Setki tysięcy wniosków. Niedługo ruszy lawina wypłat

19 godzin temu

Według najnowszych danych ZUS, 749 tysięcy osób złożyło już wniosek. Od lipca 2025 roku ruszą wypłaty. Aby otrzymać pierwsze świadczenie, wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 31 lipca 2025 roku. Spóźnialscy stracą szansę na lipcowe świadczenie.

Fot. Warszawa w Pigułce

Dla kogo renta wdowia?

Renta wdowia przysługuje osobom, które mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych. Chodzi o rentę rodzinną oraz własne świadczenie, takie jak emerytura, zasiłek przedemerytalny, renta z tytułu niezdolności do pracy czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Prawo do renty wdowiej mają również osoby, które pobierają specjalną emeryturę lub rentę przyznaną przez Prezesa Rady Ministrów, a także osoby otrzymujące świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem 100 lat.

Dodatkowe warunki, które trzeba spełnić to ukończenie odpowiedniego wieku (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka oraz niepozostawanie w nowym związku małżeńskim.

Jak działa renta wdowia?

Świadczenie pozwala wybrać jeden z dwóch wariantów: 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia lub 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej. Osoba uprawniona może wybrać korzystniejszy dla siebie wariant. Można też we wniosku zaznaczyć opcję automatycznego wyboru przez ZUS, który po przeprowadzeniu wyliczeń wybierze lepszą opcję.

Renta wdowia ma limit wynoszący trzykrotność najniższej emerytury, która od marca 2025 roku wynosi 1878,91 zł brutto. Oznacza to, iż maksymalna wysokość świadczenia to 5636,73 zł brutto. jeżeli suma świadczeń przekroczy ten próg, nadwyżka zostanie odjęta. Co ważne, osoby otrzymujące emeryturę wyższą niż wspomniany limit nie będą mogły skorzystać z nowego świadczenia.

Kiedy złożyć wniosek?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż wniosek o rentę wdowią złożyło już 749 tysięcy osób. Najwięcej, bo ponad 308 tysięcy, w styczniu tego roku. Wniosek złożony do 31 lipca 2025 roku gwarantuje otrzymanie świadczenia od lipca. jeżeli ktoś złoży wniosek w sierpniu, to prawo do renty wdowiej nabędzie od sierpnia, bez wyrównania za lipiec. Podobnie, wniosek złożony we wrześniu skutkuje przyznaniem świadczenia od września, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące. Warto pamiętać, iż renta wdowia nie przysługuje za miesiące poprzedzające złożenie wniosku.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o rentę wdowią można złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub przesłać pocztą. Do złożenia dokumentów niezbędny jest formularz ERWD, na którym wybieramy wariant wypłaty renty.

ZUS przypomina, iż wniosek o rentę wdowią mogą składać także osoby w trakcie ubiegania się o drugie świadczenie. Jednak przed złożeniem wniosku o rentę wdowią należy upewnić się, iż ma się prawo do dwóch świadczeń. o ile tylko do jednego, a spełnia się warunki do otrzymania drugiego, to najpierw należy złożyć wniosek o to drugie świadczenie.

Wyższa renta wdowia od 2027 roku

Warto wiedzieć, iż od 1 stycznia 2027 roku renta wdowia będzie jeszcze korzystniejsza. Świadczeniobiorcy otrzymają nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia, co oznacza znaczące podwyżki wypłat.

Pomoc w ustaleniu prawa do świadczenia

Dla osób, które nie są pewne, czy przysługuje im renta wdowia, ZUS przygotował specjalną ankietę na stronie zus.pl, która pomaga ocenić, czy spełnia się warunki do otrzymania świadczenia, internetowy kalkulator do oszacowania wysokości świadczenia oraz infolinię pod numerem 22 560 16 00, gdzie można uzyskać pomoc i wypełnić ankietę głosową.

Idź do oryginalnego materiału