Standardy równego traktowania czy urzędowa dyskryminacja

solidarni2010.pl 4 miesięcy temu
Felietony
Standardy równego traktowania czy urzędowa dyskryminacja
data:20 maja 2024 Redaktor: GKut

W dniu 8 maja 2024 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał „Zarządzenie w sprawie wprowadzenia Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy”. O wydanym Zarządzeniu poinformowała gazeta wyborcza pisząc: "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach".

Rzeczona gazeta w charakterystyczny dla siebie sposób interpretuje fakty. Zarządzenie jest wprawdzie bardzo restrykcyjne, odnosi się nie tylko do otwartej przestrzeni urzędów, ale także do stanowisk pracy poszczególnych osób, do ich biurek, ale w Zarządzeniu tym nie ma mowy o Krzyżu, słowo Krzyż tam nie pada. Mowa jest o symbolach związanych z religią czy wyznaniem. Zacytuję stosowny fragment załącznika do Zarządzenia gdzie na stronie 11 jest napisane co następuje:

Standard 4:
Przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie.

Wytyczne do tego standardu:

  • W budynkach urzędu dostępnych dla osób z zewnątrz oraz podczas wydarzeń organizowanych przez urząd nie eksponuje się w przestrzeni (np. na ścianach, na biurkach) żadnych symboli związanych z określoną religią czy wyznaniem. Nie dotyczy to symboli religijnych noszonych przez osoby pracujące w urzędzie na użytek osobisty, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręku.
  • Wydarzenia organizowane przez urząd mają charakter świecki, tzn. nie zawierają elementów religijnych, np. modlitwy, nabożeństwa, święcenia.

Pełny tekst Zarządzenia wraz z załącznikiem dołączam do niniejszego tekstu

Owszem, Krzyż jest symbolem religii, symbolem chrześcijaństwa. Zatem zakaz eksponowania symboli religijnych dotyczy także Krzyża. Ale dla nas katolików i chrześcijan taki zakaz paradoksalnie wytycza drogę do Zbawienia. Chrystus przecież mówił: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” [Mt, 5, 10]. Dla chrześcijan taki zakaz nie jest zaskoczeniem. Chrystus przecież mówił: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować" [J, 15, 20].

Ale co mają powiedzieć żydzi? Co mają powiedzieć muzułmanie? Zarządzenie Trzaskowskiego nie mówi o Krzyżu tylko o „symbolach związanych z określoną religią czy wyznaniem”. Odnosi się zatem także do judaizmu i islamu. Rafał Trzaskowski zakazuje żydom umieszczenia Menory na ich biurkach w urzędzie. Czy to nie jest przejaw antysemityzmu i dyskryminacji żydów? Czy Rafał Trzaskowski zapomniał już do czego doprowadziły w historii tego typu działania? W momencie gdy Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny, gdy okazało się, iż do Polski skierowane zostaną tysiące, setki tysięcy a może choćby miliony migrantów, głównie wyznawców islamu, dokładnie w tym samym czasie Rafał Trzaskowski zakazuje tym – jak to określił Tusk „biednym ludziom” - zawieszenia w miejscu pracy, jaka może zostać im przydzielona w urzędzie, portretu Mahometa? Czy to nie jest przejaw antyislamizmu i dyskryminacji muzułmanów? To może być uznane przez muzułmanów nie tylko za dyskryminację, ale wręcz za obrazę. Rafałowi Trzaskowskiemu powinna zostać przydzielona ochrona osobista. Może dla własnego bezpieczeństwa Rafał Trzaskowski nie powinien w ogóle wychodzić z domu? Urząd miasta stołecznego Warszawy poradzi sobie bez niego, Warszawa także poradzi sobie bez niego a Warszawiacy poradzą sobie bez tego typu szkodliwych zarządzeń.

Temat tego Zarządzenia odbił się szerokim echem w mediach prawicowych. Ja w tym tekście ukazałem ten temat przewrotnie, niejako w lustrzanym odbiciu. Bo wyobraźmy sobie, iż tego typu Zarządzenie wydałby jakiś prawicowy polityk. Wtedy gazeta wyborcza pod zapisem o symbolach religijnych nie widziałaby Krzyża tylko Menorę. Izrael wystosowałby do polskiego rządu notę dyplomatyczną. Żydowskie organizacje w Stanach Zjednoczonych biłyby na alarm a Unia Europejska groziłaby Polsce zablokowaniem wszelkich funduszy. Strach pomyśleć, jakie byłyby konsekwencje ze strony muzułmanów. Ale skoro takie Zarządzenie wydał Trzaskowski wszyscy doskonale wiedzą, iż mimo iż słowo Krzyż nie pada, to chodzi przecież o chrześcijan, a przede wszystkim o katolików, iż chodzi o zapowiadane opiłowywanie katolików. A opiłowywanie katolików nie budzi w świecie powszechnego sprzeciwu, jest dla świata obojętne albo wręcz pożądane. A sam Trzaskowski wie, iż ze strony katolików nic mu nie grozi. No może nie tak, iż zupełnie nic. Słyszałem, iż ludzie zamawiają w jego intencji Msze Święte, by się opamiętał. Niektórzy chcą choćby zamawiać Msze Święte nowennowe odprawiane przez 9 kolejnych dni. Tego może się „obawiać” ze strony katolików. Tylko tyle i aż tyle.

Marcin Bogdan

P.S. A może by tak Rafał Trzaskowski zamiast ogólnego określenia „symboli związanych z określoną religią czy wyznaniem” w swoim Zarządzeniu podał pełną listę tych symboli, nazywając je po imieniu? Religii nie ma aż tak wiele, liczba symboli jest policzalna, lista będzie krótsza niż samo Zarządzenie nie wspominając o załączniku. Po co w tak ważnej kwestii najważniejsze szczegóły pozostawiać domysłom? Więcej odwagi panie prezydencie miasta stołecznego Warszawy !

ZARZĄDZENIE NR 822/2024

PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
z 8 maja 2024 r.

w sprawie wprowadzenia Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy


Na podstawie art. 33 ust. 3 w związku z art. 11a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40, 572, 1463 i 1688) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Zarządzenie wprowadza Standardy równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy. Standardy wynikają z Polityki różnorodności społecznej m.st. Warszawy, przyjętej uchwałą nr LXIII/2071/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 7 kwietnia 2022 r. Standardy są załącznikiem do zarządzenia.

2. Standardy te wzmocnią działania na rzecz równych szans oraz równego dostępu do miejskich usług i zasobów dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Warszawy.

§ 2. Określenia użyte w zarządzeniu oznaczają:

1) Standardy – Standardy równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy, czyli zbiór zasad i wytycznych, które dotyczą równego traktowania;

2) równe traktowanie – traktowanie wolne od wszelkich form dyskryminacji, z przyczyn takich jak m.in. płeć, wiek, pochodzenie etniczne i narodowe, kolor skóry, religia i przekonania oraz stopień sprawności i orientacja psychoseksualna.

§ 3. Standardy będą aktualizowane w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na dwa lata, na podstawie wyników badań lub ewaluacji.

§ 4. 1. Za koordynację wdrażania Standardów odpowiada Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw równego traktowania.

2. Wdrażanie Standardów będzie wspierane i monitorowane przez zespół ds. Standardów równego traktowania. Zespół zostanie powołany w odrębnym trybie.

§ 5. Standardy obowiązują wszystkie osoby pracujące w Urzędzie m.st. Warszawy.

§ 6. Wykonanie zarządzenia powierza się:

1) dyrektorom biur;

2) kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy;

3) burmistrzom dzielnic.

§ 7. 1. Zarządzenie podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.

2. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia podpisania.

Prezydent

Miasta Stołecznego Warszawy

/-/ Rafał Trzaskowski

Idź do oryginalnego materiału