Przerwanie wałów w Jeleniej Górze. Jest śledztwo prokuratury

2 dni temu
Zdjęcie: Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak podczas konferencji prasowej w siedzibie prokuratury Źródło: PAP / Mateusz Marek


W Prokuraturze Rejonowej w Jeleniej Górze wszczęte zostało śledztwo w sprawie przerwania 15 września w Jeleniej Górze–Cieplicach wałów przeciwpowodziowych


W weekend media donosiły o przerwaniu wału przeciwpowodziowego w Jeleniej Górze. We wtorek poinformowano o wszczęciu śledztwa prokuratury.


"W Prokuraturze Rejonowej w Jeleniej Górze wszczęte zostało śledztwo w sprawie przerwania w dniu 15 września 2024 roku w Jeleniej Górze – Cieplicach wałów przeciwpowodziowych poprzez wykopanie, przy użyciu koparki, przepustu w wale przeciwpowodziowym, co sprowadziło bezpośrednie niebezpieczeństwo zalania ulicy Sobieszowskiej i znajdujących się w pobliżu zabudowań, tj. o czyn z art. 164 § 1 k.k" – czytamy w komunikacie.


Wskazano, iż "aktualnie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, pod nadzorem prokuratora, wykonują oględziny miejsca, w którym przerwano wał i ustalani są świadkowie tego zdarzenia".


Za rozkopaniem wału stoi przedsiębiorca?


W internecie mieszkańcy i internauci spekulują, iż wał przeciwpowodziowy miał zostać rozkopany w wyniku działań właściciela luksusowego ośrodka wypoczynkowego Holiday Park & Resort Uzdrowisko Cieplice Zdrój. "Nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy się, iż nie był to wał przeciwpowodziowy" – podał portal money.pl. – To była grobla znajdująca się przy starym pocysterskim stawie – twierdzi informator z jeleniogórskiego magistratu.


Z kolei prezydent Jeleniej Góry wskazał: – Badamy sygnały i będziemy analizowali sprawę.


Właścicielem Holiday Park & Resort jest Piotr Śledź, prezes firmy pożyczkowej Bocian Pożyczki.


Sytuacja powodziowa w Jeleniej Górze


Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji podziękował służbom za pełne zaangażowanie w prace zabezpieczające budynki cywilne i infrastrukturę miejską. Jak podkreślił, pomimo wstępnie bardzo negatywnych prognoz i trudnej sytuacji, udało się ją ustabilizować. – Przygotowanie i działanie służb w Jeleniej Górze oceniamy pozytywnie – stwierdził Tomasz Siemoniak.


Przypomniał, iż rząd wprowadził na tym terytorium stan klęski żywiołowej, co wpłynie na szybkie działania dotyczące wypłat odszkodowań dla osób, których majątki ucierpiały w powodzi. – Staramy się, by wnioski o środki na odbudowę zniszczonej infrastruktury w Jeleniej Górze bardzo gwałtownie trafiły do wojewody, potem do MSWiA. Będzie tu, co robił – podkreślił.


Prezydent miasta uspokajał mówiąc, iż sytuacja jest już w miarę ustabilizowana i realizowane są prace, które mają przywrócić miasto do względnie normalnego działania. – Taka woda jak dzisiaj w Jelenie Górze w całej historii miasta nie miała miejsca. To jest woda większa niż w 1997 roku. Wtedy Jelenia Góra była dotknięta dużą tragedią, odbudowaliśmy miasto. Tak samo teraz po tej powodu odbudujemy Jelenią Górę – dodał Jerzy Łużniak.


Czytaj też:Czy prezydent odwiedzi tereny powodziowe? Szef BBN odpowiadaCzytaj też:Konferencja Tuska i Owsiaka. "Specjalista od dobrej pomocy"
Idź do oryginalnego materiału