Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 20.07.2025

myslpolska.info 4 godzin temu

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 20.07.2025

Polska. W 110 miastach odbyły się liczne demonstracje pod hasłem „Stop imigracji”. Demonstracje odbyły się między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Przemyślu, Szczecinie czy Zabrzu. W demonstracjach udział wzięli kibice wielu klubów piłkarskich oraz działacze i sympatycy Konfederacji, Konfederacji Korony Polskiej, Narodowego Odrodzenia Polski, a choćby Klubów „Gazety Polskiej”. Manifestacje miały również wyraźny wydźwięk antyrządowy. W kilku miastach odbyły się niewielkie kontrdemonstracje środowisk proimigracyjnych.

Polska. W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Karola Nawrockiego. W II turze wyborów prezydenckich obywatelski kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, zdobywając 50,89% głosów, pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11%.

Polska. „Do Rzeczy” informuje, że 64,4% Polaków uważa, iż wsparcie Polski dla Ukrainy jest niedostatecznie doceniane – zarówno na Ukrainie, jak i na Świecie. Przeciwnego zdania jest jedynie 15,6%., a 20% badanych nie ma opinii w tej sprawie lub nie chce jej wypowiadać.

Polska. W wieku 71 lat zmarł muzyk Ryszard „Placho” Olesiński. Był wieloletnim gitarzystą zespołu Maanam, a w sierpniu 2018 roku tuż po śmierci Kory nagrał specjalny utwór na jej cześć.

Polska. W wieku 103 lat zmarł płk Józef Koleśnicki. Przed wojną był członkiem ZHP. Urodził się Tiutkowie na Kresach Wschodnich. W 1944 roku otrzymał powołanie do wojska i po ukończeniu szkoły oficerskiej artylerii, w stopniu chorążego trafił do 4. Baterii 5. Brygady Artylerii Ciężkiej Wojska Polskiego. Brał udział m.in. w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego, w bitwie o Kołobrzeg i wspierał ogniem artyleryjskim szturm Berlina. Po zakończeniu II wojny światowej ukończył wyższe kursy wojskowe w Akademii Sztabu Generalnego w grupie oficerów artylerii. Podczas służby pełnił różne funkcje w jednostkach i w sztabie Wojska Polskiego. W latach 1954-55 był oddelegowany do służby w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Wietnamie, Laosie i Kambodży. Członek ZBOWiD, ZKRPiWP oraz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Polska. W wieku 102 lat zmarł wybitny architekt Michał Bałasz. Był specjalistą budownictwa sakralnego, w szczególności cerkwi i kościołów. W 1944 roku przystąpił do Armii Krajowej (AK). Następnie został wcielony do Armii Czerwonej, jednak po odmowie złożenia przysięgi został internowany i zesłany pod Riazań. Zwolniony w 1946 wyjechał do Polski. Był wujem b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Unia Europejska. Ukraina otrzymuje jedną trzecią z 300 mld euro budżetu UE na działania zewnętrzne. 200 mld euro zostanie przeznaczone na działania zewnętrzne UE w latach 2028-2034.

Unia Europejska. Szef Dowództwa Sił Zbrojnych USA w Europie Alexus Grynkewich uważa, iż „Europa i USA mają zaledwie 18 miesięcy, by przygotować się na możliwy globalny konflikt z Chinami i Rosją”. Jego zdaniem jeżeli przywódca Chin Xi Jinping podejmie działania przeciwko Tajwanowi, najprawdopodobniej skoordynuje go z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, co otwiera możliwość globalnego konfliktu.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostro skrytykował kraje grupy BRICS i zagroził nałożeniem na jej członków 10% ceł.

Ukraina. Kijów chce kolejnego spotkania z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „Należy zwiększyć dynamikę negocjacji. Trzeba zrobić wszystko, aby osiągnąć zawieszenie ognia. A strona rosyjska musi przestać unikać podejmowania decyzji”. W tym czasie na Ukrainie przebywa specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa Keith Kellogg.

Ukraina. Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha oskarżył Rosję o deportowanie Ukraińców do Gruzji i pozostawianie ich setki kilometrów od domu. Wielu deportowanych to byli przestępcy. Jego zdaniem dowodzi to, iż Rosja używa deportacji jako broni. Wezwał władze rosyjskie o przetransportowania ich do granicy ukraińskiej. Gruzini tłumaczą, iż 43 osoby utknęły w strefie tranzytowej ponieważ nie mają żadnych dokumentów.

Ukraina. Zmiany w składzie Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zaktualizował skład Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, mianując Rustema Umierowa na stanowisko sekretarza. Umerow, ma za zadanie aktywizację tzw. „peremownego traku” z Rosją. Dodatkowo Umierow zapowiedział przeprowadzenie audytu wykonania decyzji Sztabu Generalnego.

Niemcy. Były szef SPD Matthias Platzck w ostatnim czasie co najmniej dziewięciokrotnie odwiedzał Moskwę. Ostatnia wizyta w stolicy Rosji miała miejsce w marcu 2025 roku. PSocjaldemokracie kilka razy towarzyszyły inne osoby, w tym były szef Urzędu Kanclerskiego za czasów Angeli Merkel chadek z CDU Ronald Pofalla. Niemiecko-rosyjskie rozmowy kontynuowane były w kwietniu w stolicy Azerbejdżanu -Baku. Według „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” celem spotkań był rozmowy o przyszłościowym reaktywowaniu gazociągu Nord Stream 2.

