Rośnie poparcie dla budowy elektrowni jądrowych. Niemal wszyscy Polacy opowiadają się za atomem!

1 tydzień temu
Zdjęcie: Rośnie poparcie dla budowy elektrowni jądrowych. Niemal wszyscy Polacy opowiadają się za atomem!


Według 93% Polaków, budowa elektrowni jądrowej jest konieczna – wynika z sondażu na zlecenie Ministerstwa Przemysłu. Aż 90% uważa ją za sposób na walkę ze zmianami klimatu, a 94% jest zdania, iż taka inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Polacy chcą atomu

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu, 92,5% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej. To najlepszy wynik od 2012 roku. Poparcie rośnie systematycznie od 2019 roku, kiedy wyniosło 46%. W 2021 roku było to już 74%, a w 2022 – 86%.

–Te badania napawają z jednej strony optymizmem, ale, z drugiej strony, pokazują, iż musimy postępować z realizacją programu energetyki jądrowej – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna.

Energia z wiatru zawodzi. Niemcy żałują odejścia od atomu?

Zgoda na atom, ale nie w pobliżu domu?

Wzrost poparcia dla energii jądrowej wiąże się przede wszystkim z nadzieją na zmniejszenie cen prądu oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Nieco więcej obaw atom wzbudza w respondentach, którzy mieszkają w pobliżu miejsc, gdzie planuje się budowę elektrowni. 19,8% ankietowanych jest przeciwnych powstaniu elektrowni w okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 79,6% deklaruje, iż nie miałoby nic przeciwko takiej inwestycji.

– Szczególnie ważne jest, iż większość badanych (79,6 %) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 18,8 % jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła o 3 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego – czytamy na oficjalnej stronie ministerstwa.

Wśród zwolenników energii atomowej więcej jest mężczyzn – 96,5%, niż kobiet – 88,4% oraz osób przed 40 rokiem życia. Respondencie opowiadający się za energetyką jądrową to zwykle mieszkańcy średnich i większych miast.

– Zwolennikami budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju są najczęściej mieszkańcy średnich miejscowości tj. od 50 do 100 tys. mieszkańców (94,4 %) i powyżej 200 tys. mieszkańców (93,1%). Przeciwnikami natomiast osoby zamieszkujące małe miasta do 5 tys. mieszkańców (10,9%) – podano.

Źródła: gov.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału