Składowanie odpadów komunalnych w Polsce. Najnowszy raport IOŚ-PIB do pobrania

2 dni temu

Jak informuje IOŚ-PIB, podstawowym źródłem danych dla Raportu Odpady Komunalne Składowane w Polsce w 2023 r. jest Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO). W Raporcie wykorzystano również publicznie dostępne dane na stronach urzędów marszałkowskich. Zastosowany układ treści oraz prezentacja graficzna danych odzwierciedlają sprawozdawczość roczną składaną w BDO przez podmioty obowiązane ustawowo do tego. Przedstawione zagregowane dane pochodzą bezpośrednio z indywidualnych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami za 2023 r. Sprawozdania zostały złożone za pośrednictwem BDO do poszczególnych marszałków województw, w których prowadzona jest działalność podmiotu. Zaprezentowane dane są aktualne na 24.02.2025 r.

Składowiska w liczbach

Odpady komunalne były przyjmowane w 2023 r. na składowiska o statusie IK (składowiska, które w sprawozdaniu rocznym za 2023 r. zostały wykazane, jako instalacje o statusie Instalacji Komunalnych oraz składowiska, które znajdują się na liście marszałków poszczególnych województw) i na składowiska, które nie posiadają statusu IK (składowiska SP – składowiska inne niż składowiska IK, które w 2023 r. przyjmowały odpady komunalne do składowania). Jak wynika z opracowania OIŚ-PIB, w 2023 roku zidentyfikowano łącznie 209 składowisk, które przyjmowały odpady komunalne. Zdecydowana większość z nich (96%) to składowiska typu SOINIO (Składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne). Łączna pojemność pozostała tych składowisk wynosiła na koniec 2023 r. 37 748,4 tys. m3 , gdzie udział składowisk IK wynosił prawie 85%. W fazie eksploatacyjnej było 155 składowisk IK oraz 54 składowiska SP.

Szczegółowe dane dotyczące pojemności składowisk oraz kwater znajdą Państwa w raporcie załączonym na końcu niniejszego artykułu.

Ile i co składowaliśmy?

  • Składowiska IK

W analizowanym okresie składowaniu poddano 10 861,03 tys. Mg odpadów, w tym 1 825,92 tys. Mg odpadów komunalnych. Największy udział stanowiły odpady o kodzie 19 05 99 – Inne niewymienione odpady. Najwięcej odpadów (3 634,57 tys. Mg) składowano na składowiskach typu SOINIO (odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne), gdzie udział odpadów komunalnych stanowił 44,9%. Na wydzielonych częściach do składowania odpadów niebezpiecznych składowano wyłącznie odpady inne niż komunalne.

W tabeli znajdującej się w raporcie załączonym na końcu niniejszego artykułu zaprezentowano szczegóły dotyczące ilości odpadów przyjętych do składowania w poszczególnych typach składowisk IK w podziale na grupy odpadów.

  • Składowiska SP

Jeśli chodzi o składowiska SP to składowaniu poddano tu 449,24 tys. Mg odpadów komunalnych, które stanowiły 44% wszystkich odpadów składowanych na tych składowiskach. Informacje dotyczące ilości odpadów poddanych składowaniu na składowiskach SP w podziale na poszczególne grupy odpadów znajdą Państwo w tabeli znajdującej się w raporcie załączonym na końcu niniejszego artykułu. Odpady komunalne na składowiskach SP w większości (99,9%) składowane były na kwaterach typu OINIO (odpadów innych niż niebezpieczne). Wśród odpadów komunalnych z grupy 19, która stanowiła większość w składowanych na składowiskach SP odpadów komunalnych największy udział (55%) stanowiły odpady o kodzie 19 05 99 (inne niewymienione odpady). Szczegóły dotyczące odpadów z grupy 19 składowanych na składowiskach SP znajdą Państwo w raporcie załączonym na końcu niniejszego artykułu.

Odpady komunalne poddane odzyskowi na składowiskach oraz wydobyciu

W 2023 roku na składowiskach w Polsce odzyskowi poddano ponad 5 414,8 tys. Mg odpadów, w tym 515,64 tys. Mg odpadów komunalnych. Najczęściej były to odpady wykorzystywane do budowy skarp, warstw izolacyjnych czy rekultywacji. Największy udział odzysku dotyczył odpadów z grupy 19, w szczególności 19 05 03 (kompost nienadający się do wykorzystania). Szczegóły dotyczące odzysku odpadów komunalnych przedstawiono w tabeli znajdującej się w załączonym poniżej Raporcie.

Z Raportu IOŚ-PIB wynika też, iż z dotychczas funkcjonujących składowisk wydobyto łącznie 286,97 tys. Mg odpadów.

Wnioski

Jak czytamy w Raporcie, udział składowanych odpadów komunalnych we wszystkich składowanych odpadach składowanych w Polsce stanowił 16%. Ilość odpadów komunalnych poddanych składowaniu w 2023 r. zmniejszyła się w odniesieniu do roku poprzedniego o 36,16 tys. Mg, tj. z 2 068,46 tys. Mg do 2 032,32 tys. Mg. Pozostała pojemność składowisk zmniejszyła się o 27%. Dane ilościowe o składowaniu odpadów w latach 2021-2023 przedstawiono znajdującej się w załączonym niżej raporcie.

Raport do pobrania

Zapraszamy do pobrania i lektury raportu najnowszego raportu pt. „Odpady komunalne składowane w Polsce w 2023 r.”, który opracowany został w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym (IOŚ-PIB), w Zakładzie Monitoringu i Prognozowania w Gospodarce Odpadami. Jak informuje IOS-PIB raport ten, jest pierwszą publikacją czwartej edycji opracowań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi. Zaprezentowane dane są aktualne na dzień 24.02.2025 r.

ODPADY KOMUNALNE SKŁADOWANE W POLSCE W 2023 r..pdf

Rozmiar pliku: 4 MB

Idź do oryginalnego materiału