Azerbejdżan. Prezes Rady Nadzorczej Gazpromu Wiktor Zubkow oraz przedstawiciel spółki Siergiej Kolin, spotkali się z niemieckimi politykami z SPD i CDU. Na spotkaniu obecny był między innymi b. szef SPD, a w tej chwili przewodniczący Forum Niemiecko-Rosyjskiego Matthias Platzck. Rozmowy miały dotyczyć przyszłościowej reaktywacji projektu gazowego ws. Nord Stream 2. Austriacka prasa przypomniała słowa szef MSZ Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa, iż „rozmawia się o Nord Stream 2”.

Azerbejdżan. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wspiera Ukrainę. W swoim przemówieniu podczas Forum Medialnego w Szuszy stwierdził: „Myślę, iż to zgodne z aspiracjami narodu ukraińskiego. Nigdy nie zgadzajcie się na okupację. To jest główna rada. Tak właśnie zrobiliśmy”. Według MSN Alijew wyraził też sceptycyzm co do możliwości szybkiego zakończenia konfliktu między Ukrainą a Rosją. Jego zdaniem, wojny kończą się dopiero po podpisaniu aktu kapitulacji przez jedną ze stron. Dodał: „Zawieszenie broni jest tylko po to, by się przegrupować i zacząć od nowa”.

Syria. Władze Syrii ogłosiły „natychmiastowe i całkowite” zawieszenie broni w prowincji Suwejda, gdzie od blisko tygodnia toczą się walki między Beduinami, druzami i siłami rządowymi. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) starcia pochłonęły dotąd życie co najmniej 718 osób, w tym 391 druzów, w większości cywilów, 287 żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek podległych syryjskiemu MSW, oraz 21 bojowników beduińskich i islamskich bojówkarzy.

Syria. Izrael i Syria porozumiały się w sprawie zawieszenia broni. Inicjatywa ta została wsparta przez Stany Zjednoczone, a także regionalnych partnerów, w tym Turcję i Jordanię.

Izrael. Obrona Cywilna Strefy Gazy poinformowała, iż co najmniej 26 osób zostało zabitych, a ponad 100 zostało rannych w wskutek izraelskich ostrzałów w pobliżu dwóch ośrodków dystrybucji pomocy humanitarnej.

Izrael. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża podał, iż w ciągu ostatnich sześciu tygodni w szpitalu polowym w Rafah przy granicy z Egiptem leczono więcej ofiar masowych ataków niż w ciągu minionego roku. Od końca maja do początku lipca przy punktach dystrybucji żywności zostało zabitych blisko 900 Palestyńczyków. Wśród zabitych było wiele dzieci. Informacje podało Radio Maryja.

Korea Południowa. Były prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został w sobotę formalnie oskarżony o nadużycie władzy. To już trzeci akt oskarżenia w związku z wprowadzeniem przez niego krótkotrwałego stanu wojennego w 2024 roku. Aktualnie b. prezydent przebywa w areszcie ze względu na ryzyko, iż na wolności mógłby próbować zniszczyć dowody w sprawie. Polityk odmawia składania zeznań. Sąd odrzucił jego wniosek o uchylenie nakazu aresztowania. Prawo Korei Południowej przewiduje karę śmierci lub dożywotniego więzienia za zamach stanu lub zdradę stanu.

Singapur. Minister Bezpieczeństwa Singapuru Kasiviswanathan Shanmugam oświadczył, iż kraj ten stoi w obliczu „poważnego” cyberataku wymierzonego w infrastrukturę krytyczną. Władze i media w Singapurze oskarżają o działania dywersyjne Chiny. Pekin stanowczo zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w incydencie.

Brazylia. USA anulowały wizy dla ośmiu sędziów brazylijskiego Sądu Najwyższego, co wywołało protest ze strony władz brazylijskich. Sekretarz gabinetu prezydenta Brazylii Gleisi Hoffmann stwierdziła: „stanowi obrazę brazylijskiego wymiaru sprawiedliwości i próbę naruszenia suwerenności narodowej Brazylii”. Władze Brazylijskie uważają, iż działania te były koordynowane z byłym prezydentem Jairem Bolsonaro, który jest oskarżony o spisku mającego na celu przejęcie władzy po przegranych wyborach w 2022 roku.

Brazylia. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu, powiedział agencji Reutera, iż nie chce uciekać z kraju, ale gdyby sąd zwrócił mu paszport, chętnie spotkałby się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Prezydent USA publicznie wstawił się za Bolsonaro. Określił działania przeciwko niemu jako „polowanie na czarownice”.

Republika Środkowoafrykańska. Kolejna strzelanina w kopalni złota. Do tragicznego incydentu w kopalni złota w Ndassima, kontrolowanym przez najemników z grupy Wagnera. W wyniku strzelaniny zginęło co najmniej 11 osób. Jak podają lokalni mieszkańcy oraz pracownicy organizacji humanitarnych, ofiarami były młodymi ludźmi z okolicznych wiosek. Władze odmawiają udzielania informacji.

łj, mp, mg, mw

Idź do oryginalnego materiału