Smith zarzuca Carneyowi skupianie się wyłącznie na “czystej energii”

goniec.net 3 dni temu

Stanowisko lidera partii liberałów Marka Carney’a w sprawie budowy nowych rurociągów spotkało się z krytyką ze strony premier prowincji Alberta Danielle Smith, która zakwestionowała zaangażowanie Carney’a w zwiększenie niezależności energetycznej Kanady w obliczu amerykańskich taryf celnych.

„Czy chce, aby Kanada była silna, zamożna i niezależna, czy nie?” – pytała Smith w poście w mediach społecznościowych 14 kwietnia.
Smith zareagowała na komentarze Carneya, gdy ten pojawił się w programie telewizyjnym Radio-Canada „Tout le monde en parle” w miniony weekend.

„Musimy wybrać kilka projektów, kilka dużych projektów, niekoniecznie rurociągów, ale być może rurociągów, zobaczymy” – powiedział Carney po francusku w programie.

Smith stwierdziła, iż takie stanowisko jest „dokładnym przeciwieństwem” tego, co powiedział podczas wizyty w Albercie kilka tygodni temu.

Carney w zeszłym tygodniu odwiedził Calgary, bogatą w złoża ropy naftowej prowincję Alberta w Kanadzie, gdzie poinformował, iż on i inni premierzy prowincji, w tym Smith, zgodzili się na przyspieszenie prac i budowę korytarzy energetycznych w całym kraju.

„Skupiam się na realizacji zadań zarówno w konwencjonalnej, jak i czystej [energii]” – powiedział Carney 9 kwietnia. Tego samego dnia opublikował swój plan uczynienia Kanady „superpotęgą energetyczną”, skupiając się niemal wyłącznie na budowaniu łańcucha dostaw „czystej energii” poprzez eksploatację kluczowych minerałów i przyspieszenie „projektów czystej energii”.

W planie nie ma żadnej wzmianki o budowie rurociągów, mowa jest jedynie o rozwoju „korytarza energetycznego” i „sieci elektroenergetycznej Wschód-Zachód”.

„Wygląda więc na to, iż [Mark Carney] jest teraz w porządku z tym, iż Kanada przez cały czas jest w 100% zależna od Stanów Zjednoczonych w kwestii zakupu całej naszej ropy i gazu oraz zakupu całego paliwa wykorzystywanego przez Ontario i Quebec z USA przez Line 5” – stwierdziła Smith w reakcji na komentarze Carneya w Radio-Canada. „To absurdalne, irracjonalne i antykanadyjskie pod każdym względem”.

Carney był gorącym zwolennikiem polityki klimatycznej, takiej jak osiągnięcie zerowych emisji netto. Od czasu wejścia do polityki Carney twierdzi, iż jest „pragmatykiem” i zobowiązał się wzmocnić gospodarkę Kanady, która walczy z problemami wywołanymi przez amerykańskie cła.

Podczas kampanii lider Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre zobowiązał się do utworzenia wstępnie zatwierdzonego korytarza transportowego, który przyspieszy budowę nowych rurociągów, linii przesyłowych, kolei i innej kluczowej infrastruktury w całym kraju.
Kanada jest piątym co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie i w tej chwili 90 procent swojej produkcji sprzedaje Stanom Zjednoczonym.

Jednocześnie du-y koszt transportu zachodniej ropy na wschód, a także utworzenie kanadyjskich rafinerii w celu przetwarzania różnych gatunków ropy naftowej, sprawia, iż ​​dla niektórych rafinerii bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest importowanie ropy z zagranicy. Głównymi dostawcami były Stany Zjednoczone, Nigeria i Arabia Saudyjska.

Idź do oryginalnego materiału