Serwis Informacyjny – sygnały zauważone 04.05.2025

myslpolska.info 3 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 04.05. 2025

Polska. Pojawiają się liczne głosy, o konieczności nowych regulacji wyborczych. Według środowisk liberalnych należy wzorem Francji i Niemiec ograniczyć możliwość startu tym, którzy kwestionują „ogólnie przyjęte zasady i kierunek demokratyzacji życia”. Posłanka KO Kinga Gajewska powiedziała o kandydacie na prezydenta Polski z ramienia Konfederacji Korony Polskiej Grzegorzu Braunie: „Jeżeli gość wychodzi z gaśnicą, zachowuje się agresywnie w stosunku do innych osób, to jasne jest, iż trzeba postawić jakąś tamę. Np. nie dopuścić go do kandydowania na prezydenta„.

Polska. Według kandydującego na prezydenta Polski Rafała Trzaskowskiego, w polskiej polityce nie mam miejsca dla Macieja Maciaka (Ruch Dobrobytu i Pokoju) oraz Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej). Kandydat Platformy Obywatelskiej powiedział o kandydacie RDiP-u: „Widzieliście tych, którzy chwalili Putina – mordercę (…) Dla takich ludzi nie ma miejsca w polskiej debacie politycznej”. Skomentował również start Grzegorza Brauna: „Widzieliście człowieka, który kpił i używał słów haniebnych w odniesieniu do powstania w getcie, kiedy młodzi ludzie, niejednokrotnie nastolatkowie z gołymi rękami, rzucili się na hitlerowców, żeby bronić swojej godności. Dla takich ludzi nie ma miejsca w polskiej polityce.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Karol Nawrocki nie widzi nic złego w eksponowaniu flag obcego państwa na siedzibach polskich urzędów. „To decyzja samorządów”, co podkreślał podczas wizyty na Śląsku. Innego zdania jest b. premier Polski Leszek Miller. Były premier z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej zadaje publicznie pytanie: „Na jakiej podstawie prawnej wiszą te ukraińskie flagi? Dlatego, iż o zgodnie z Konstytucją cała administracja publiczna, moze działać jedynie w granicach i na podstawie prawa. To znaczy o ile nie ma przepisu, który uzasadnia powieszenie takiej flagi, to jej nie można wywiesić. Otóż nie ma takiego przepisu”.

Polska. Klub Myśli Polskiej w Katowicach brał udział w uroczystościach z okazji 104. rocznicy III powstania śląskiego w Siemianowicach Śląskich. Złożono kwiaty pod pomnikiem Pomnikiem Czynu Powstańczego i Pomnikiem Wojciecha Korfantego. Z formacji parlamentarnych na obchodach obecna była tylko Platforma Obywatelska (PO) z posłem Apoloniuszem Tajnerem na czele.

Polska. Red. Rafał Stefaniuk na łamach „Naszego Dziennika” napisał: „Ukraina żąda, aby identyfikacje ofiar ludobójstwa na Wołyniu nie uwzględniały dzieci i niemowląt. Kijów robi wszystko, by nie rozliczyć się z jednej z najpotworniejszych zbrodni XX wieku dokonanych na europejskiej ziemi” Z kolei dr Krzysztof Kawęcki dodał: „To była rzeź, która nie mieści się w głowie – dzieci przybijane do płotów, rozrywane żywcem, kobiety rozpruwane w późnych miesiącach ciąży. o ile ekshumacje nie mają obejmować najmniejszych ofiar, to jest to drugi mord – tym razem na pamięci. Kijów nie tylko nie chce pogrzebać swoich demonów. On je czci (…) Próbuje się wydarzenia z Wołynia opisywać jako jeden z etapów tzw. konfliktu polsko-ukraińskiego z lat 1939-1947. Tak jakby po obu stronach stały dwie równorzędne armie, które prowadziły ze sobą regularną wojnę. Kijów relatywizuje wydarzenia z tego okresu, próbuje szukanie prawdy oprzeć na zasadzie symetryzmu (…) Meliśmy do czynienia z nieprawdopodobnym ludobójstwem! Nie dramatem, nie tragedią wojenną, tylko ludobójstwem z pełną premedytacją. I jeżeli ukraiński naród nie chce – a może nie potrafi – spojrzeć prawdzie w oczy, jeżeli nie jest zdolny do skruchy, do symbolicznego oczyszczenia, to, moim zdaniem, nie ma przyszłości. Żadnej.”

