Senacka komisja debatowała w Opolu
– Na stulecie Senatu ustaliliśmy, iż posiedzenia każdej z komisji senackich będą odbywały się co najmniej raz poza Warszawą – powiedziała na poprzedzającej posiedzenie konferencji prasowej wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. – Dlatego od dwóch dni jesteśmy na Opolszczyźnie. Ta komisja nadzwyczajna powstała po to, aby sprostać wyzwaniu, jakim są zmiany klimatyczne i polityka energetyczna. Dyskutujemy także na temat lasów i ochrony przyrody. Zajmuje się ona tymi wszystkimi rzeczami, by odpowiedzieć na proste pytanie: Jaką przyszłość, także energetyczną zafundujemy kolejnemu pokoleniu.
Obradom komisji kierował jej przewodniczący, senator Stanisław Gawłowski.
– Nie dalej jak w poniedziałek międzynarodowa grupa ekspertów – mówił – zajmująca się zmianami klimatu opublikowała kolejny raport dotyczący najbliższej przyszłości. Jest on bardzo alarmujący i mówi o zbliżającej się katastrofie klimatycznej. Stoimy nad przepaścią związaną z kryzysem klimatycznym. Jest wiele spraw, z którymi musimy sobie jako Europa, jako Polska i jako ludzkość poradzić.
Opolskie będzie pionierem?
– W Polsce dodatkowo – podkreślił senator Gawłowski – mamy spór, który dotyczy przyszłości energetyki. On dotyczy także koalicji rządowej, w której jest poważna rozbieżność w tej sprawie. Wewnątrz rządu jest grupa polityków, która mówi: Chcemy dalej niszczyć planetę. Chcemy dalej powodować, iż polska gospodarka przestanie być konkurencyjna. My w Komisji ds. Klimatu zajmujemy się z jednej strony tym, co dotyczy przeciwdziałania zmianom klimatu, z drugiej dostosowania do dotyczących klimatu wyzwań. O tym dziś w Opolu rozmawiamy.
Wiceprzewodniczącą Senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu jest senator Danuta Jazłowiecka.
– Dla mnie fantastycznym przykładem rozwoju odnawialnych źródeł energii jest województwo zachodniopomorskie – powiedziała pani senator „Opolskiej”. – Oni skoncentrowali się na rozbudowie farm wiatrowych. Mają firmę, która szkoli monterów i serwisantów. Zachęcają górników, by się przekwalifikowali do tej pracy. Gdyby w naszym regionie udało się stworzyć takie centrum, to górnicy na Śląsk Opolski mieliby bliżej. Siła wiatru i jego kierunek są na Opolszczyźnie i w Zachodniopomorskiem taka sama. Mamy nieprawdopodobny potencjał w tej dziedzinie.
– Kierujemy swoją uwagę na prosumeryzm, czyli niezależność obywatelską i samorządową – dodaje Danuta Jazłowiecka. – Komisja zapewni wójtom i burmistrzom ekspertów, praktyków, którzy wiedzą, jak skutecznie pokonywać prawne i organizacyjne rafy. Chciałabym, by nasze województwo stało się pionierem rozwoju odnawialnych źródeł energii na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego. To jest trudne przedsięwzięcie, ale daje dobre efekty. Potrzebne są duże zmiany w prawie. Pewne propozycje – odrzucone – Senat złożył już przy okazji tzw. tarcz. Pracujemy też nad zupełnie nowym prawem energetycznym.
W posiedzeniu uczestniczył i pracę uczelni gościom przedstawił rektor UO prof. Marek Masnyk.
Spotkaniu komisji towarzyszyła wystawa „Senat RP wczoraj i dziś” przygotowana z okazji 100. rocznicy istnienia Senatu (przypadała ona w ubiegłym roku).