Rok w Sejmie. Podsumowanie 2024 r.

1 tydzień temu
wtorek, 31 grudnia 2024 08:00

Dobiegł końca kolejny rok pracy Sejmu. Dorobek minionych dwunastu miesięcy to nie tylko ustawy i uchwały zmieniające prawo i wprowadzające nowe rozwiązania i przepisy. W 2024 r. Sejm otworzył się na obywatelki i obywateli w stopniu dotąd niespotykanym. Gmach przy ul. Wiejskiej odwiedzają tysiące gości. Z okazji Dnia Babci i Dziadka zapraszamy Seniorów wraz wnuczkami do zwiedzania parlamentarnych wnętrz. Sejmowa Wigilia jest okazją do spotkania z osobami, które w dniach świątecznych szczególnie potrzebują rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem. Zbierający się od trzech dekad Sejm Dzieci i Młodzieży w tym roku po raz pierwszy obradował w nowej formule – jego uczestnicy zostali wyłonieni w drodze losowania. Dzięki temu wszyscy mieli równe szanse, by wziąć udział w tym wydarzeniu. Młodzi ludzie sami, w demokratycznym głosowaniu, rozstrzygnęli, jaki temat obrad jest dla nich najważniejszy. Sejm otworzył się także na miłośników dobrych filmów. Poruszające, dające do myślenia dokumenty prezentowane były podczas pokazów z cyklu „We Are The Sejm”. A zwolennicy nieco lżejszego repertuaru mogli spędzać wakacyjne wieczory na pokazach plenerowych.

Rok 2024 to także głębokie zmiany Regulaminu Sejmu, czyniące proces ustawodawczy przejrzystszym i otwierające go na głos społeczeństwa obywatelskiego. Bezprecedensową zmianą było wprowadzenie do procedury legislacyjnej obowiązkowych konsultacji społecznych projektów poselskich i obywatelskich. Przed skierowaniem do pierwszego czytania wszystkie projekty ustaw wnoszone przez grupy posłów, komisje sejmowe, a także w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, kierowane są przez marszałka Sejmu do konsultacji, w których mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani – zarówno w swoim imieniu, jak i w imieniu reprezentowanego podmiotu, np. organizacji pozarządowej. Zgłoszone uwagi analizowane są przez służby prawne Kancelarii Sejmu i przedstawiane w trakcie kolejnych etapów procesu legislacyjnego. W ciągu dwóch miesięcy obowiązywania nowego rozwiązania konsultacjom poddano ponad 20 projektów ustaw, a swoje opinie na ich temat zgłosiło ok. 10 tys. osób.
Przejrzystość powstawania nowego prawa poprawiła się także dzięki obowiązkowemu publikowaniu treści poprawek zgłaszanych w trakcie prac nad projektami ustaw. Jakość procesu legislacyjnego wzmacniają także obowiązkowo dołączane do projektów poselskich dokumenty zawierające deklarowane skutki regulacji – w wyraźniejszy niż do tej pory sposób uzasadniające potrzebę uchwalenia proponowanych aktów prawnych. Eksperci Kancelarii Sejmu sporządzają natomiast tzw. OSR-y (oceny skutków regulacji) – czyli dokumenty w szeroki i zobiektywizowany sposób pokazujące konsekwencje wejścia w życie projektowanych ustaw.

Skończyło się „mrożenie” projektów. Marszałek Sejmu nadaje bieg wszystkim przedłożeniom, także wnoszonym przez posłów opozycji. Komisje sejmowe mają ściśle określony termin, w którym muszą przedłożyć Sejmowi sprawozdanie o projekcie ustawy. Uczestnicy procesu ustawodawczego mają jednak czas na dokładne zapoznanie się z propozycjami ustawodawczymi – skracanie terminów między kolejnymi etapami procesu ustawodawczego stało się wyjątkiem, który musi być uzasadniony i przegłosowany przez całą Izbę.

Sejm w ciągu minionych 12 miesięcy uchwalił wiele istotnych ustaw. Do istniejących programów społecznych dołączyły kolejne („Aktywny rodzic”, renta wdowia). Przedsiębiorcy otrzymali wsparcie w postaci „wakacji od ZUS” oraz zmian w zasadach opłacania składki zdrowotnej. Państwo powróciło do finansowania procedury „in vitro”. Sejm uchwalił także ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. O prawa najmłodszych obywatelek i obywateli troszczy się powołana w lipcu Komisja ds. Dzieci i Młodzieży.

Rok 2024 był też istotny z punktu widzenia dyplomacji parlamentarnej. W czerwcu w Białymstoku spotkali się szefowie parlamentów Polski, Estonii, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Było to kolejne spotkanie w zainicjowanym przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię formacie obejmującym państwa leżące nad Morzem Bałtyckim oraz Ukrainę. Do grona uczestników zaproszenie przyjęła Finlandia. W lipcu w Waszyngtonie marszałek Sejmu uczestniczył w szczycie przewodniczących parlamentów państw NATO. Spotkanie odbyło się przez szczytem przywódców państw Sojuszu w 75. rocznicę jego powstania. Okazją do pogłębiania współpracy międzyparlamentarnej były też wizyty zagraniczne marszałka Sejmu m.in. w państwach bałtyckich, w Finlandii, Turcji. Szymon Hołownia był też pierwszym marszałkiem polskiego Sejmu, który odwiedził Ukrainę po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r.

Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

‹›×
    Idź do oryginalnego materiału