Polska. Kolejni ukraińscy przestępcy zatrzymani. Policja aresztowała dwóch 18-latków. Podszywali się pod banki i namawiali telefonicznie pod pozorem oferowania różnych korzyści finansowych do zainstalowania na swoim telefonie komórkowym aplikacji. Następnie ścigali pieniądze z kont oszukanych osób.

Polska. Doradca prezydenta Polski Andrzeja Dudy Łukasz Rzepecki, potwierdził, iż wstępuje do Konfederacji. Łukasz Rzepecki powiedział: „Nigdy swoich przekonań i poglądów nie zmieniłem. Tak jak byłem, jako 18-latek, konserwatystą i zwolennikiem niskich podatków, to tak jestem nim również dzisiaj”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump ogłosił zamiar przemianowania dwóch kluczowych dat związanych z zakończeniem wojen światowych czyli 8 maja i 11 listopada na „Dni Zwycięstwa”. Prezydenta USA powiedział: „Wygraliśmy obie wojny i nikt nie mógł się z nami równać pod względem siły, odwagi czy geniuszu wojskowego, ale nigdy niczego nie świętujemy. To dlatego, iż nie mamy już przywódców, którzy wiedzą, jak to zrobić!” . I dalej „Wielu naszych sojuszników i przyjaciół obchodzi 8 maja jako Dzień Zwycięstwa w Europie, ale to my zrobiliśmy o wiele więcej niż jakikolwiek inny kraj, aby osiągnąć zwycięstwo w II wojnie światowej”. Jego deklaracja wywołała burzliwą dyskusję w mediach wśród historyków, zwłaszcza w Europie i Rosji.

Stany Zjednoczone. Wiceprezydent USA J.D. Vance stwierdził, że: „Wojna nie zakończy się w najbliższym czasie”. Konserwatywna prasa w USA coraz chłodniej pisze o Rosji. Według niej przygotowany jest już nowy nowy pakiet dotkliwych sankcji, wymierzonych w rosyjski sektor energetyczny i bankowy. Stany Zjednoczone chcą zmusić w ten sposób Moskwę do poważnych negocjacji. Według Agencji Reutersa sankcje miałyby objąć również rosyjski Gazprom. Pakiet jest gotowy, ale wciąż nie wiadomo, czy zielone światło dla niego da wahający się prezydent USA Donald Trump.

Stany Zjednoczone. Departament Stanu USA uznał działające w Haiti zbrojne gangi Viv Ansanm i Gran Grif za organizacje terrorystyczne. Komunikat Departamentu Stanu stwierdza, iż te gangi stanowią „bezpośrednie zagrożenie dla amerykańskich interesów w regionie oraz zabijały i zabijają ludzi na Haiti”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump zamieścił w swoich mediach społecznościowych kontrowersyjne zdjęcie wygenerowane przez sztuczną inteligencję przedstawiającą jego samego w stroju papieża. Żart został mocno skrytykowany w wielu katolickich środowiskach.

Stany Zjednoczone. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło w nocy z soboty na niedzielę pogranicze amerykańskich stanów Nowy Meksyk i Teksas. To ciąg dalszy serii wstrząsów, które od początku kwietnia regularnie występują w tym regionie USA.

Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Reakcja władz Ukrainy na inicjatywę Rosji jest testem gotowości Ukrainy do pokoju. Będziemy oczekiwać nie dwuznacznych, a definitywnych odpowiedzi.”

Rosja. Poruszenie w mediach wywołały słowa przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który dziennikarzom oświadczył, iż „Ukraina nie może zagwarantować bezpieczeństwa światowym przywódcom w Moskwie 9 maja”. Na paradę z okazji 80. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej wybierają się miedzy innymi przywódcy Chin, Indii, Brazylii, Kazachstanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Białorusi, Kirgistanu, Serbii, Republiki Serbskiej (Bośni i Hercegowiny), Słowacji, Armenii, Abchazji, Wenezueli, Wietnamu czy Palestyny. Będą obecni przedstawiciele Izraela, Kościoła prawosławnego i Kościoła katolickiego.

Rosja. Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew napisał: „Zielony, nieogolony wacko powiedział, iż odrzuca ofertę Putina dotyczącą trzydniowego zawieszenia broni na 9 maja i nie może zagwarantować bezpieczeństwa światowych przywódców w Moskwie (…) To tylko prowokacja. Nic więcej. Zgnilizna rozumie, iż w przypadku prawdziwej prowokacji w Dniu Zwycięstwa nikt nie gwarantuje, iż 10 maja dojdzie do zamachu w Kijowie

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił propozycję prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina dotyczącą trzydniowego zawieszenia broni, które miało nastąpić 9 maja z okazji Dnia Zwycięstwa. Po raz kolejny domaga się 30-dniowego zawieszenie broni.

Serbia. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przerwał wizytę w Stanach Zjednoczonych i wrócił do kraju. Z powodu choroby trafił do szpitala w Belgradzie. Według wcześniejszych zapowiedzi po wizycie w USA Vuczić miał udać się do Rosji na obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Aleksandar Vuczić został przyjęty do szpitala Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie. Serbski kanał publiczny RTS zapowiedział, iż szczegóły dotyczące zdrowia i przyczyny choroby 55-letniego prezydenta zostaną ujawnione w najbliższych dniach.

Rumunia. Dzisiaj odbywa się pierwsza tura powtórzonych wyborów prezydenckich. W grudniu Sąd Konstytucyjny unieważnił listopadową pierwszą turę wyborów z powodu rzekomych nadużyć w kampanii antywojennego i antyglobalistycznego Calina Georgescu. W obecnych wyborach bierze udział 11 kandydatów, a faworytem jest George Simion. Lider Związku na rzecz Jedności Rumunów (AUR) ma ok. 30 procent. Prasa liberalna i lewacka podobnie jak Georgescu oskarża Simiona o „uleganie wpływom nacjonalistyczny i homofobicznym”.

Niemcy. Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Berlin do odwołania decyzji o zaklasyfikowaniu AfD jako organizacji ekstremistycznej i nazwał to „tyranią„. W odpowiedzi niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych oznajmiło, że: „Ta decyzja jest wynikiem starannego i niezależnego dochodzenia na rzecz obrony naszej konstytucji i rządów prawa (…) Nauczyliśmy się na podstawie naszej historii, iż prawicowy ekstremizm musi być powstrzymany

Grecja. Agencja Reutera poinformowała, że: „38-letnia kobieta miała przy sobie ładunek wybuchowy i planowała podłożyć go w bankomacie w oddziale banku”. Ładunek eksplodował w jej rękach. Kobieta zmarła na miejscu. Policja poinformowała, iż kobieta była znana greckim służbom, gdyż wcześniej brała udział w kilku napadach. Dodatkowo śledczy badają wątek możliwych związków ofiary z ugrupowaniami lewackimi.

Watykan. Nagła zmiana planów przed konklawe. Watykan informuje o decyzji kardynałów na dwa dni przed rozpoczęciem konklawe odbędą się dwie kongregacje kardynałów: poranna i popołudniowa. Oznacza to najprawdopodobniej intensyfikacje rozmów przed nadchodzącym konklawe.

Australia. Rządząca w Australii Partia Pracy zwyciężyła w sobotnich wyborach parlamentarnych, pokonując opozycyjną koalicję narodowo-liberalno-konserwatywną – wynika z wstępnych wyników. Premier Anthony Albanese pozostanie na stanowisku, co czyni go pierwszym przywódcą od ponad dwóch dekad, który wywalczył drugą kadencję z rzędu.

Turcja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił, iż przyszłość Cypru powinna być omawiana wyłącznie przez dwa suwerenne państwa – przekazała agencja Anadolu. Erdogan podczas wizyty w Nikozji, podkreślił, iż Turcja nie będzie współpracować z grecko-cypryjską administracją, dopóki nie zostanie osiągnięte rozwiązanie odzwierciedlające realia wyspy. Tureccy Cypryjczycy oraz Turcja opowiadają się za rozwiązaniem dwupaństwowym, co jest sprzeczne z dążeniami Grecji do zjednoczenia wyspy w formie federacji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział: „Naród turecki, który zachował swój język, religię i kulturę na wyspie przez ponad 500 lat naprawdę zasługuje na to, by patrzeć w przyszłość z nadzieją i ufnością (…) jestem świadomy, iż są tacy, których nienawiść i zemsta są tak silne, iż wypędziliby Turków nie tylko z wyspy, ale choćby z Anatolii, gdyby mogli”.

Izrael. Izraelski gabinet bezpieczeństwa omawia kwestię „znacznego rozszerzenia w najbliższych dniach operacji wojskowej w Strefie Gazy”. Według doniesień izraelskich medialnych zawiadomienia o poborze zostały już wysłane do dziesiątków tysięcy rezerwistów.

Indie. Wybuch paniki podczas modlitw w hinduistycznej świątyni w stanie Goa na południowym zachodzie Indii. 6 osób nie żyje. Ponad 30 osób jest poszkodowanych, z czego 8 znajduje się w stanie krytycznym.

Pakistan. Pakistańskie wojsko poinformowało o udanym teście pocisku balistycznego – podała w sobotę agencja AP. Indyjski rząd uznał to za kolejny niedopowiedziany akt prowokacji. Stosunki pakistańsko-indyjskie są bardzo napięte id czasu ataku terrorystycznego w Kaszmirze, w którym zginęło 26 osób.

Sudan Południowy. Nieznani do tej pory sprawcy zaatakowali szpital prowadzony przez organizację Lekarze bez Granic (MSF). Podczas nalotu cztery osoby zginęły, w tym dziewięciomiesięczne niemowlę. Kolejnych 25 jest rannych. Wojska rządowe, wspierane przez jednostki specjalne z Ugandy cały czas napierają na opozycję.

Demokratyczna Republika Konga. Prywatna amerykańska firma świadcząca usługi wojskowe Blackwater prowadzi zaawansowane rozmowy z kongijskim rządem w sprawie zabezpieczenia jej ogromnych bogactw mineralnych. Równolegle DRK negocjuje z USA umowę „minerały za bezpieczeństwo”. Jak wynika z raportu portalu francuskiego magazynu „Jeune Afrique”, rozmowy z Blackwater dotyczą ochrony kopalni, powstrzymania przemytu wydobytych minerałów i poboru podatków. Plan negocjowany jeszcze w ubiegłym roku zakładał wysłanie przez Blackwater najemników do Gomy, stolicy prowincji Kiwu Północne we wschodnim Kongo, ale ponieważ miasto znajduje się w tej chwili pod kontrolą wspieranych przez Rwandę rebeliantów z grupy M23, inicjatywa ta została zawieszona. AfricaMilitary twierdzi, iż Blackwater chce skoncentrować się w tej chwili na kobalcie i miedzi.

łj, lb, jkm

Idź do oryginalnego materiału