Sprzedane dwa razy: mieszkania z rynku pierwotnego, a jednak wtórnego

3 dni temu

Wśród wielu negatywnych skutków zapaści na chińskim rynku nieruchomości pojawia się zjawisko stosunkowo nowe, czyli przejęcia mieszkań, których właściciele przestali regulować swoje zobowiązania związane z kredytami.

Jak wynika z nowego raportu China Real Estate Information Corp. (chin. 中国房地产信息公司), w pierwszej połowie 2024 roku w Chinach do ponownej sprzedaży wystawiono 202 tysiące mieszkań przejętych od osób i firm, które utraciły zdolność regulowania zobowiązań kredytowych. To wzrost o 12% w stosunku do roku 2023.

Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest fakt, iż w minionych okresach na kupno mieszkań zaciągano kredyty o bardzo dużej wartości. Z odpowiednio dużymi ratami. Tymczasem sytuacja ekonomiczna w kraju i za granicą sprawia, iż dochody części kredytobiorców są niższe, niż rok, czy dwa lata temu. Domowe budżety nie pozwalają na dalsze płacenie kolejnych rat.

Innym zjawiskiem są problemy finansowe deweloperów, którzy popadając w kłopoty nie regulują swoich zobowiązań wobec banków pożyczających deweloperom pieniądze na projekty mieszkaniowe. Największy problem w tym zakresie występuje w mieście ZhengZhou (chin. 郑州), stolicy prowincji HeNan (chin. 河南). Tam, podobnie jak i w wielu innych miejscach w Chinach, deweloperzy stając w obliczu trudności finansowych, braku środków na kontynuowanie prac, porzucali, lub wstrzymali projekty budowlane. W takiej sytuacji, zgodnie z chińskimi przepisami prawa, gdy deweloper nie reguluje zobowiązań z tytułu zaciągniętych pożyczek przeznaczonych na budowę, to pożyczkodawca może przejąć nieruchomość w drodze egzekucji i pokryć straty, sprzedając nieruchomość na aukcji prowadzonej przez sąd.

Według raportu China Real Estate Information Corp. średnia ogólnokrajowa cena przejętych mieszkań sprzedawanych w pierwszym półroczu br. spadła w porównaniu z poprzednim półroczem o 6,7% do 9084 RMB (ok. 4925 PLN) za metr kwadratowy. Jednym z czynników przyczyniających się do spadku cen był zwiększony odsetek mieszkań sprzedawanych na aukcjach wtórnych. Tu, podobnie jak w przypadku polskich aukcji komorniczych, cena wywoławcza podczas drugiej licytacji, jest niższa od ceny wywoławczej ustalonej dla licytacji pierwszej.

I podobnie jak w przypadku polskich egzekucji komorniczych, licytacja nieruchomości niekoniecznie pozwala bankom na odzyskanie pożyczonych pieniędzy. Egzekucje w Chinach realizowane są w wyniku bardzo powolnego i kosztownego procesu administracyjno-sądowego. To skłania chińskie banki do podjęcia negocjacji z klientami, ustalenia nowych warunków spłaty kredytu hipotecznego.

Banki w wielu dużych miastach, takich jak Pekin, GuangZhou, ChengDu, czy ShenZhen, umożliwiają pożyczkobiorcom spłatę najpierw odsetek od kredytów hipotecznych, a następnie kwoty głównej, aby zmniejszyć obciążenie finansowe właścicieli mieszkań.

Na podstawie:

  • baijiahao.baidu.com;
  • sohu.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału