SIM Opolskie – mieszkań przez cały czas nie ma, ale są luksusowe samochody

6 dni temu

Powołanie spółki SIM Opolskie to element Pakietu Mieszkaniowego, który wprowadził rząd premiera Mateusza Morawieckiego. W jego myśl Krajowy Zasób Nieruchomości wraz z samorządami powoływał spółki, które miały odpowiadać za budowę nowych lokali na terenach należących do gmin.

SIM Opolskie – mieszkań nie ma, ale jest ekran i auta

SIM Opolskie oprócz KNZ tworzą gminy Brzeg, Dobrodzień, Głuchołazy, Grodków, Kluczbork, Lewin Brzeski, Nysa, Olesno, Opole, Niemodlin, Popielów i Prószków. W 2021 roku Marcin Ociepa, wiceszef MON i przedstawiciel rządu deklarował, iż do końca 2023 roku spółka wybuduje 1000 mieszkań.

Termin minął już dawno, a zapowiadanych lokali nie ma. Co nie znaczy, iż spółka próżnuje. Już na początku swojej działalności wydała kwotę 300 tysięcy złotych. Te pieniądze poszły na… zakup wielkoformatowego ekranu LED o powierzchni 30 m2. Spółka SIM Opolskie kupiła też profesjonalną kamerę i pakiet systemu do miksowania wideo na żywo, umożliwiającego zaawansowaną obsługę efektów graficznych i mapping.

Nie jest to jednak najbardziej kontrowersyjny zakup. SIM Opolskie za 200 tysięcy złotych kupiła samochód Land Rover Velar z 2017 roku, na aukcji Copart. Jak tłumaczył prezes spółki Bogdan Wyczałkowski, auto było powypadkowe. Przeszło naprawdę na zlecenie spółki, a po dwóch latach poszło na sprzedaż za 160 tys. zł.

– w tej chwili spółka użytkuje Mercedesa W 222 z 2018 roku oraz Jaguara z 2020 roku. Auta są wzięte w leasing – mówi Bogdan Wyczałkowski.

Za leasing tych dwóch pojazdów SIM Opolskie płaci około 8 tys. zł miesięcznie.

KZN nie chciał zaakceptować sprawozdania finansowego spółki

Jak się dowiedzieliśmy, przeprowadzający kontrolę Michał Szymczyk z Krajowego Zasobu Nieruchomości miał wątpliwości co do sprawozdania finansowego SIM Opolskie. Kością niezgody miały okazać się właśnie drogie samochody.

Bogdan Wyczałkowski zapytany o pojazdy odpowiedział, iż użytkowane przez spółkę samochody są i tak “tańsze” niż te proponowane przez KZN. W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, iż kontrolę przeprowadzała osoba o znikomych kompetencjach. Dodał także, iż nie ma pojęcia dlaczego KZN odrzucił sprawozdanie finansowe SIM Opolskie, ponieważ kontrolujący nie umotywował swojej decyzji.

Zwróciliśmy się więc do KZN o odniesienie do tej kwestii. Zapytaliśmy też, czy korzystanie z luksusowych samochodów oraz zakup ekranu LED wpisują się w rolę spółki powołanej do budowania tanich mieszkań.

KZN nie odnosi się do sprawy. Przesłano wyjaśnienie na adres naszej redakcji:

„W związku z trwającą kontrolą wszczętą na podstawie art. 212 § 1 Kodeksu spółek handlowych do czasu zakończenia czynności kontrolnych nie udzielamy szczegółowych informacji na temat działalności wskazanej Spółki. Niezależnie od powyższego odróżnienia wymaga fakt reprezentacji KZN na zgromadzeniu wspólników przez pełnomocnika oddelegowanego do wykonywania określonych czynności, od osoby przeprowadziającej kontrolę. Każdorazowo, przed zgromadzeniem wspólników Departament Nadzoru Właścicielskiego KZN przeprowadza szczegółową analizę dokumentów przesłanych przez Spółkę. Celem jest wypracowanie sposobu głosowania przez pełnomocnika. Na zgromadzeniu wspólników pełnomocnik działa na podstawie udzielonego pełnomocnictwa oraz instrukcji do głosowania przygotowanej dla poszczególnych punktów porządku obrad”.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału