Kieleccy radni jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie zaprzestania dalszych zmian personalnych w Koronie Kielce S.A. W nadzwyczajnej sesji rady miasta zwołanej na wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwości udział wzięło 14 radnych. Rezolucja nie zyskała poparcia wszystkich rajców, ponieważ klub Koalicji Obywatelskiej postawił zbojkotować dzisiejsze obrady.
W posiedzeniu uczestniczyli wszyscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości, większość Bezpartyjnych i Niezależnych oraz radna niezrzeszona, Joanna Winiarska. Zabrakło radnych niezrzeszonych: Anny Kibortt i Joanny Litwin, a także Dariusza Kisiela z klubu BiN. Co interesujące na sali obrad pojawiła się Bożena Sieczka z Lewicy. Jednak wyszła jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji.
W opinii radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości decyzje podjęte przez prezydenta Kielc w ubiegłym tygodniu mogą doprowadzić do destabilizacji klubu i w konsekwencji do jego upadku. Przypomnijmy, iż chodzi o odwołanie przewodniczącego rady nadzorczej Korony Kielce S.A. Piotra Dulnika.
Głosowanie bez dyskusji poprzedziło wystąpienie prezydenta Bogdana Wenty. Włodarz miasta w swoim prawie 30 minutowym przemówieniu przekonywał, iż do końca tej kadencji żadna kolejna decyzja w sprawie zarządu spółki nie zostanie podjęta. Odniósł się do historii klubu z ostatnich kilku lat i wydarzeń związanych z sytuacją drużyny oraz jej finansów. Dodał przy tym też, iż docenia pracę oraz wsparcie Piotra Dulnika oraz Łukasza Jabłońskiego. Jego zdaniem ostatnie zmiany miały na celu wzmocnienie rady nadzorczej miejskiej spółki.
– Miasto jest w 99 proc. właścicielem Korony S.A. Spółka prowadzi działalność na rzecz mieszkańców, a rolą prezydenta, jako samorządowca i właściciela w imieniu mieszkańców jest nadzór i współpraca. Dlatego te ostatnie decyzje wynikające z pewnych analiz i sygnałów spowodowały podjęcie nie zmian personalnych tylko wzmocnienia pracy nadzorczej – mówił.
Bogdan Wenta dodał, iż decyzja Łukasza Jabłońskiego o starcie z list Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku województwa nie miała wpływu na zmiany w radzie nadzorczej Korony Kielce.
– To jest jego indywidualna decyzja. Ma do tego prawo. Nie mam do niego o to zastrzeżeń. Dlatego żadnych decyzji personalnych w tej kwestii nie będzie – dodał prezydent.
Zdaniem Piotra Kisiela z klubu PiS, podjęcie rezolucji było niezbędne w celu zapewnienia stabilnego funkcjonowania spółki.
– Bogdan Wenta rządził Kielcami przez pięć lat. Przez ten czas pojawiło się wiele głosów krytykujących jego kadencję. Dlatego tym bardziej niezrozumiałe są poczynione przez niego zmiany w radzie nadzorczej spółki w sytuacji gdy sam rezygnuje z walki o urząd włodarza miasta. W wyniku jego decyzji do dymisji podał się przedstawiciel głównego sponsora. Naszym zdaniem, tego typu ruchy, które w rzeczywistości destabilizują spółkę są niedopuszczalne na finiszu kadencji. Dlatego tak ważne jest podjęcie tej rezolucji. Wzywamy w niej Bogdana Wentę do wstrzymania dalszych działań mogących zaszkodzić Koronie Kielce, ale również innym spółkom, w których miasta ma udziały klub jest właścicielem – podkreślił.
Podobnie myśli Katarzyna Suchańska z klubu Bezpartyjni i Niezależni. Radna przyznaje, iż rezolucja może nie być wiążąca dla władz miasta. Jednak jej podjęcie jest wyrazem wsparcia radnych dla klubu i jego dotychczasowego zarządu.
– Zwróćmy również uwagę, iż Bogdan Wenta starał się rozróżnić walne zgromadzenie, które on stanowi od rady nadzorczej, która to podejmuje decyzje personalne dotyczące samego zarządu spółki. Tak więc mimo deklaracji ze strony prezydenta mówiących o zaprzestaniu dalszych zmian personalnych nie zostałam w pełni przekonana. Takie zapewnienie nie padło ze strony nowo powołanej rady nadzorczej – komentowała.
Posiedzenie sesji rady miasta w trybie specjalnym jest pokłosiem wydarzeń z ubiegłego tygodnia. Przypomnijmy, iż w czwartek (22 lutego) zapadła decyzja o odwołaniu ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej Korony S.A. Piotra Dulnika. Prezes Suzuki Motor Poland, sponsora tytularnego kieleckiego klubu, został po czwartkowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy odwołany z pełnionej funkcji. Z Rady Nadzorczej Korony S.A. odwołany został także mecenas Jakub Kilarski, a ze starych członków tego grona został w niej jedynie mecenas Sławomir Gierada.
Nowym przewodniczącym wybrano Wojciecha Chłopka, wiceprzewodniczącym Krzysztofa Włodarczyka, a członkiem rady Sylwię Służalec. W następstwie tej decyzji, Piotr Dulnik zrezygnował z zasiadania w tym gremium.