Rząd obniży wypłatę milionów mln Polaków. Dostaną o 1/3 mniej

2 godzin temu

Jednym z „kamieni milowych” i warunkiem otrzymania pieniędzy z KPO jest „ozusowienie” umów o dzieło i umów zlecenia. Kiedy tylko się to stanie, automatycznie z takich umów pobierana będzie zaliczka na składkę zdrowotną i emeryturę. To z kolei spowoduje, iż do wypłaty może być mniej o choćby 1/3.

Fot. Warszawa w Pigułce

Nowe badanie przeprowadzone na zlecenie platformy Useme ujawnia, iż większość Polaków sprzeciwia się planom objęcia wszystkich umów, w tym umów o dzieło, obowiązkowymi składkami ZUS. Wyniki te rzucają nowe światło na kontrowersyjną propozycję, która może znacząco wpłynąć na rynek pracy w Polsce.

Według ankiety, 58,99% respondentów opowiada się za renegocjacją tzw. kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który zakłada „ozusowanie” wszystkich umów. Wśród zwolenników zmiany, 25,3% odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 33,7% „raczej tak”. Tylko 14,6% ankietowanych było przeciwnych renegocjacjom, podczas gdy 26,4% nie miało zdecydowanej opinii.

Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme.com, ostrzega, iż wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS może spowodować spadek zarobków osób pracujących na umowach o dzieło o około jedną trzecią. Alternatywnie, gdyby koszty te miały być w całości pokryte przez pracodawców, mogłoby to zwiększyć ich wydatki o 40%.

Eksperci szacują, iż planowane zmiany mogą dotknąć ponad 2,3 miliona osób w Polsce. To znacząca liczba pracowników, którzy mogliby odczuć bezpośrednie skutki finansowe nowych regulacji.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej argumentuje, iż planowane zmiany są częścią realizacji KPO i mają na celu walkę z segmentacją rynku pracy. Jednakże wyniki badania sugerują, iż społeczeństwo ma poważne wątpliwości co do zasadności tych zmian.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-5 sierpnia 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1007 osób metodą CAWI przez firmę badawczą UCE Research.

Wyniki te mogą stanowić istotny głos w debacie publicznej na temat przyszłości rynku pracy w Polsce. Pokazują one, iż istnieje znaczące poparcie społeczne dla ponownego rozważenia planowanych zmian w systemie ubezpieczeń społecznych.

Idź do oryginalnego materiału