Starosta wadowicki Mirosław Sordyl zdecydował, iż do 31 stycznia mieszkańcy Stryszowa mogą wyrazić swoją wolę w sprawie zmiany granic powiatu wadowickiego. Mieszkańcy mają odpowiedzieć na pytanie, czy zgadzają się, by jeden z przysiółków odłączył się od powiatu wadowickiego i stał się częścią gminy Zembrzyce w powiecie suskim.
Trwa "przeciąganie kołdry" w sprawie osiedla Sztuki w Stryszowie. Starosta wadowicki Mirosław Sordyl ogłosił konsultacje w sprawie zmian granic powiatu, które mają zakończyć się do 31 stycznia.
Jak poinformował starosta, przedmiotem konsultacji jest wypowiedzenie się mieszkańców powiatu wadowickiego zamieszkałych na terenie Gminy Stryszów w sprawie zmiany przebiegu granicy pomiędzy Gminą Stryszów w powiecie wadowickim, a Gminą Zembrzyce w powiecie suskim w ten sposób, aby część Gminy Stryszów określanej jako przysiółek Sztuki w miejscowości Stryszów została przyłączona do Gminy Zembrzyce, obrębu geodezyjnego Marcówka.
Druki ankiet konsultacyjnych są dostępne w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wadowicach, w Urzędzie Gminy Stryszów, na stronie internetowej: www.samorzad.gov.pl/web/gmina-stryszow oraz na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, a także poniżej do pobrania tutaj: https://estryszow.eu:8989
W konsultacjach mogą uczestniczyć wszyscy dorośli mieszkańcy gminy Stryszów (powyżej 18 roku życia). Jak dotąd, wypowiedziało się jedynie 5 osób.
Secesja osiedla Sztuki trafiła do władz powiatu w Wadowicach za sprawą wniosku wójt Zembrzyc Joanny Szypuły, która chce dokonać korekty granic gmin i powiatów.
Z kolei władze gminy Stryszów nie chcą się na to zgodzić.
Osiedle Sztuki to zaledwie sześć, siedem domów mieszkalnych. Nie zgadzamy się na zmiany granic, bo to rodzi szereg komplikacji administracyjnych. Ponadto gmina Stryszów w ostatnich latach inwestowała w infrastrukturę i nie ma powodu, by okrajać naszą gminę. Ale chcemy do końca stycznia przeprowadzić konsultację społeczne i oddać głos mieszkańcom całej gminy - powiedział nam wójt Szymon Duman.
Osiedle Sztuki to przysiółek, który w tej chwili jest częścią Stryszowa. Wyraźnie ciąży do Zembrzyc. Zdaniem nowych władz Zembrzyc przyłączenie Sztuki do wsi Marcówka w gminie Zembrzyce jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.
Stąd też wójt Zembrzyc Joanna Szypuła przeprowadziła konsultacje społeczne w swojej gminie i wystąpiła do Rady Powiatu Wadowickiego o zgodę na zmiany granic.
O przyłączenie do gminy Zembrzyce mieli prosić sami mieszkańcy osiedla Sztuki.
Prośbę swą motywujemy aspektem społecznym, gospodarczym, kulturowym, religijnym i humanitarnym. Czujemy większą więź i przynależność do Gminy Zembrzyce a nasze codzienne życie społeczne i kulturalne na stałe związało się z Gminą Zembrzyce – napisali mieszkańcy w petycji do władz Zembrzyc.
W dalszej części petycji wskazali, iż dzieci z osiedla Sztuki uczęszczają do szkoły w Marcówce.
Co ciekawe, choćby parafia Stryszowie postanowiła już jakiś czas temu wyjść naprzeciw oczekiwaniom i skutecznie rozwiązała problem, przenosząc mieszkańców Sztuk do zembrzyckiej parafii.
Największy problem dla mieszkańców stanowi położenie osiedla.
W przypadku służb ratowniczych i medycznych (Straż Pożarna, Ośrodek Zdrowia, Policja, Pogotowie Ratunkowe) sytuacja jest tragiczna. Każdorazowo przy zgłoszeniu jesteśmy zmuszeni podawać adres Marcówka, co jest kłamstwem. Wiąże się to z ciągłym tłumaczeniem, iż w przypadku podania adresu Stryszów nawigacja kieruje w leśną nie przejezdną drogę – wskazują autorzy wniosku o zmianę granic.
Dodają, iż firmy kurierskie nie dostarczają im przesyłek i przekierowują je na bazę zaopatrującą Marcówkę.
Zembrzyccy samorządowcy przeanalizowali prośbę mieszkańców osiedla Sztuki i uznali, iż wyjdą naprzeciw ich oczekiwaniom.
Teraz piłka jest po stronie Rady Powiatu w Wadowicach. Tu pojawia się problem, bowiem historycznie powiat wadowicki nie ma najlepszych doświadczeń z uszczuplaniem swoich granic i źle na tym wychodził.
Gdyby Rada Powiatu w Wadowicach zgodziła się na zmiany granic to i tak zatwierdzenie nowego podziału administracyjnego musi dokonać Rada Ministrów. Rząd zwyczajowo zajmuje się takimi zmianami na jednym z ostatnich posiedzeń w roku.