 23 grudnia nie jest zły. Po kilku dniach ekstremalnie przekroczonych norm wskazania są pozytywne. Wystarczy jednak dzień z gorszymi warunkami atmosferycznymi, żeby powietrze stało się trujące. Jest to szczególnie widoczne podczas bieżącego sezonu grzewczego za sprawą spalania węgla gorszej jakości i zachęt ze strony władz na “palenie wszystkim poza oponami”. W ciągu miesiąca kilkakrotnie normy pyłu PM2.5 były przekroczone o ponad tysiąc procent. Rekord padł 13 grudnia w Ostrowsku pod Nowym Targiem, gdzie stężenie było wynosiło ponad 1700 proc. normy.

  • Czytaj więcej: Jan Duda o smogu. Bez szkodliwych bodźców umrzemy w ciągu tygodnia [WIDEO]

Czyste powietrze i Zakopane? Nie podczas sezonu grzewczego

Lekarze przypominają, iż smog nie pozostaje obojętny choćby dla tych o końskim zdrowiu. – Bieganie, gry i zabawy na zewnątrz w dni, kiedy normy są przekroczone, mogą zaszkodzić najzdrowszym. Podczas ruchu dochodzi do głębokiej wentylacji i cząsteczki smogu wnikają do oskrzeli, a choćby do pęcherzyków płucnych. Stamtąd przechodzą do organizmu i działają toksycznie na układ krążenia i system nerwowy – ostrzegała na łamach SmogLabu prof. Ewa Czarnobilska.

To, o czym mówią lekarze i aktywiści antysmogowi można zobaczyć. Zdjęcia Macieja Sitarza pokazują, iż Zakopane i Podhale duszą się podczas sezonu grzewczego. Zawiesina unosząca się nad górskimi dolinami zawiera toksyczną mieszankę, którą na co dzień muszą oddychać mieszkańcy, a którą z własnego wyboru wybierają zimą turyści.

Zakopane spowite smogiem. Fot. Maciej Sitarz
Gdy temperatura spada, kominy zaczynają dymić. Fot. Maciej Sitarz
Wieczory przynoszą najgorsze powietrze. Fot. Maciej Sitarz
Smog na Podhalu utrzymuje się do późnej wiosny. Fot. Maciej Sitarz
Polacy w okresie świątecznym najczęściej wybierają Zakopane. Zawiesina nad miastem pokazuje, jakim powietrzem muszą oddychać. Fot. Maciej Sitarz

Zdjęcia: Maciej Sitarz

Idź do oryginalnego materiału