Przedsięwzięcie będzie realizowane do końca 2027 r. Zostanie wybudowana linia technologiczna do produkcji elementów na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej. Będą to m.in. morskie stacje transformatorowe dla farm wiatrowych (kompletne i w pełni wyposażone lub ich części), fundamenty, w szczególności pływające, a także, jak informuje stocznia CRIST, inżynieryjne obiekty pływające służące do instalacji lub transportowi elementów morskich farm wiatrowych na miejsce przeznaczenia/pole wiatrowe.
Całkowita wartość zadania przekracza 17 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzielił stoczni 52,6 mln zł pożyczki z programu Innowacje dla Środowiska.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z ważnych obszarów transformacji energetycznej w Polsce. Dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla tego sektora zwiększy możliwości inwestowania w produkcję energii odnawialnej na dużą skalę – powiedział Paweł Augustyn, zastępca prezesa NFOŚiGW.
Spółka CRIST specjalizuje się w budowie statków, konstrukcji offshore, inżynierii morskiej, lądowej i cywilnej. Zbudowała m.in. trzy jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych. Grupa uczestniczy w budowie najdłuższego na świecie tunelu zatapianego Dania–Niemcy. Dostarczyła tam statki specjalistyczne (wielkie pontony), w tym jeden do podtrzymywania segmentów i kontrolowania ich zatapiania na dnie morza.
Przeczytaj także: Wielki magazyn energii elektrycznej PGE. Znamy wykonawcę