
Wczoraj w Muzeum Historycznym w Sanoku odbyła się promocja wyjątkowej publikacji - "Sanok. Od Franciszka Józefa do Gomułki. Dziennik i wspomnienia". To poruszające świadectwo historii miasta widzianej oczami Emilii Słuszkiewicz, która przez lata skrupulatnie spisywała swoje obserwacje i refleksje.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele rodziny autorki - dr Hanna Libura i Andrzej Szczepkowski, którzy podzielili się osobistymi wspomnieniami i opowieściami o Emilii Słuszkiewicz. Powiat Sanocki reprezentował wicestarosta Damian Biskup.
Wieczór upłynął w refleksyjnej atmosferze, łącząc wspomnienia z lokalną historią i ukazując wartość pamięci międzypokoleniowej.
"Sanok. Od Franciszka Józefa do Gomułki. Wspomnienia i dziennik" Emilii Słuszkiewicz to obszerne wydanie, zawierające opracowane redakcyjnie, opatrzone przypisami, wspomnienia z czasów galicyjskich, I wojny światowej, międzywojnia, dzienniki z lat II wojny światowej oraz wybór wspomnień z okresu PRL-u, które zostało wzbogacone o ponad 150 fotografii, w tym wiele nigdy wcześniej niepublikowanych.
od wydawnictwa:
Emilia Słuszkiewicz (1888-1982) pochodziła z rodziny rzemieślniczej od dawna związanej z Sanokiem. Jej ojciec, Michał Słuszkiewicz, był burmistrzem miasta w latach 1920-1924, natomiast brat, Maksymilian, pełnił tę funkcję jako ostatni sanocki burmistrz II Rzeczypospolitej. Dobrze wykształcona, wyemancypowana, o poglądach narodowych, bystra obserwatorka codzienności. Społeczniczka i harcerka, całe swoje życie zawodowe związała z nauczycielstwem.
Z chwilą wybuchu II wojny światowej chwyta za pióro i prowadzi dziennik czasu wojny, której końcową cezurą dla Sanoka jest nie 1945 rok, ale wiosna roku 1947 i początek akcji "Wisła". Pożoga wojenna niszczy świat dawnych wartości i relacji społecznych. Emilia zapisuje te zmiany z niebywałą wrażliwością, przedstawia postawy inteligentki w czasach próby. Pisanie dziennika kontynuuje do początku lat sześćdziesiątych, dając w nim smutny obraz przejmowania władzy przez komunistów, ale też heroicznego oporu społecznego sanoczan.
Swoje dzieciństwo i młodość, przypadające na czasy galicyjskie, okres I wojny światowej i międzywojnia, zawiera w pisanych już u schyłku życia wspomnieniach, w których, nie stroniąc od ostrych, niekiedy kontrowersyjnych, opinii, odmalowuje stosunki narodowościowe w małym, wieloetnicznym miasteczku. Na tle światowych wydarzeń otrzymujemy barwny zapis obyczajów, życiowych tragedii, ale i euforii dnia codziennego.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Libra PL.
Galeria zdjęć dostępna na profilu facebook Powiatu Sanockiego (kliknij)