Rabini napisali list do władz prezydenta Polski, premiera, prezydenta elekta, prezesa IPN i prezydenta Lublina. Domagają się wstrzymania „wszelkich dalszych wykopalisk, zakłóceń lub prac budowlanych na terenie Górek Czechowskich w Lublinie i (…) uznania terenu Górek Czechowskich za żydowski cmentarz”.
O sprawie poinformował reporter Wirtualnej Polski, który dotarł do listu podpisanego przez rabina Arie Goldberga, dyrektora generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Żydów oraz Menachema Margolina, przewodniczącego tego stowarzyszenia.
Justyna Góźdź z biura prasowego w kancelarii prezydenta Lublina przypomina, iż IPN już prowadził w latach 20202-2023 prace ekshumacyjne na terenie Górek Czechowskich.
– W efekcie m.in. tych badań odkryto szczątki ludzkie w obszarze wąwozów, co warto podkreślić, chronionych planistycznie przed zabudową. Do tej pory IPN nie informował o odkryciu szczątków, które mogłyby być szczątkami osób narodowości żydowskiej. Miastu Lublin zależy na godnym upamiętnieniu ofiar i miejsca ich pochówku, niemniej organem adekwatnym do spraw grobownictwa wojennego jest wojewoda, a w zakresie prac badawczych IPN, czyli organ administracji państwowej adekwatny do poszukiwania miejsc spoczynku osób poległych w wyniku zbrodni hitlerowskich i komunistycznych – wskazuje Justyna Góźdź.
Jak podkreśla lubelski ratusz, przy ulicy Północnej w rejonie Górek Czechowskich zostało już ustanowione miejsce pamięci wraz z pomnikiem – monumentem upamiętniającym rozstrzelanych więźniów Zamku Lubelskiego. Pomnik powstał w 1996 roku.
Jak poinformował Radio Lublin Dominik Bora z lubelskiego oddziału IPN, Instytut na razie nie będzie komentował listu rabinów. Planuje to zrobić w najbliższych dniach.
Rabini podpisani pod listem chcą wstrzymania wszelkich prac „do czasu badania przeprowadzonego na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, przy finansowaniu ze strony instytucji żydowskich i zgodnie z przepisami Halacha, czyli żydowskiego prawa religijnego”.
Lubelski ratusz przypomina też, iż na wspomnianym terenie Górek Czchowskich od 2025 roku obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan ten podlega aktualnie zmianom – jako Zintegrowany Plan Inwestycyjny. Gdy proces ten zostanie zakończony, właściciel terenu będzie miał możliwość wystąpienia o ewentualne pozwolenie na budowę.
Wczoraj zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie, trwa ich rejestracja. Po rozpatrzeniu uwag projekt ZPI zostanie przedłożony Radzie Miasta.
Do sprawy będziemy wracać.
LeW / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki / archiwum RL