W Mikołajki, dokładnie rok temu, wystartowała nasza zabawa „Zorientowani na powiat poznański”. Teraz też mamy dla Was prezent, a jest nim „Przewodnik leśnego poszukiwacza”. To wydawnictwo, które w „warsztatowy” sposób uczy orientacji w terenie dzięki mapy. – W powiecie poznańskim mamy sześć punktów kontrolnych. Dzięki nim możemy w interesujący i aktywny sposób urozmaicić wycieczkę do lasu – mówi Natalia Siejek, z wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Przewodnik przygotowało Stowarzyszenie Poco Loco Adventure z Poznania. – Zebraliśmy w nim nasze doświadczenia z prowadzenia warsztatów z orientacji w terenie. W przewodniku uczymy „orientowania mapy” czyli ustawienie jej w taki sposób, aby to, co się na niej znajduje pasowało do tego, co widzi się wokół siebie, aby wybrać dobry kierunek marszu. Prezentujemy też wskazówki nawigacyjne, wyjaśniamy piktogramy na mapie oraz omawiamy przejście fragmentu konkretnej trasy – mówi Anna Kautz z Poco Loco.
– Zielone Punkty Kontrolne w interesujący sposób pozwalają zachęcić dzieci i dorosłych do leśnego spaceru, który gwałtownie zamienia się w kreatywne poszukiwanie kolejnych celów. Dzięki temu wycieczka staje się ekscytująca, energiczna, a dzieci – co jest bardzo istotne – nie narzekają na nudę. Możliwość podbicia kratek, tak zwanym perforatorem oraz zbieranie kompletu punktów jest zarówno dla nich, jak i dla całej rodziny frajdą, która sprawia wiele satysfakcji – zapewnia Anna Kautz.
– A do tego można jeszcze otrzymać upominek, bo zabawa „Zorientowani na powiat poznański” przez cały czas trwa – zachęca Natalia Siejek. – A na czym polega? Zadaniem uczestników jest dotarcie do minimum pięciu dowolnych punktów kontrolnych, drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami numerami, wyposażonymi w perforator, zlokalizowanych na terenie dowolnych Zielonych Punktów Kontrolnych w powiecie poznańskim. A mamy ich w powiecie sześć, w Łopuchówku, Kamionkach, Murowanej Goślinie, Rakowni, Jeziercach oraz w Żarnowcu – dodaje.
– Do ich poszukiwań potrzebna jest mapa, na której zaznacza się odnalezione już miejsca. Mapę można samodzielnie wydrukować ze strony realizatorów Zielonych Punktów Kontrolnych lub nadleśnictw. Kody Qr do wybranych map znajdują się również w „Przewodniku leśnego poszukiwacza”. Obecność w danym punkcie należy potwierdzić odbiciem wspomnianego perforatora. Na koniec należy przyjść do Starostwa Powiatowego w Poznaniu po odbiór upominku – opisuje Natalia Siejek.
Przed pierwszą przygodą z Zielonymi Punktami Kontrolnymi z pewnością warto zapoznać się z naszym przewodnikiem. Tak przygotowani możemy wyruszać w drogę. I to o każdej porze roku. Przewodnik na razie dostępny jest w wersji elektronicznej.
Rok 2023 z Zielonymi Punktami Kontrolnymi
Tekst: Anna Jaworska
Zdjęcia: Kinga Cenkier, Anna Jaworska, Angelika Przybył, Maciej Pawlik, Anna Skalska, Stowarzyszenie Poco Loco
Wykonane podczas warsztatów, samodzielnych wypraw, otwarcia ZPK w Jeziercach i Żarnowcu
Przykładowy zestaw upominkowy i “rowerowe” skarpetki