Koniec z ulicą Kaczyńskiego? Od 10 stycznia do 31 marca 2025 roku w Gdańsku odbywały się konsultacje społeczne w sprawie ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Każdy mieszkaniec oraz firma działająca na terenie dzielnicy Przymorze Wielkie mogła odpowiedzieć na pytanie: "Jaką nazwę powinna mieć obecna ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?". Aż 51 proc. osób wybrało propozycję ulicy Biały Dwór - tak nazwano jeden z przystanków autobusowych po zmianie nazwy ulicy na Lecha Kaczyńskiego. To nazwa historyczna, która nawiązuje do nieistniejącej już posiadłości Biały Dwór, czyli największego z dworów wsi Zaspa. 25 proc. głosujących chce powrotu do nazwy Dąbrowszczaków, a 16 proc. jest za utrzymaniem obecnej nazwy. Pozostałe głosy to własne propozycje lub głosy nieważne.
REKLAMA
Czy wyniki są wiążące? Niestety konsultacje w Gdańsku nie cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców Przymorza Wielkiego. Głos oddało zaledwie około 10 proc. osób. Spośród około 25 tysięcy uprawnionych głosowały jedynie 2 623 osoby. Rada Miasta nie ma kompetencji do zmiany nazwy ulic, dlatego wyniki konsultacji nie są wiążące. Przemysław Majewski, radny PiS mówił, iż niska frekwencja pokazuje, iż to "farsa" i "próba ponownego wywołania emocji".
Zobacz wideo Twardoch: W Polsce polityk może przypisać innemu każde zło, a jego partia nie zareaguje
Co dalej? Wszystko zależy od Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) i wojewody pomorskiego. To oni muszą wydać pozytywną opinię w sprawie zmiany nazwy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak podał portal Trojmiasto.pl, IPN na ten moment nie planuje wydać zgody na zmianę. - Śp. prezydent Lech Kaczyński z całą pewnością zasługuje na to, żeby patronować ulicy w Gdańsku. Związki z Gdańskiem są w jego biografii bardzo ważne i uzasadniają zachowanie przez ulicę jego imienia - przekonują przedstawiciele IPN. Gdy Rada Miasta Gdańska otrzyma wyniki, to będą skierowane do Komisji Bezpieczeństwa, Handlu i Współpracy z Mieszkańcami. W kompetencjach komisji leży sprawy z zakresu opiniowania zmian nazw ulic. Już wcześniej przewodnicząca rady tłumaczyła dla Trojmiasto.pl, iż "wynik konsultacji może stać się przyczynkiem do wystąpienia przez Radę Miasta Gdańska o odpowiednie zgody na zmianę do wojewody i IPN".
Jakie jest tło? Do 2017 roku obecna ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku nosiła nazwę Dąbrowszczaków. Jak już wcześniej pisaliśmy, wojewoda pomorski Dariusz Drelich zmienił nazwę ulicy zarządzeniem zastępczym. Pominął przy tym stanowisko Rady Miasta Gdańska. Nazwa Dąbrowszczaków została zastąpiona na mocy ustawy dekomunizacyjnej - za tymi przepisami stoi IPN.
Więcej: Przeczytaj również tekst "Jest nowy trend na polskim rynku pracy. Nowe pokolenie ma już dość".Źródła: Raport podsumowujący przeprowadzone konsultacje społeczne dotyczące nazwy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku, Trojmiasto.pl, Gazeta.pl