Sekretarz handlu Todd Maclay przebywa we Włoszech, aby wziąć udział w posiedzeniu G7

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Todd Maclay przebywa we Włoszech, aby wziąć udział w rozmowach handlowych G7. (zdjęcie archiwalne)
zdjęcie: Kierowca RNZ/Angus

Minister handlu Todd Maclay składa w tym tygodniu wizytę we Włoszech, aby wziąć udział w pierwszym spotkaniu G7 w Nowej Zelandii.

Maclay powiedział, iż w zeszłym roku dwustronna wymiana handlowa z Włochami była warta 2,22 miliarda dolarów nowozelandzkich Poranny raport Udział w posiedzeniu ministrów handlu grupy G7 i przemawianie w imieniu Nowej Zelandii był dla mnie ważny.

G7 to grupa najbogatszych państw świata, składająca się z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, a także Unii Europejskiej jako członka nienotowanego.

To był pierwszy raz, kiedy Nowa Zelandia została zaproszona na to wydarzenie i był to „ogromny zaszczyt” – powiedział Maclay.

Zaproszenie nadeszło po posiedzeniu Światowej Organizacji Handlu na początku tego roku, którego Maclay był jednym z wiceprzewodniczących.

„Za negocjacje w sprawie części dotyczącej handlu elektronicznego odpowiedzialna była Nowa Zelandia i prawdopodobnie było to jedyne tam osiągnięte porozumienie i na tej podstawie zostaliśmy zaproszeni na spotkanie G7”.

Dodał, iż kraje G7 reprezentują 25 proc. światowego PKB, zatem spotkanie było „bardzo ważne” i było okazją do rozmów o ważnych kwestiach z niektórymi największymi gospodarkami świata.

„Ogromny nacisk kładziemy na łańcuchy dostaw – sposób dostarczania towarów i usług na rynek.

„Jeśli pomyślisz w tej chwili o eksporterach z Nowej Zelandii, wiele towarów, które wysyłamy do Wielkiej Brytanii lub UE, jest trudniej dostępnych i droższych z powodu zakłóceń w transporcie i wysyłce na całym świecie”.

W lipcu ubiegłego roku Nowa Zelandia podpisała po latach negocjacji umowę o wolnym handlu z Unią Europejską, która zniosła 91% ceł eksportowych.

Maclay powiedział, iż delegacja Nowej Zelandii na spotkaniu G7 skoncentruje się na pozataryfowych barierach handlowych, które utrudniają nowozelandzkim firmom sprzedaż swoich produktów na tych rynkach.

Powiedział, iż z powodu tych barier gospodarka traci rocznie około 12 miliardów dolarów w eksporcie.

„Istnieje możliwość porozmawiania z krajami UE i innymi krajami o tym, jak możemy współpracować, aby określić, gdzie potrzebujemy pomocy. [environmental] „Standardy są podobne, ale usuwają bariery, dzięki czemu handlowcy z Nowej Zelandii mogą lepiej radzić sobie na rynkach zagranicznych”.

Zapytany przez Guyona Espinera, czy niestabilne czasy w polityce światowej utrudniają handel, Maclay stwierdził, iż pozostaje „optymistą”.

„Ministrowie handlu Nowej Zelandii zawsze mają trudności z negocjacjami – produkujemy rzeczy, które często są chronione na całym świecie.

„Ale adekwatnie, jeżeli pomyślisz o ostatnich kilku latach, osiągnięto pewne porozumienia i w tej chwili negocjujemy ze ZEA i innymi częściami świata…

„Moja praca jako ministra handlu polega na tym, aby dać z siebie wszystko na arenie światowej i – ponieważ inne kraje mogą chcieć stawiać bariery – być tam, być na czele i rozmawiać o korzyściach płynących z handlu i uzyskiwaniu lepszego dostępu dla Nowozelandczyków .

„Są przed nami ogromne możliwości, trzeba je tylko jak najlepiej wykorzystać”.

Maclay powiedział, iż właśnie przybył do Włoch, kiedy otrzymał wiadomość o próbie zabójstwa Donalda Trumpa.

„Wiele osób skupia się na tym i myślę, iż słowo, które przychodzi na myśl, to „niesamowite”… Obudziliśmy się i zobaczyliśmy, co się stało… [it’s] Trochę trudno w to uwierzyć.

„To, co wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych mniej więcej przez ostatni dzień, nie jest dobre dla demokracji. Ludzie mają prawo wyrażać swoje opinie, a to jest po prostu ogromne odwrócenie uwagi”.

Idź do oryginalnego materiału