Stobrawski Park Krajobrazowy to obszar pomiędzy Opolem, Kluczborkiem, a Brzegiem. Park położony jest w dorzeczu kilku rzek: Stobrawy, Budkowiczanki, Bogacicy, Brynicy i Smortawy, a od południa jego granicę wyznaczają Odra i uchodząca do niej Nysa Kłodzka. Największą powierzchnię zajmują bory sosnowe, a najcenniejsze przyrodniczo są doliny rzek gdzie występują coraz rzadziej spotykane lasy liściaste. – To jeden z trzech parków krajobrazowych na Opolszczyźnie, ale także jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce. Miejsce, które może zaskoczyć ze względu na dziewicze zielone tereny, w których można się zaszyć i odnaleźć spokój, a także odpocząć w środowisku o wysokiej wartości przyrodniczej. Niejednokrotnie wykonując swoje obowiązki spotykam ludzi, lub grupy osób i w czasie rozmowy okazuje się, iż przyjeżdżają do nas turyści z różnych części kraju m.in.: ze Śląska, czy z Warszawy. Bycie poza zasięgiem i wszelką cywilizacją jest tym czego wielu z nich poszukuje – wyjaśnia Dominik Łęgowski – Kierownik Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Stobrawska WstęgaNa całym obszarze parku znajduje się sieć różnorodnych dróg. Na pewno bardzo interesujące są spacery drogami leśnymi, które okalają leśne „oddziały”, czyli równe prostokąty wyznaczone przez Lasy Państwowe, na które podzielony jest cały obszar. Drogi leśne poprzecinane są także mnóstwem ścieżek, które dawniej łączyły wsie zlokalizowane na obrzeżach parku, a niektóre z nich zachowały choćby swoje historyczne nazwy np. Wołczyńska Droga, Błotna Droga, czy Kuźnicka Droga. Warto wspomnieć o sieci 7 tras rowerowych z najdłuższą, prawie 100 km Stobrawską Wstęgą. Trasy te biegną przez cały park i prowadzą przez najważniejsze atrakcje i interesujące miejsca na tym terenie. Idealne jako trasy rodzinne, nie posiadają większych trudności ponieważ biegną głównie drogami o dobrej nawierzchni, a ich łączna długość to ponad 300 kilometrów. – Ostatnio wybrałem się nią jesienią, łącząc dwa, czy trzy szlaki. Proszę sobie wyobrazić, iż wyruszając z Kępy pod Opolem, pokonując trasę liczącą ok 80 kilometrów, nie spotkałem żadnego rowerzysty. Szlaki są malownicze, kręte, posiadają łagodne podjazdy i zjazdy, spotkamy też wiaty np. odnowioną niedawno „Wilczą Budę”, gdzie można się zatrzymać i odpocząć – dodaje Łęgowski.
Walory przyrodniczeDużym atutem tego miejsca jest ogromna różnorodność biologiczna, w postaci wielu rzadkich lub chronionych gatunków roślin i zwierząt. – Udało nam się potwierdzić bytowanie gatunku chrząszcza wodnego, którego obecność na terenie Polski odnotowana była ponad 200 lat temu, a u nas przetrwał. Wielką przyrodniczą sensacją było odkrycie w parku nie widzianej na tych terenach od ponad 100 lat koszatki. Ten bardzo rzadki w Polsce gatunek, występujący jedynie w puszczach północno-wschodniej Polski oraz w dobrze zachowanych lasach Sudetów i Karpat – dodaje kierownik Parku. Spotkamy tu takie rzadkie gatunki jak: bocian czarny, bielik, kania ruda, która jest symbolem parku, a także stada żurawi kojarzących się być może z zupełnie innymi regionami kraju jak doliny Biebrzy, czy Narwi. Tak naprawdę jest tu wszystko: doliny rzeczne, stawy, pozostałości po puszczy śląskiej oraz wydmy. Za jeden z najpiękniejszych leśnych obszarów uważany jest rezerwat przyrody Lubsza, gdzie można podziwiać wiekowe okazy buków.
Park w PokojuNa terenie parku położonych jest wiele interesujących historycznie miejscowości. Jedną z nich jest Pokój, który powstał w XVIII wieku z inicjatywy księcia wirtemberskiego Karola Krystiana Erdmanna. W miejscowości znajduje się przepiękny park, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowną rewitalizację, dodatkowo przez cały czas zachwycają okazałe drzewa i krzewy ozdobne. Wśród nich znajdują się figury, pomniki i parkowe budowle. Jedną z najbardziej znanych jest żeliwny odlew lwa z 1863 roku. Na niewielkim stawie i znajdującej się tam wyspie znajduje się tzw. Świątynia Matyldy.
Szczegółowe informacje o parku, a także jego mapa dostępne na stronie internetowej: https://zopk.pl/stobrawski-park-krajobrazowy/.