Kwota przeznaczona na WBO 2025 to 35 mln złotych, o 2 mln więcej niż w ramach WBO 2024. 14 mln z tej kwoty znajdzie się w puli środków na projekty osiedlowe. Natomiast 21 mln złotych – w puli środków na projekty ponadosiedlowe.
– Mając na uwadze, iż maksymalna kwota dla projektu osiedlowego to 1 mln zł, a dla projektu ponadosiedlowego 3 mln zł, powyższy podział daje możliwość wygranej co najmniej 21 projektom: 14 osiedlowym i 7 ponadosiedlowym – mówi Jarosław Ciunik z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Miasto czeka na małe i większe projekty
Podobnie jak w ubiegłych latach, pomysły na inwestycje zgłaszać można w dwóch kategoriach – osiedlowej i ponadosiedlowej.
Projekty osiedlowe to takie, które mają odmienić tylko jedno osiedle. Jego maksymalna wartość to 1 milion złotych. We Wrocławiu jest 48 osiedli. Ich granice można znaleźć na mapie miejskiego geoportalu.
Większe, ponadosiedlowe projekty mogą mieć wartość do 3 milionów złotych. W tej kategorii zgłaszane są projekty, z których korzystać będzie większa liczba osób – nie tylko mieszkańców jednego osiedla.
Każdy może zgłosić swój pomysł
Liderem, czyli osobą zgłaszającą i prowadzącą projekt WBO, może zostać każdy mieszkaniec Wrocławia, niezależnie od wieku i obywatelstwa. Aby to zrobić, nie trzeba być zameldowanym w stolicy Dolnego Śląska. To lider określa wartość projektu oraz czy jest to projekt osiedlowy czy ponadosiedlowy. Jedna osoba może zgłosić dowolną liczbę projektów.
Projekt będzie można złożyć na formularzu dostępnym na stronie www.wroclaw.pl/wbo lub w formie papierowej. Do projektu musi być dołączona lista podpisów przynajmniej dwóch popierających go mieszkańców (może być wśród nich podpis lidera).
Złożone projekty zostaną ocenione pod kątem spełniania wymagań formalnych, zgodności z przepisami oraz możliwości realizacji, a wyniki oceny opublikowane zostaną na stronie WBO. Tylko pozytywnie zweryfikowane propozycje zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Liderzy będą mogli skonsultować swoje pomysły i wprowadzić niezbędne poprawki w trakcie oceny.
Głosowanie w WBO 2025
Głosowanie na projekty WBO zostało zaplanowane na październik. Prawo głosu ma każdy mieszkaniec Wrocławia niezależnie od wieku i obywatelstwa (nie jest wymagane zameldowanie). Swój głos będzie mógł oddać na jeden wybrany projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Wygrają projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków. Wyniki zostaną opublikowane na stronie WBO oraz w BIP.