Rozruch i droga do koncesji
Farma zlokalizowana na terenie gmin Szprotawa i Niegosławice składa się z dwóch części – Szprotawa I i II – które łącznie obejmują ponad 107 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Ich powierzchnia przekracza 300 tys. m², a najdłuższe rzędy modułów mierzą aż 600 metrów. W skład infrastruktury technicznej wchodzi 214 falowników oraz 10 stacji średniego napięcia.
Rozruch technologiczny rozpoczął się po podaniu napięcia na instalacje. w tej chwili realizowane są testy kluczowych elementów systemu – od paneli PV po sieci kablowe. Równolegle do Urzędu Regulacji Energetyki złożono wniosek o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. Po jej uzyskaniu farma zostanie oficjalnie oddana do użytku – spodziewany termin to druga połowa 2025 roku.
641 MW zielonej mocy w portfelu Polenergii
Po uruchomieniu Szprotawy, moc zainstalowana farm fotowoltaicznych Polenergii wzrośnie do 149 MW, a łączna moc OZE Grupy – uwzględniając także farmy wiatrowe – osiągnie 641 MW. To kolejny krok w realizacji strategii rozwoju Polenergii opartej na energii odnawialnej i zwiększaniu niezależności energetycznej.
– Szprotawa będzie naszą największą farmą PV i istotnym elementem transformacji energetycznej regionu – podkreśla prezes zarządu Adam Purwin.
Lubuskie jako region zielonej transformacji
Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa – województwo lubuskie od lat staje się naturalnym zapleczem dla rozwoju projektów OZE. Duży potencjał nasłonecznienia i dobre warunki przyłączeniowe sprawiają, iż region ten przyciąga inwestorów. Szprotawa będzie wspierać lokalne firmy i społeczności w realizacji celów klimatycznych.
Obok Szprotawy, w tym samym regionie działa już farma wiatrowa Mycielin – także należąca do Grupy, choć operująca w oparciu o niezależną infrastrukturę. Szprotawa zwiększy liczbę farm PV w portfelu Polenergii do ośmiu, a w połączeniu z 13 farmami wiatrowymi, lądowy potencjał produkcyjny spółki będzie znaczącym ogniwem transformacji energetycznej w Polsce.
#PV #OZE #Polenergia #Szprotawa #Fotowoltaika #EnergetykaOdnawialna