Starostwo Powiatowe w Żywcu – najnowsze informacje! – ZDJĘCIA

7 godzin temu
PRZY SZKOLE W ŻYWCU MOSZCZANICY: POWSTANIE ZADASZONE BOISKO

Do końca tego roku Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu Moszczanicy, który już może się pochwalić pokaźną bazą oświatową, wzbogaci się o zadaszone boisko wielofunkcyjne!

Wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk nie ukrywa, iż Zarząd Powiatu Żywieckiego już od dłuższego czynił starania o powstanie dużego obiektu sportowego przy swojej szkole średniej w Moszczanicy.

– W naszej placówce, która coraz bardziej się rozwija, mamy między innymi coraz bardziej popularne wśród młodzieży klasy wojskowe – zarówno ogólnokształcące, jak i branżowe oddziały wojskowe oraz klasę sportową o specjalności biathlon i boks. Stąd też odpowiednie i rozbudowane zaplecze sportowe stało się niezwykle potrzebne. Zdecydowaliśmy, aby spróbować pozyskać dofinansowanie na budowę zadaszonego boiska wielofunkcyjnego z zapleczem w ramach rządowego projektu „Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”. Nasz wniosek znalazł uznanie i otrzymaliśmy dotację na 2 350 000 zł – mówi wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

3 kwietnia doszło do podpisania umowy z firmą RSSPORT z Warszawy.

– Inwestycja polegać będzie na budowie boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 20 na 40 metrów oraz zaplecza sanitarno-technicznego. Nad boiskiem będzie wykonane zadaszenie łukowe o konstrukcji z drewna klejonego krytego membraną PVC. Ponadto planowane jest wykonanie zagospodarowania terenu wokół budynku hali z m.in. utworzeniem miejsc parkingowych i terenu zieleni – dodaje wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Wartość zadania to 5,6 miliona złotych, a całość ma być gotowa do końca tego roku.

DROGOWE PRACE

W centrum Żywca dobiegł remont ulicy Komorowskich wraz z chodnikiem. Natomiast niedawno ruszyły drogowe prace przy remontach w Kamesznicy i Przybędzy.

Wspomniany remont ul. Komorowskich w Żywcu dotyczył 200-metrowego odcinka od skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich do wjazdu na osiedle Parkowe.

– Zaplanowaliśmy nie tylko remont jezdni, gdzie prace zakończono w ubiegłym tygodniu, ale również remont z regulacją chodnika – mówi starosta żywiecki Adrian Midor.

Z kolei w połowie kwietnia rozpoczęto przebudowę 200-metrowego odcinka drogi powiatowej wraz z poprawą mostu w Kamesznicy. Odcinek drogi został wyłączony z ruchu, a objazd w obie strony wytyczono ulicami: Wspólną, Turystyczną, Ogrodową i Objazdową. Również w połowie kwietnia rozpoczęto remont 200-metrowego odcinka drogi powiatowej w ciągu ul. 3 Maja w Przybędzy wraz z poprawą mostu. Ten odcinek także wyłączono z ruchu samochodów, a objazd z centrum Przybędzy prowadzony jest w obie strony ul. Wajdową, a następnie w Radziechowach ul. Główną i ul. Cesarską w granicach administracyjnych Wieprza i Przybędzy.

– W obu tych przypadkach prace mają potrwać do lipca tego roku – dodaje starosta Adrian Midor, który zaznacza, iż to niejedyne inwestycje drogowe na Żywiecczyźnie, bo przygotowywane są kolejne, a cały czas prowadzone są pozimowe remonty na jezdniach.

Ulica Komorowskich w Żywcu po remoncie

W STAROSTWIE DBAJĄ O TRADYCJE. REKORDOWY KONKURS O WIELKANOCY

Aż 188 uczniów ze szkół z całej Żywiecczyzny wzięło udział w konkursie plastycznym „Wielkanoc w tradycji naszych przodków”.

Konkurs co roku organizowany jest przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu
Starostwa Powiatowego w Żywcu wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łodygowicach, Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz Muzeum Miejskim w Żywcu. Mimo iż liczy on już ponad 20 lat, to wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń uczniów szkół podstawowych i średnich.

– Na Żywiecczyźnie do dziś istnieje wiele zwyczajów i obrzędów związanych z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy, poczynając od „środy popielcowej” a kończąc na „poniedziałku wielkanocnym”. Z jednej strony konkurs przyczynia się do rozwijania i poszerzania wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, a z drugiej skłania naszych uczestników do zapoznania się z tradycyjnymi zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi na Żywiecczyźnie. Nie ukrywam, iż jesteśmy bardzo zaskoczeni tegoroczną edycją, bo zgłosiło się aż 188 uczestników, co jest rekordem! W Miejskim Centrum Kultury w Żywcu uczestnicy mieli najpierw okazję wysłuchać krótkiego wykładu na temat zwyczajów i obrzędów świątecznych, a potem, pod okiem instruktorów, samodzielnie wykonywali prace konkursowe – mówi starosta żywiecki Adrian Midor.

Tydzień później laureatów zaproszono na uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień do Działu Etnografii w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Idź do oryginalnego materiału