Tydzień z życia polityków. Głosowanie od 16. roku życia?

9 godzin temu

Gratulacje!

Super Express napisał, iż 29 grudnia 2024 r. na zawsze pozostanie w pamięci Miłosza Motyki (32 l.), wiceministra klimatu i środowiska oraz rzecznika PSL. Tego dnia urodziło mu się dziecko! – Nasze szczęście. Witaj na świecie, synu – napisał polityk w serwisie X i zamieścił zdjęcie, na którym jest z żoną i maleństwem. „Pod wpisem zaroiło się od gratulacji. Pospieszyli z nimi urzędnicy, dziennikarze i politycy. – Gratki Miłosz – napisał europoseł KO Michał Szczerba. – Och, moje gratulacje i życzenia zdrowia dla wszystkich! – czytamy we wpisie posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. – Gratulacje dla całej Waszej Trójki, Miłosz!! – napisał poseł KO Marcin Bosacki. W tak ważnej chwili nie są istotne spory polityczne, dlatego gratulacje złożył też doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Łukasz Rzepecki. Motyka to młody polityk, który aktualnie jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jest odpowiedzialny za sektor odnawialnych źródeł energii oraz elektroenergetyki. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem środowiska, absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (…)”.

Doktryna szalona

Fakt zacytował byłego wiceministra skarbu w rządzie PiS i lidera partii Front, który udzielił wywiadu białoruskiej stacji Belarus1: – Cała polska doktryna polityczna jest doktryną szaloną – powiedział Krzysztof Tołwiński (56 l.), który propaguje przyjazną współpracę z Federacją Rosyjską i Białorusią. „Stwierdził, iż działania Polski wobec Rosji to paranoja i prowokacje, a rządy Tuska są gorsze niż rządy PiS. Tołwiński pojawił się na antenie reżimowej stacji Belarus1, gdzie mówił o polskim rządzie i wojnie w Ukrainie. W ocenie byłego polityka PSL każdy rozsądny polityk powinien naprawdę zrozumieć, iż nikt nie będzie dyktował Rosji żadnych warunków. Stwierdził, iż zmiana władzy nie poprawiła stosunków polsko-białoruskich i polsko-rosyjskich, a pod rządami Tuska zmieniły się one choćby na gorsze. – Myślę, iż zgodzimy się, iż sytuacja jest teraz bardziej napięta i bardziej konfliktowa – mówił. Po chwili wyznał, iż wygrana Federacji Rosyjskiej jest oczywista – niezależnie od tego, czy będzie to zawieszenie broni czy pokój, bo wszystko zależy od Putina. – Polscy politycy, a w tym przypadku prezydent, premier i ministrowie, zakładają, iż to oni będą żądać od Rosji, jak ma się zakończyć wojna na Ukrainie i jaka ma być Ukraina po zakończeniu wojny. Ale wiemy na pewno, iż takie założenie jest błędne – dodał (…)”.

Czas sportowej pokuty

Warto zadbać o swoje zdrowie i kondycję po świątecznym kulinarnym szaleństwie, o czym doskonale wie senator Krzysztof Kwiatkowski (53 l.), który postanowił dać sobie wycisk tuż po Bożym Narodzeniu! – Święta były udane, a pierogi, karp i grzybowa mojej mamy jak zwykle wspaniałe. Był więc czas świąteczno-kulinarnej rozpusty, a dziś jest czas pokuty. Czyli czas biegania pod chmurką i siłowni w plenerze – powiedział Super Expressowi. „Na zdjęciach widać, iż polityk się nie oszczędza! Biegiem udał się na siłownię na świeżym powietrzu, gdzie skorzystał z wielu przyrządów, jak sztanga, ławeczka do brzuszków, bieżnia i wiele innych. Na każdym z nich spędził po kilka minut. Po skończeniu ćwiczeń postanowił pobiec do domu. Taka kondycja robi wrażenie! Widać, iż dla senatora KO aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Niestraszna była mu choćby pochmurna, zimna pogoda (…)”.

Głosowanie od 16. roku życia?

Jarosław Wałęsa (48 l.) skierował w grudniu do ministra spraw wewnętrznych i administracji interpelację w sprawie obniżenia wieku wyborczego do 16. roku życia. – Młodzi ludzie wykazują coraz większą świadomość wyzwań współczesnego świata – napisał poseł KO. „Chociaż część obozu rządzącego przychyla się do tej propozycji, nie można mówić o jednomyślności w Sejmie. Zdaniem posła PiS Mariusza Goska nie ma też poparcia w rządzie, skoro pan Wałęsa musi pisać interpelacje do swoich ministrów (…). – W przypadku na przykład wyborów samorządowych być może jest to jakieś rozwiązanie – zaczęcie od wyborów najniższego szczebla. Uważam, iż w wielu kwestiach nastolatkowie powinni móc decydować o sobie – przyznaje w rozmowie z Faktem Katarzyna Lubnauer. Wiceminister edukacji dodaje, iż właśnie dlatego resort od nowego roku wprowadza do szkół edukację obywatelską. – To przedmiot, który jest bardzo ważnym elementem rozbudzania świadomości obywatelskiej. Natomiast wcześniejsze prawo do głosowania to jest już decyzja polityczna, która wymagałaby szerokiej debaty społecznej – podsumowuje. Na inny aspekt uwagę zwraca poseł Konfederacji Przemysław Wipler. – To byłoby przede wszystkim w interesie Konfederacji, bo to my mamy największe poparcie wśród najmłodszych wyborców. O samym pomyśle myśli jednak mniej przychylnie. – Na poziomie zdrowego rozsądku: moim zdaniem, o ile uważamy, iż młodzież w wieku lat 16 jest zbyt młoda, by prowadzić samochód, to tego rodzaju populizm nie jest czymś, w co byśmy szli (…)” – czytamy w Fakcie.

Najtrudniejszy moment w roku

W mediach społecznościowych Łukasza Kohuta (42 l.) pojawił się przykry post. Super Express zauważył, iż choć europoseł dodał klimatyczne zdjęcie, które kojarzy się z sielankową atmosferą, rzeczywistość okazała się inna. – Trudny to był czas, gdy traci się bliskich. Święta są absolutnie najtrudniejszym momentem w roku, ale żałoba ma to do siebie, iż trzeba ją przeżyć po swojemu i bez znieczulenia. I mnie się to chyba udało – było zamknięcie się w domu, były paluszki rybne i warzywa na patelni, były stare zdjęcia i filmiki ze starych Wigilii, gdy rodzice i babcia żyli, były wspomnienia, łzy i złość, iż tak się to potoczyło. Ale trzeba żyć dalej – napisał polityk. „Serce się kraje, gdy się pomyśli, iż Kohut spędził ten wyjątkowy czas samotnie, pogrążony we wspomnieniach o zmarłych bliskich. Nie dziwi także, iż zrezygnował z typowo świątecznych dań (…). Europoseł ma za sobą kilka trudnych lat. W krótkim odstępie czasu stracił oboje rodziców (…)”.

Idź do oryginalnego materiału