Radni KO chcą zabezpieczyć funkcjonowanie bazaru

8 godzin temu
Zdjęcie: Radni KO chcą zabezpieczyć funkcjonowanie bazaru


Konieczna jest zamiana planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru kwartału ulic Seminaryjskiej, Tarnowskiej, Zagórskiej i Żeromskiego w Kielcach tak, aby zabezpieczyć dalsze funkcjonowanie miejskiego placu targowego – to jeden z trzech tematów, jaki znalazł się w uchwale intencyjnej złożonej przez radnych klubu Koalicji Obywatelskiej.

Jak wyjaśnia radna Katarzyna Czech-Dominguez, plac targowy, który powstał w latach 80-tych ubiegłego wieku na stałe wpisał się w krajobraz miasta i mimo upływu lat przez cały czas cieszy się dużą popularnością

– Zabezpieczenie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca, o które wnioskujemy w naszej uchwale pozwoli w przyszłości na rewitalizację placu targowego i zmianę jego wyglądu tak, aby wkomponował się w architekturę miasta. Warto także, aby korzystający z placu mieli możliwość robienia zakupów w komfortowych i nowoczesnych warunkach. w tej chwili plac targowy wygląda tak, jak w latach kiedy powstał, co nie ma nic wspólnego z estetyka i funkcjonalnością – wyjaśnia.

Radny Wiktor Pytlak zaznacza, iż w złożonej uchwale jest także wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego działki znajdującej się przy ulicach Lecha, Mieszka I i Piekoszowskiej z przeznaczeniem na tzw. mikro las. Jak dodaje, przez kilkanaście lat miasto nie miało pomysłu na zagospodarowanie tego terenu, w wyniku czego porosły go drzewa i z nieużytku stał się terenem zielonym mającym znamiona mikro lasu.

– Ten teren będzie wymagał oczywiście uporządkowania, ale potencjał tego miejsca jest naprawdę duży. Możemy stworzyć tam skwer ze ścieżkami edukacyjnymi dla dzieci oraz całą infrastrukturą parkową, w tym między innymi ławkami, oświetleniem. To są oczywiście plany na przyszłość, ale żeby w ogóle myśleć o ich zrealizowaniu konieczna jest zmiana planu zagospodarowania dla tego miejsca – podkreśla.

Radny zwraca uwagę, iż gdyby chcieć stworzyć od podstaw takie zielone miejsce, to cały ten proces zająłby kilkanaście lat i pochłonął miliony złotych, dlatego warto wykorzystać to, co natura dała nam w prezencie.

Rajcy w uchwale wskazują także, iż konieczna jest zmiana planu dla okolic Nowego Folwarku, czyli terenu pomiędzy Aleją Solidarności, Domaszowską, Żniwną oraz Taylora.

Jarosław Machnicki zastępca przewodniczącego rady miasta jest zdania, iż ten obszar w ostatnich latach został w sposób niekontrolowany gęsto zabudowany. Jak dodaje, mieszkańcy obawiają się powstania kolejnych budynków wielopoziomowych oraz wzmożonego natężenia ruchu.

– Zanim kolejni deweloperzy będą starali się budować nowe mieszkania trzeba sprawdzić możliwości skomunikowania tych budynków tak, aby swobodnie można było wyjechać, czy wjechać do budynku. Dodatkowo warto będzie przeprowadzić badania, które odpowiedzą na pytanie z jak dużym poziomem hałasu związanego z dużą ilością samochodów muszą mierzyć się mieszkańcy. Wszystko to po to, aby wydając zgodę na powstanie kolejnych budynków nie zaszkodzić tym, którzy już tam mieszkają – zaznacza.

Uchwała intencyjna złożona przez radnych klubu Koalicji Obywatelskiej znajdzie się w porządku obrad czwartkowej sesji rady miasta (24 lipca).



Idź do oryginalnego materiału